Dlaczego choroba nowotworowa chłoniak hodgina jest przeciwskazaniem do fizykoterapi/ fizjoterapi jaka jest zaleznosc

trudno mi to zrozumiec jak poddam sie np tens to choroba nowotworowa wroci nie rozumiem chodzi o fizjoterpie na kregosłup
mgr Daniel Romanowski
mgr Daniel Romanowski
Fizjoterapeuta, Diagnostyk
Biłgoraj
Zabiegi fizykoterapeutyczne (fizykoterapia) są częścią fizjoterapii - (kompleksowego procesu usprawniania, włączającego:
1. terapię ruchem,
2.terapię tkankową (manualną/masaż)
3. zabiegi fizykalne (fizykoterapia)

Zabiegi fizykalne (niosące konkretna formę energii) są przeciwwskazane ze względu na możliwość stymulacji komórek nowotworowych
Względnym p/wskazaniem jest praca manualna ( mobilizacje tkanek)
terapia ruchem nie ma przeciwwskazań

Jak wspomniałem wyżej fizjoterapia nie ogranicza się wyłącznie do zabiegów fizykalnych. Jako że został wspomniany kręgosłup pytanie właściwie należałoby zadać: jaki jest Twój problem z kręgosłupem? Dopiero wtedy po badaniu funkcjonalnym i tkankowym można byłoby odnieść się do wyboru formy terapii przy współistniejącym problemie nowotworowym.

mgr Patrycja Kurzeja
mgr Patrycja Kurzeja
Fizjoterapeuta
Katowice
Na początku chciałam rozróżnić pojęcia - fizjoterapii i fizykoterapii, gdyż to nie to samo. Fizykoterapia to dział fizjoterapii,który zajmuje się leczeniem wykorzystującym energię uzyskaną z róźnych źródeł (elektroterapia, ciepłolecznictwo, itd).Według większości dostępnej literatury wszystkie choroby nowotworowe są przeciwwskazane do zabiegów fizykalnych, gdyż zabiegi te mogą w wyniku swojego działania bodźcowego uaktywnić chorobę nowotworową. Jeśli chodzi z kolei o zabiegi fizjoterapeutyczne - nie fizykalne, w dobie dzisiejszej wiedzy nie są one już uznawane za taks szkodliwe jak kiedyś. Uprzednio uważało się, że osoba dotknięta chorobą nowotworową, z powodu wyniszczenia organizmu( osłabienie kości, osłabienie organizmu, uszkodzenia narządów) będzie negatywnie reagować na zabiegi fizjoterapeutyczne). Moim zdaniem, jeśli u pacjenta nie doszło do dużych zmian w narządzie ruchu (osteoporoza) i pacjent wykazuje siłę i chęci do fizjoterapii - jest możliwość dopuszczenia takiego pacjenta do zabiegów z zakresu fizjoterapii.

 Agnieszka Mieteń (Żochowska)
Agnieszka Mieteń (Żochowska)
Fizjoterapeuta
Warszawa
Witam,
Wg. Polskich wytycznych przy chorobie nowotworowej do 5lat od zakonczenia leczenia nie powinno stosowac sie fizykoterapii. Wg zagranicznych wytycznych zdania sa podzielone. Podobna sytuacja bardzo czesto dotyczy kobiet w ciazy. Wiele zabiegow zapobiegawczo nie jest wykonywanych.Postepuje sie w ten sposob, aby nie doszlo do nawrotu choroby badz tez rozrostu guza. Jesli jest problem z kregoslupem istnieje terapia manualna czyli praca fizjoterapeuta-pacjent, gdzie mozna bez fizykoterapii uporac sie z problemem. Prosze pamietac, ze fizykoterapia nie jest samym w sobie srodkiem leczniczym, a wspomaganiem terapii manualnej i cwiczen.
Pozdrawiam i zycze zdrowia!

dr Adam Paluszak
dr Adam Paluszak
Fizjoterapeuta
Wrocław
To pytanie do lekarza prowadzącego. Prawdopodobnie chodzi o ograniczenie lokalnego przegrzewania tkanek, ale też o brak badań potwierdzających bezpieczeństwo zabiegów fizykalnych.

mgr Arnold Górka
mgr Arnold Górka
Fizjoterapeuta
Wrocław
Fizykoterapia powoduje przekrwienie, podnosi temperaturę, może wzmagać stany zapalne.

mgr Mateusz Małachowski
mgr Mateusz Małachowski
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Dobry wieczór,
ze względu na możliwe bodźcowanie komórek nowotworowych do rozrostu i "rozprzestrzenianie" nowotworu po organizmie. To jest jest tak, że zabieg fizykoterapii lub fizjoterapii spowoduje jakiś nawrót lecz zwiększa to ryzyko nawrotu.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski

