Nerwica czy depresja?

3 odpowiedzi
Od kilku lat borykam się z pewnym problemem - dotychczas udało mi się z tym radzić natomiast obecnie zaczyna mnie to przerastać. Po zebraniu w całość wszystkich objawów lekarz rodzinny stwierdził nerwicę i odesłał do psychologa - przepisał przy tym lekkie środki rozluźniające. Po drodze "zahaczyłam" o psychiatrę, który bez zbędnych pytań przepisał mocniejsze środki, która brałam może około tygodnia ale czułam się po nich jeszcze gorzej więc je odstawiłam, a finalnie znalazłam się u psychologa w którego działanie również zwątpiłam po opowiedzeniu o mojej sytuacji i 4 kolejnych wizytach rozwiązywania testów -TAK/NIE oraz zgadzam się/po części się zgadzam/ nie zgadzam się. Moja przypadłość sprowadza się do ogólnie towarzyszącego lęku - zawroty głowy, kołatanie serca, duszności, zimne poty, drętwienie kończyn, chwilowe problemy z równowagą a także problemy z zasypianiem i lęk przed zasłabnięciem. Kręci mi się w głowie i robi słabo w galerii handlowej, kościele, czasem na ulicy. Ostatnimi czasy problem sprawa mi nawet pozostanie samej w domu - coś w stylu lęku przed tym że coś mi się stanie lub zasłabnę i nikt mi nie pomoże. Oprócz tej masy uciążliwych symptomów dochodzą natrętne myśli z którymi przestaję sobie radzić - często dotyczą one już nawet niechęci do życia w ten sposób. Przez to wszystko co się dzieje z moim organizmem podczas zwykłych czynności które innym osobom nie sprawiają najmniejszego problemu odechciało mi się już nawet wychodzić z domu. Czy jest jakiś sposób, aby uporać się z tym uciążliwym problemem, lub chociaż nauczenia się jak z tym żyć?
Opisuje Pani swoje trudności jako utrzymujący się lęk z towarzyszącymi licznymi objawami fizjologicznymi i, jak rozumiem, następowym obniżeniem nastroju. Po zbadaniu lekarz psychiatra wspólnie z pacjentem rozważa podjęcie decyzji o leczeniu farmakologicznym i podjęciu psychoterapii. Ważne jest aby pacjent dobrze rozumiał jakie działanie ma przepisywany lek i z jakimi działaniami niepożądanymi jego przyjmowanie może się wiązać. Ważne również aby dobrze poczuł się z osobą, którą wybiera jako swojego psychoterapeutę, bo, jak pokazuje praktyka, o skuteczności terapii decyduje właśnie jakość relacji pomiędzy terapeutą a jego klientem.
Myślę, że dobrym pierwszym krokiem byłaby ponowna wizyta u psychiatry celem przedyskutowania dotychczasowych doświadczeń i wątpliwości.
Oprócz, ale pewnie nie zamiast, zachęcam do lektury "Pokonać lęki i fobie. Jak radzić sobie z niepokojem i napadami paniki" Amr Barrada , Judith Bemis

Opisane objawy mogą sugerować nerwicę lękową z pogarszającym się nastrojem. Nie stawiam rozpoznania, bo to, bez zbadania, jest niemożliwe. Nie wiem dlaczego nazywa Pani "mocniejszymi", leki przepisane przez psychiatrę.Czy dlatego, że miała Pani po nich nieprzyjemne objawy? Otóż leki przeciwdepresyjne na początku stosowani mogą dawać objawy uboczne, które u większości pacjentów mijają dość szybko. Lepiej byłoby gdyby Pani bała o tym powiadomiona. Niektóre ośrodki leczenia nerwic przed rozpoczęciem terapii stosują baterię testów psychologicznych. Celem postawienie precyzyjnego rozpoznania. Jeśli Pani to nie odpowiada - proponuje zmienić psychologa.
Sądzę, że samej nie zdoła Pani poradzić sobie z opisywanymi objawami. Trzeba sięgnąć po pomoc psychiatry lub psychologa.Mam nadzieję, że znajdzie Pani osobę, której będzie mogła Pani zaufać.
Pozdrawiam
Witam.

Ważne jest, żeby mimo odstawienia zalecanych leków, odbyć wizytę kontrolną u swojego lekarza psychiatry. Wówczas można poszukać innych rozwiązań, zastanowić się nad modyfikacją dotychczasowego leczenia. Dłuższa relacja z jednym lekarzem jest korzystna z uwagi na lepsze poznanie pacjenta i bardziej skuteczną pomoc. Myślę, że warto również odbyć konsultację psychoterapeutyczną. Zapraszam na wizytę.

Pozdrawiam serdecznie.
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.