Fobia społeczna

1 odpowiedzi
Witam serdecznie, Mam poważny problem, myślę że cierpię na fobię społeczną, jestem osobą o niskiej samoocenie, są pewne sytuację, które mnie przerastają, najbardziej wszystko się ujawnia w pracy, najgorsze sytuację są w pracy podczas narady, zebrań kiedy muszę coś przeczytać , omówić kiedy nastaje cisza i wszyscy mnie słuchają w tym momencie głos drży, rumieńce na twarzy,suchość w gardle,czuję się z tym bardzo źle, myślałam już o zrezygnowaniu z tej pracy, ale życie z innymi osobami jest wszędzie, walcze sama ze sobą, nie chce tracić swojej pracy ponieważ ją uwielbiam, podczas innych sytuacji w życiu codziennym też to występuje np.zjazdy rodzinne, wywiadówki. Przez długi okres mojego życia ciężko mi było nawet jechać autobusem, tramwajem, zawsze siadałam z przodu żeby ludzi nie widzieć, załatwienie jakieś sprawy urzędowej czy rozmowa przez telefon coś załatwić..... Mam syna, nastolatka i jest mi przykro, że ma taką mame. Moje dziecko o moich problemach raczej nie wie, wręcz przeciwnie robię wszystko, staram się go wychowywać w ten sposób aby on tego nie doznał a mianowicie buduje w nim poczucie własnej wartości, Reasumując całe lata, żałuję, że wcześniej z tym nic nie zrobiłam, dlaczego tak długo się z tym męcze nie wiem .....Mam 34 lata a czuje się jak dziecko, które potrzebuje pomocy.
Witam,

faktycznie opisane przez Panią objawy sugerują fobię społeczną. Zaliczana jest ona do zaburzeń lękowych (nerwicowych) w której objawy lęku ograniczone są do konkretnych sytuacji społecznych prowadzących do chęci ucieczki lub ich unikania. W sytuacjach tych występują takie objawy jak zaczerwienienie (lub obawa przed zaczerwienieniem- erytrofobia), drżenie, kołatania serca, pocenie się i trudności z koncentracją uwagi. Objawy fobii społecznej występują u ok 3% populacji, jednak ich liczba może sięgać 10 %- z tego względu, że często osoby z tymi dolegliwościami nie poszukują profesjonalnej pomocy. Osoby z fobią społeczną dość często miewają problem z uzależnieniem od alkoholu- traktując tą substancje jako lek uspokajający, ponadto statystycznie częściej miewają epizody depresyjne- a objawy fobii poprzedzają wystąpienie depresji.
Przy stosowaniu leczenia wskaźnik pozytywnych reakcji sięga 90%- w szczególności przy kombinacji psychoterapii i farmakoterapii. Niektóre leki (np beta-blokery) mogą ograniczać objawy również doraźnie (jak np. lęku przed wystąpieniami).

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta gabinetspectrum.pl