 Grzegorz Zaborowski
Grzegorz Zaborowski
Fizjoterapeuta
Radom
Generalnie założenie stosowania fizykoterapii wiąże się ze stymulacją do regeneracji komórkowej, istnieje ryzyko że można w ten sposób stymulować rozwój nowotworu również. Ze względów etycznych nie przeprowadza się takich badań żeby to udowodnić. Przeciwskazanie jest raczej zapobiegawcze(na wszelki wypadek nie stosuje się) Natomiast jeżeli chodzi o zabiegi związane z terapią manualną to nie ma przeciwskazań pod warunkiem że robi to kompetentny terapeuta. Zaprzaszam Hand-Med Radom

mgr Mateusz Idzikowski
mgr Mateusz Idzikowski
Fizjoterapeuta
Warszawa
Witam,
Wszystko zależy na jakim etapie choroby nowotworowej Pani?Pan jest. O tym powinien decydować Onkolog prowadzący. To temat indywidualny - w podręcznikach z założenia choroba nowotworowa jest przeciwwskazaniem do zabiegów (tyczy się to przede wszystkim stanu aktywnego i okresu do 2 lat po niej). Wszystko zależy jaki jest obecny stan. Odnośnie zabiegów fizykoterapii tutaj pewnie bym uważał. Bardziej skłaniałbym się ku terapii manualnej.
Pozdrawiam

 Janusz Marchewka
Janusz Marchewka
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Łódź
Przy chorobie nowotworowej o sposobie leczenia i ewentualnej fizykoterapii powinien decydować lekarz onkolog. Pozdrawiam, Janusz Marchewka.

mgr Paweł Boruc
mgr Paweł Boruc
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Zwykle przyjmuje się 5 lat bez fizykoterapii, a masaże ze względu na układ limfatyczny...

 Jacek Bardzyński
Jacek Bardzyński
Fizjoterapeuta
Kraków
Niestety nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie ponieważ nie jestem onkologiem, a w swoim zawodzie pracuje głównie manualnie. Myślę że jest to zależne od umiejscowienia zmiany nowotworowej i rodzaju zabiegu fizykoterapeutycznego. Podczas choroby nowotworowej zabiegi manualne maja mniej przeciwwskazań niż fizykoterapia.

mgr Mateusz Perek
mgr Mateusz Perek
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Łódź
Witam chodzi o to że bodźce fizyczne takie jak prądy czy inne zabiegi fizykalne mogą pobudzać komórki nowotworowe tak samo jak zdrowe komórki objęte jakąś restrykcją chorobową, dlatego choroby nowotworowe są przeciw wskazaniem do zabiegów fizykalnych przed zabiegiem usunięcia jak i po usunięciu nowotworu. Lekarze po okołu pięciu lat od zabiegu usunięciu nowotworu zezwalają na zabiegi tego tupu. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek

mgr Patryk Wróblewski
mgr Patryk Wróblewski
Fizjoterapeuta
Milanówek
Dzień dobry,
Po chorobie nowotworowej przyjmuje się okres (lata) po wyleczeniu w celu zapobiegania nawrotowi choroby nowotworowej bądź jej przerzutom.

Pozdrawiam,
Patryk Wróblewski

 Radosław Bilat
Radosław Bilat
Fizjoterapeuta
Katowice
Choroba nowotworowa jest przeciwskazaniem do zabiegów fizykalnych ze względu na zwiększone ryzyko rozprzestrzenienia się zmutowanych komórek nowotworowych. Guz nie powinien być drażniony przez działanie prądu.

Ustosunkowując się wprost do opisywanego przypadku TENS powoduje pobudzenie nerwów czuciowych, które mają szybsze przewodnictwo niż nerwy bólowe, tak więc jest to pewnego rodzaju oszukiwanie organizmu aby przez krótki okres czasu nie odczuwał dolegliwości bólowych. TENS nie eliminuje przyczyny bólów kręgosłupa, tak więc w tym przypadku radziłbym leczenie przyczyny, a nie objawów.

dr n. med. Grzegorz Srokowski
dr n. med. Grzegorz Srokowski
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Bydgoszcz
Dzień dobry
Przyjmuje się, że praktycznie każdy nowotwór jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegów fizjoterapeutycznych i jest to założenie, które ma chronić chorych przed błędnymi decyzjami terapeutycznymi. Osobiści w mojej praktyce nigdy nie decyduję o podjęciu takich działań bez bezpośredniej konsultacji z lekarzem onkologiem, który prowadzi chorego. Proponuję jeszcze raz skonsultować wszystkie za i przeciw do podjęcia działań fizjoterapeutycznych a na pewno znajdziecie Państwo rozwiązanie.

mgr Piotr Jakimowicz
mgr Piotr Jakimowicz
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Opole
Tak chodzi o ryzyko wystąpienia wznowy choroby. Szczerze jeśli pana Onkolog wyrazi zgodę na zabiegi np. w formie terapii manualnej, to nie widzę sensu prowadzenia zabiegów z zakresu fizykoterapii, które właściwie wyłączają czucie bólu a nie likwidują przyczyny.
Proponuje zająć się przyczyną bólu a nie objawami. Oczywiście tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Generalnie wszystkie choroby nowotworowe to przeciwwskazanie do fizykoterapii.
Oczywiście lekarz może zezwolić na pewne zabiegi ale to proszę konsultować ze swoim lekarzem.

