Zdolności intelektualne zależne od orientacji seksualnej .

15 odpowiedzi
Moje pytanie brzmi -czy to prawda - osoby homoseksualne wykazują odmienny styl poznawczy w stosunku do swojej płci np w literaturze zachodniej popularnonaukowej -cytat z książki ; Mózg i Płeć przeczytać możemy że geje osiągają w zadaniach werbalnych lepsze wyniki niż mężczyżni heteroseksualni ,gorsi są w zadaniach wymagających rozumowania przestrzennego .Czy rolę tu odgrywa orientacja seksualna czy inne uwarunkowania indywidualne .
Przyznam, że dla mnie to trudne pytanie i nie znam rzetelnych badań na podstawie których mogłabym udzielić odpowiedzi. Źródło do którego jest odnośnik w mailu to literatura popularnonaukowa. Trzeba byłoby poszukać właściwie wykonanych badań naukowych.
Osobiście jednak wydaje mi się, że uwarunkowania indywidualne są tutaj bardziej istotne niż orientacja seksualna.

Małgorzata Danielewicz

Witam, niestety nie znam badań na temat różnic indywidualnych w odniesieniu do orientacji seksualnej, zatem nie jestem w stanie udzielić tu jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Inna kwestia jest w przypadku płci psychologicznej, nie należy jej mylić, czy też utożsamiać z płcią seksualną. Płeć psychologiczna ma wpływ na np. wybór zawodu oraz wykazywane zdolności. Tak czy inaczej jest to tylko i wyłącznie kwestia wrodzonych zdolności oraz różnic indywidualnych. Pozdrawiam serdecznie.
Pytanie powinno być skierowane do psychologa akademickiego- ja nie znam badań z wskazanego zakresu, które potwierdzały by lub obalały przytoczoną tezę. Proszę skontaktować się ze środowiskiem akademickim.
Nie znam badań o wystarczającej trafności i rzetelności przeprowadzonych na populacji polskiej potwierdzających powyższą hipotezę. Badania które znam zaznaczają jedynie pewne tendencje, bardzo ważne są predyspozycje indywidualne nie sprzężone z orientacją seksualną.
Witam. Nie czytałam cytowanej tu literatury więc trudno mi się ustosunkować. Zdolności poznawcze mają wiele uwarunkowań - począwszy od genów w jakie zostaliśmy wyposażeni, poprzez przebieg naszego rozwoju - w tym prenatalnego, warunki w jakich dorastaliśmy (środowisko stymulujące rozwój, czy odwrotnie), doświadczenia emocjonalne, stan zdrowia i wiele wiele innych. Więc na owe zdolności składa się bardzo wiele elementów i to tych środowiskowych, a nie tylko biologicznych. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, myślę, że temat jest dość złożony i pewnie zdania w tej kwestii są podzielone. Osobiście w takich kwestiach biorę pod uwagę zwykle dwa ujęcia - socjologiczne z uwzględnieniem badań społecznych na reprezentatywnych grupach oraz ujęcie psychologiczne dotyczące konkretnych jednostek.
Nie interesowałam się akurat przedstawioną kwestią i nie czytałam ww. badań.
Jak rozumiem jednak temat jest dla Pana/Pani ważny na tyle, aby pytać o niego w tym miejscu. Czy to związane jest z jakimiś napotkanymi trudnościami życiowymi ? to byłoby obszarem w którym jako psychoterapeuta, a nie naukowiec mogłabym pomóc. Zapraszam do kontaktu
Dzień dobry,
