Dieta na problemy ze stawami.

9 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu mam problemy ze stawami. Wszystko wskazuje na reumatoidalne zapalenie stawów. Czy jest możliwość stworzenia indywidualnej diety, która pomogła by złagodzić ból? Dodam, że dieta byłaby uzupełnieniem leczenia. Na marginesie dodam, że jestem osobą w wieku 25 lat.
Witam, przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi. Nie dostałam powiadomienia.
Jak najbardziej przy reumatoidalnym zapaleniu stawów możliwe jest wsparcie Pacjenta dietą.
Pracowałam z Pacjentami gdzie łączyliśmy farmakoterapię przepisaną przez lekarza ze zmianą nawyków żywieniowych dodatkowo wspierających proces i udawało się uzyskać odczuwalną dla Pacjenta poprawę.

Jeżeli chciałaby Pani zacząć współpracę proszę o tel. - numer podany na moim profilu

Pozdrawiam, D

Dzień dobry, jest możliwość stworzenia takiej diety. Można to zrobić w oparciu o testy jak i bez tych narzędzi. RZS jest autoimmunologią która dietetycznie rządzi się swoimi prawami stąd też diety powinny być układane mocno indywidualnie raczej z wyłączeniem produktów pochodzenia zwierzęcego.
Witam, Tak oczywiście przy tego typu schodzeniach dieta jak najbardziej obowiązuje, należy wykluczyć pro zapalne produkty i zastanowić się skąd autoagresja. To jest złożony proces postępowania, a oczyszczanie należy rozpocząć od jelit. RZS jest również uleczalne.
Witam,
Odpowiednio dopasowana dieta przeciwzapalna może złagodzić ból, oraz zmniejszyć nasilanie choroby. Niezależnie od tego czy korzysta Pani z leczenia farmakologicznego zindywidualizowana dieta jest bardzo wskazana przy wszystkich immunologicznie zależnych chorobach. Pozdrawiam
Witam,
Z Pani wypowiedzi wnioskuję, że jest Pani pod opieką reumatologa. Leczenie farmakologiczne jest głównym elementem terapii. Dieta ma zadanie wspomagające proces leczenia i polega na zwiększeniu w diecie składników o właściwościach przeciwzapalnych. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, aby dodatkowo nie obciążać stawów. Jest możliwe stworzenie indywidualnej diety w Pani przypadku. Dobrze dobrana dieta pomoże w utrzymaniu lub w osiągnięciu prawidłowej masy ciała oraz w redukcji stanu zapalnego. Pozdrawiam
Witam,

Tak oczywiście przy reumatoidalnym zapaleniu stawów wprowadza się odpowiednią dietę, która ma wspomóc leczenie tej choroby, oczywiście dostosowaną do wszystkich potrzeb i preferencji zywieniowych Pacjenta. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt mailowy (dietetykadlalaika@wp.pl) lub przez fanpage o tej samej nazwie.
Witam serdecznie,

Na początku musiałabym zapoznać się z wynikami badań ( m.in: morfologia, OB, CRP, Anty-CCP , RF ). Zalecam również wykonanie badania poziomu witaminy D. Bardzo często RZS może łączyć się z niewłaściwą reakcją organizmu na spożywane pokarmy ( nietolerancją pokarmową ), dlatego warto wykonać również testy diagnostyczne ( np. Food Detective - test na nietolerancje pokarmowe ). Zastosowanie zindywidualizowanej diety na pewno mogłoby pomóc w złagodzeniu bólów występujących w tym schorzeniu.

W razie pytań proszę o kontakt .

Pozdrawiam,

Dietetyk kliniczny
Anna Kołdon
Witam,
jak najbardziej dieta ma znaczenie w leczeniu RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) i powinna być dobrana indywidualnie na podstawie wywiadu medycznego i żywieniowego. Najpierw proszę udać się do lekarza w celu zrobienia odpowiedniej diagnostyki w kierunku RZS, a następnie z kompletem badań do dietetyka, w celu ustalenia postępowania dietetycznego.

Pozdrawiam,
P.Polańska
Witam serdecznie. Oczywiście istnieje możliwość ułożenia indywidualnej diety, która potencjalnie może wpłynąć na redukcję dolegliwości związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dieta taka powinna dostarczać przede wszystkim niezbędnych substancji do regeneracji i budowy struktur stawowych. Na samym początku jednak musiałabym poznać aktualne wyniki badań oraz przeprowadzić wywiad żywieniowo-zdrowotny, sprawdzić jak wyglądała dotychczasowa dieta, a także wykonać stosowne badania.