Długo zastanawiałam się czy to napisać. Miałam wiele obaw, ale w końcu zdecydowałem się opisać mój p

3 odpowiedzi
Długo zastanawiałam się czy to napisać. Miałam wiele obaw, ale w końcu zdecydowałem się opisać mój problem.
A więc mam 15 lat, za niedługo kończe gimnazjum i pójde do szkoły średniej, co wiąże się na pewno z większym wysiłkiem włożonym w naukę, co już teraz sprawia mi ogromny problem. Nie mam siły się uczyć (i nie chodzi tu o lenistwo), gdy tylko siądę do książek mam wrażenie że to i tak nie ma sensu, bo i tak dostane 2 czy 3. Rano nie mam siły wstać z łóżka (najchętniej leżałabym w nim cały dzień), potem zazwyczaj nie jem śniadania, bo jeść mi się i tak nie chce zazwyczaj przez cały dzień. Nie mam ochoty wogóle nic robić. Ostatnio pojawiły się tez głupie myśli- zrobienia sobie czegoś lub samobójstwa.
Wstydzę się komukolwiek o tym powiedzieć, dlatego mam nadzieje, że tu ktoś mi coś doradzi.
Witam, z powyżej opisanych objawów wynika, że masz stanowczo obniżony nastrój, a być może i początek depresji. Dobrze, że masz siłę i odwagę napisać o tym co się z Tobą dzieje! Moja rada jest taka: proszę, udaj się do specjalisty psychologa/psychoterapeuty. On na pewno Ci pomoże. Być może uzna, że trzeba Cię również skierować do psychiatry celem wsparcia leczeniem farmakologicznym. Proszę, NIE ZWLEKAJ!!! Im szybciej skorzystasz z usług specjalisty, tym szybciej będziesz mógł/mogła się cieszyć powrotem do zdrowia, czego Ci bardzo życzę! Pozdrawiam serdecznie Maria Christowa-Dobrowolska

Cieszę się, że przełamałaś się aby napisać o swoim problemie. Zrobiłaś pierwszy, najtrudniejszy krok. Potrzeba skorzystania z pomocy często wiąże się z niesłusznym wstydem, co niestety blokuje lub opóźnia pomoc. Niewątpliwie masz objawy depresyjne. Rozumiem, że zależy Ci na poprawie jakości swojego funkcjonowania i prawdopodobnie na wyciszeniu myśli samobójczych, dlatego warto jak najszybciej umówić się do psychologa/ psychoterapeuty w miejscu zamieszkania, co będzie pomocne w redukcji objawów, aktywizacji. Dostępna jest także pomoc darmowa, np. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Jeśli obawiasz się powiedzieć rodzicowi/ opiekunowi o swoim problemie, pamiętaj, że specjalista może z nim porozmawiać w Twojej obecności lub jeśli wolisz, sam na sam. Ponieważ masz 15 lat, potrzebna będzie zgoda rodzica/ opiekuna. Przepisane leki przez psychiatrę dziecięcego na pewno wyciszyłyby myśli samobójcze. Jeśli są nasilone, warto rozważyć też pomoc tego specjalisty. Pozdrawiam serdecznie i gorąco zachęcam do wykonania drugiego kroku
Rozumiem, że podzielenie się tym z innymi stanowi problem. Ważne jest abyś zadbała o siebie. Taką formą może być rozmowa z bliskimi Ci osobami. Gdyby jednak to stanowiło problem ze względu na pokrewieństwo zachęcam Cię do skorzystania ze wsparcia specjalisty w Twoim miejscu zamieszkania. Oczywiście za zgodą rodziców. Pozdrawiam