jeśli takie zdanie można przeczytać w książce "Mózg i płeć", to zakładam, że autorzy powoływali się na konkretne badania, które wykazały takie różnice. Pytanie jednak, czy z takiego pojedynczego badania możemy wnioskować o stylu poznawczym wszystkich homoseksualnych mężczyzn na świecie? Raczej nie, a jeśli chcielibyśmy poszukiwać jakiejś ogólnej tendencji, to zapytałabym o metodologię tego badania: czy były to różnice istotne statystycznie i na jakim poziomie istotności? jak duża była próba osób badanych? czy zbadano również możliwy wpływ innych zmiennych? czy kolejne badanie, na innej próbie, powtórzyło ten wynik? czy robiono metaanalizy dotyczące wpływu orientacji seksualnej na zdolności poznawcze (metaanalizy, czyli zbiorcze analizy wielu badań mających podobny cel badawczy albo zbierających dane na interesujący nas temat). A przede wszystkim - do czego tak naprawdę byłyby nam potrzebne takie informacje? Genialny matematyk, kryptolog i informatyk Alan Turing był homoseksualnym mężczyzną, jednak zakładam, że rozumowanie przestrzenne nie sprawiało mu problemów :)
Badania, w których poszukuje się biologicznego podłoża różnych orientacji seksualnych, rzeczywiście wykazują taką prawidłowość, że ogółem mózgi gejów w jakimś zakresie wykazują się podobieństwami (np. dotyczy to anatomii mózgu, innej budowy pewnych rejonów mózgu oraz różnic funkcjonalnych) do mózgów heteroseksualnych kobiet, a mózgi lesbijek są podobne do mózgów heteroseksualnych mężczyzn. Jednak to zdanie okazuje się ogromnym uproszczeniem, bo dotyczy tylko niektórych aspektów anatomicznych i neurologicznych. Zakładam, że gdybyśmy podzielili ludzkość na cztery grupy (homoseksualne kobiety, heteroseksualne kobiety, homoseksualni mężczyźni, heteroseksualni mężczyźni; na potrzeby naszego badania odrzucilibyśmy wszystkie osoby biseksualne, aseksualne, ale też transpłciowe, interpłciowe, niebinarne itp.), nie udałoby się wykazać, że wszystkie osoby w danej podgrupie są podobne do siebie pod względem jakiejś konkretnej zdolności.
Współczesna neuronauka dowodzi przy tym, że nasze mózgi są bardzo plastyczne, różne funkcje mogą przejmować różne obszary mózgu (np. po udarze mózg uczy się, jak kompensacyjnie wykorzystywać inny obszar do zawiadywania poruszaniem sparaliżowanej kończyny). Zatem od anatomii i różnic funkcjonalnych do konkretnych zdolności wiedzie bardzo kręta droga.
Zgodziłabym się raczej, że kwestia zdolności poznawczych to zdecydowanie szerszy temat - w grę wchodzi wiele różnic indywidualnych i zdecydowanie większa liczba czynników (także środowiskowych, nie tylko biologicznych) warunkuje te zdolności niż tylko orientacja seksualna i płeć. Zaznaczę przy tym, że moja wiedza w tym zakresie nie jest szczegółowa. Z pewnością neurobiolodzy i neuropsycholodzy, którzy badają tematykę zdolności poznawczych, płci i orientacji seksualnej bardziej wnikliwie, mają szerszą wiedzę na ten temat.
Z pozdrowieniami
Anna Mach - psycholog, psychoterapeutka, dr n. hum.
Witam, nie spotkałem się z wiarygodnymi badaniami na ten temat, które potwierdzałyby taką tezę. Nawet jeśli tak byłoby to tłumaczyłbym to oddziaływaniem czynnika środowiskowego, a nie genetycznego.

#Adam Zawielak
#psychologpoznan
#psychoterapeutapoznan
Witam. Niestety nie znam cytowanych w pytaniu badań na temat różnic stylu poznawczego u osób o różnych orientacjach seksualnych dlatego trudno mi zająć stanowisko w tej sprawie. Pisze Pan/ Pani, że to wiedza z literatury popularnonaukowej myślę, że warto byłoby poszukać rzetelnych badan naukowych na ten temat. Styl poznawczy jest różnicą indywidualną i myślę, że jednak uwarunkowania indywidualne go determinują bardziej niż orientacja seksualna.
Pozdrawiam
Witam.
Niestety nie znam szczegółowo badań dotyczących tego tematu. Pracując z osobami heteroseksualnymi i homoseksualnymi, nie zauważam takich różnic. Również nie badam w ten sposób sowich klientów.
Pozdrawiam
Witam,

przykro mi, nie pomogę w tym obszarze. Należałoby zasięgnąć wiedzy neuropsychologa. Pozdrawiam,

