Dzień dobry Jakie są szanse wyleczenia i w miarę normalnego funkcjonowania osoby z zaburzeniem osob

2 odpowiedzi
Dzień dobry
Jakie są szanse wyleczenia i w miarę normalnego funkcjonowania osoby z zaburzeniem osobowości (osobowość unikająca) z fobią społeczną? Problem jest bardzo głęboki, uniemożliwia właściwie jakiekolwiek funkcjonowanie (praca, nauka itd) i taki stan trwa od kilku lat bez żadnego leczenia.
Jaka opcja leczenia jest najlepsza? Terapia w jakim nurcie sprawdza się najlepiej? I czy powinno się stosować także leki? Jeśli tak to jakiego rodzaju, SSRI? Czy leki mają dużo skutków ubocznych?
Będę wdzięczny za odpowiedź
Pozdrawiam
Odpowiedź na pytanie dotyczące rokowań jest trudna bez całościowej oceny Pana stanu, a takowej można dokonać jedynie na wizycie. Jeśli chodzi o terapię, najbardziej uznaną terapią o silnych dowodach skuteczności jest terapia poznawczo-behawioralna. Leczenie farmakologiczne ustala lekarz psychiatra, psycholog/psychoterapeuta może jedynie zasugerować czy widzi potrzebę ich włączenia czy tez nie, jednak to psychiatra jest tutaj najbardziej właściwą osobą celem konsultacji leczenia farmakologicznego. Niezależnie od tego należy pamiętać, że sama farmakoterapia nie przynosi tak dobrych skutków jak jej połączenie z psychoterapią.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 190 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry, zaburzenie typu osobowość unikająca to poważny problem oddziaływujący na każdy aspekt życia socjalnego człowieka, dlatego rozumiem Pana przygnębienie i frustrację, proszę też mieć na względzie, że Pana fobia społeczna może (nie musi) być prostym wynikiem tego właśnie zaburzenia osobowości. Pragnę dodać, że dobre wyniki przynosi terapia w nurcie CBT, ale nie tylko (w zależności co jest przyczyną zaburzenia). Proszę pilnie poszukać terapii, szkoda czasu, a poza tym, zaburzenie może ogarnąć dalsze aspekty życia, izolując Pana coraz bardziej od świata. Pozdrawiam serdecznie.