dr Agnieszka Skopowska
dr Agnieszka Skopowska
Fizjoterapeuta
Bydgoszcz
Ten rodzaj chłoniaka jeszcze 50 lat temu był choroba nieuleczalna. Dziś są nowe metody leczenia i wiele osób z tego wychodzi, jednak u ok 1/3 osób może nastąpić nawrót choroby. Z tych względów warto unikać silnie bodzcujacych terapii , jak niektóre zabiegi fizykalne. Prądy tens niosa bardzo dobre efekty p/ bólowe, jednak o ich zastosowaniu decyduje lekarz. Bardziej przyjazne może okazać się zastosowanie masażu lub tapingu rehabilitacyjnego. Ważny jest także okres który minął od momentu wyleczenia choroby.

mgr Marcelin Korycki
mgr Marcelin Korycki
Fizjoterapeuta
Kędzierzyn-Koźle
Dzień dobry,
o metodach, sposobie leczenia, przeciwwskazaniach i wskazaniach do terapii zawsze decyduje Pani lekarz prowadzący. To on jest specjalistą i zna zagrożenia i prozdrowotne skutki terapii. Jeżeli lekarz prowadzący jest otwarty i nieustannie uaktualnia swoją wiedzę na temat zastosowania fizjoterapii do określonej jednostki chorobowej, to nie powinno być problemu z dobraniem efektywnych sposobów leczenia.
Bardzo istotne jest w jakim okresie choroby nowotworowej Pani się znajduje oraz jaki jest aktualny Pani stan.
W dalszym ciągu wykorzystanie fizykoterapii w onkologii rodzi obawy oraz kontrowersje związane przede wszystkim z bodźcowym działaniem tych czynników (stymulowanie), które być może zwiększa ryzyko nawrotu lub rozsiewu (rozprzestrzenienia się) choroby nowotworowej. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku nowotworów układowych np. białaczek, chłoniaków, o dużej dynamice rozwoju, stopniu zaawansowania i złośliwości. Dotyczy to również metod fizykoterapii o silnym ogólnoustrojowym oddziaływaniu bodźcowym, np. sauny lub krioterapii ogólnoustrojowej.
Według ogólnych polskich wytycznych przeciwwskazane jest stosowanie fizykoterapii (zabiegów fizykalnych a nie ogólnie pojętej fizjoterapii, terapii manualnej, chiropraktyki, itd.) do pięciu lat od zakończenia leczenia. Zagraniczne wytyczne w tej kwestii są różne, jednak okres ten jest dużo krótszy.
Nawiązując do Pani bólu kręgosłupa, należałoby przeprowadzić diagnostykę (wywiad, badanie przedmiotowe, testy różnicujące i funkcjonalne, badania obrazowe, itd.) w celu sprawdzenia czy nie są one wynikiem Pani choroby nowotworowej (nie znam szczegółów dokładnej lokalizacji i specyfiki odczuwanego przez Panią bólu). Istnieją skuteczne sposoby terapii by Pani pomóc, chociażby terapia manualna, chiropraktyka, kinezyterapia czy terapie odruchowe. Obserwuje się ich znacznie większą skuteczność i zdecydowanie większą bezpieczność stosowania w trakcie i po leczeniu onkologicznym niż fizykoterapii.
Z poważaniem,
Marcelin Korycki

Dziękuję za pytanie.
Fizykoterapia w przypadkach choroby nowotworowej jest mocno ograniczona, dlatego zabiegi fizykalne powinny odbywać się po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
A jak ma Pan/Pani objawy?

mgr Mateusz Sobczak
mgr Mateusz Sobczak
Fizjoterapeuta
Golina
Fizykoterapia u pacjenta ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową może spowodować remisję choroby.

mgr Dagmara Miszczak
mgr Dagmara Miszczak
Fizjoterapeuta
Gorzów Wielkopolski
Jesteśmy bardzo ostrożni jeśli chodzi o fizykoterapię (prądy, laser, pole magnetyczne, UD itd.) w przypadku choroby nowotworowej. Badania laboratoryjne na zwierzętach nie są jednoznaczne i nie można na 100% stwierdzić, że zabiegi są bezpieczne (jedne zwierzęta po zabiegach chorowały na nowotwory, inne nie).
Natomiast to, co jest zalecane podczas choroby nowotworowej to ruch i ćwiczenia fizyczne. Najlepiej jeśli fizjoterapeuta dobierze odpowiednie ćwiczenia dla kręgosłupa. Pozdrawiam

mgr Karol Filip
mgr Karol Filip
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Ponieważ fizykoterapia pobudza, przyśpiesza reakcje w organizmie, w tym niestety może stymulować rozrost komórek nowotworowych, czy też zwiększać ryzyko nawrotu. Być może prądy TENS są niedużym ryzykiem w tym przypadku, ale lekarz woli chuchać na zimne, bo gdyby do nawrotu doszło, to wtedy bardzo łatwo mógłby zostać oskarżony o błąd w sztuce.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.