KJ
Nie zetknęłam się z badaniami potwierdzającymi odmienność w zakresie operacji poznawczych, natomiast we współczesnych koncepcjach psychoanalitycznych pojawia się informacja o istotnej roli specyficznej relacji matka syn sprzyjającej powstawaniu orientacji homoseksualnej. Nie negując doniesień o biologicznym uwarunkowaniu homoseksualizmu należy także uwzględnić wpływy w relacji z tzw "obiektem" -zazwyczaj jest to matka. Jednakże oddziaływanie to zazwyczaj dotyczy sfery emocjonalnej aniżeli intelektualnej. Pozdrawiam. Lucyna Golińska
Dzień dobry. W pracy psychoterapeutycznej, którą się zajmuję sprawy stylu poznawczego pacjentów nie są istotne. Tak więc nie interesuję się tym tematem. To bardziej interesuje psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych lub psychologów prowadzących badania naukowe w tym zakresie. Proponuję zwrócić się z tym pytaniem do nich.
Pozdrawiam
Barbara Tubielewicz
Witam,
Niestety posiadam zbyt mało informacji, aby odpowiedzieć Panu na to pytanie.
Jeśli zaś chodzi o uogólnianie wyników badań to należy tu być bardzo ostrożnym.
Jeśli cytowana literatura podaje źródła i może Pan dotrzeć do wspomnianych badań, niezwykle istotna jest jakość próby osób badanych - jej ilość, dane demograficzne itd. Ważna jest także standaryzacja badania.
Reasumując, jeśli badaniu podlegało 120 osób zamieszkujących 3 stany w USA, to ciężko uogólniać otrzymaną zależność na populację osób żyjących w USA, a co dopiero na populację Europejczyków...
Jeśli badaniu podlegało 5000 osób z USA oraz 5000 obywateli UE i wyniki pokazują zbieżne zależności w danej grupie wiekowej to można ze sporym prawdopodobieństwem ową prawidłowość uogulniać, chociaż i tutaj mogą pojawiać się spore różnice w populacjach poszczególnych krajów wynikające np. z odmiennej kultury.
Witam,
Osoby homoseksualne mogę, lecz nie muszą wykazywać odmiennego stylu poznawczego w stosunku do osób heteroseksualnych.
W rozważaniach na ten temat należy wziąć pod uwagę bodźce docierające do danej osoby (w toku dorastania, socjalizacji, relacji interpersonalnych itd - stres mniejszościowy, stereotypizacja, homofobia, odrzucenie ze względu na orientację seksualną). Ze względu na wciąż istniejące krzywdzące stereotypy na temat orientacji nieheteroseksualnych, osoby LGBTQ rzeczywiście mogą (ale nie muszą) stosować odmienn styl poznawczy od osób heteroseksualnych w celu ochrony własnego JA oraz by móc funkcjonować w społeczeństwie na równych zasadach, co osoby heteroseksualne (należące do tak zwanej "normy").
Na zachodzie przeprowadzono do tej pory niezliczoną ilość badań - podczas uogólniania wniosków płynących z badań (generalizowania ich na całe społeczeństwo) należy brać pod uwagę przede wszystkim próbę badawczą, na której odpowiednie obliczenia statystyczne zostały wykonane - tzn. czy ilość osób badanych była wystarczająco liczna, oraz czy osoby badane pochodziły z różnych środowisk, z różnych grup wiekowych, czy były to osoby o różnym statusie społecznym itd. W przypadku badań w których próba badawcza jest ściśle określona, należy zwrócić uwagę również na kryteria doboru osób do badania - tzn. gdzie dla twórców badania stoi granica między homoseksualnością a heteroseksualnością - osoby heteroseksualne również podejmują zachowania homoseksualne nie będąc osobami homoseksualnymi :)
W toku życia jesteśmy w stanie wypracować zarówno wysoki poziom umiejętności werbalnych jak i rozumowania przestrzennego, wszystko zależy od predyspozycji jednostki - uwarunkowań indywidualnych - a nie orientacji seksualnej.
Pozdrawiam,
Tomasz Bogucki