dalsze postępowanie po epizodzie zatoru płucnego

6 odpowiedzi
mam 42 lata, przeszłam w sierpniu tego roku zator typu jeździec, proszę o informację jak powinno wyglądać moje dalsze leczenie, czy wystarczą tylko wizyty u internisty kontrolujące INR i ustawienie leku przeciwkrzepliwego
Leczenie przeciwkrzepliwe powinno trwać 3-6 miesięcy, potem trzeba ustalić ryzyko nawrotu i innych możliwych powikłań. Rzetelna porada wymaga zebrania dokładnego wywiadu i badań - zapraszam na wizytę.

Dzień dobry. Wskazana stała opieka kardiologiczna i rozważenie leczenia nowymi doustnymi antykoagulantami(Rywarosksaban, Apiksaban, Dabigatran). Leki te są bezpieczniejsze niż VKA(Warfaryna, Acenokumarol), nie wymagają oznaczania INR, a jeden z nich posiada antidotum, ważne w przypadku nieoczekiwanego krwawienia(np. po urazie). Pozdrawiam. Piotr Salomon.
Szanowna Pani.
W czasie pierwszego roku po tak poważnym incydencie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej główną rolę odgrywa prawidłowa antykoagulacja, między innymi, przy zastosowaniu klasycznych leków wymagających kontroli INR. Nie jest to jedyna opcja terapii.
Sprawą niemniej istotną jest ustalenie okoliczności wystąpienia choroby, które rzutują na czas prowadzenia terapii przeciwkrzepliwej, konieczność ewentualnych badań kontrolnych oraz ewentualne uzupełnienie diagnostyki układu krzepnięcia. Większość przesłanek niezbędnych dla podejmowania opisanych decyzji o dalszym postępowaniu zapewne można znaleźć w karcie leczenia szpitalnego ostrej fazy choroby u Pani. Wierzę, iż lekarz, który prowadzi Pani terapię zna się na rzeczy. Z punktu widzenia wytycznych, opcje diagnostyczno-terapeutyczne w żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej są dość precyzyjnie opisane. W razie wątpliwości zapraszam z pełną dokumentacją medyczną.
Dzień dobry! Podstawową formą leczenia jest aktualnie leczenie przeciwzakrzepowe. Długość jego kontynuacji zależy od tego, czy zdiagnozowano u Pani przyczynę zatoru płucnego i czy została ona wyeliminowana. Poza tradycyjnym leczeniem przeciwzakrzepowym wymagającym kontroli INR, możliwe jest stosowanie nowych leków przeciwzakrzepowych (droższych), które nie wymagają kontroli laboratoryjnej ani ograniczeń dietetycznych. Powinna być Pani pod kontrolą kardiologiczną, kardiolog w przypadku podejrzenia powikłania w postaci rozwoju nadciśnienia płucnego zleci ECHO serca.
zaleca się ocenę kardiologiczną. Pani choroba może wymagać przewlekłego leczenia przeciwkrzepliwego, ale nie w każdym przypadku jest to niezbędne. Niezbędna jest również systematyczna ocena kliniczna
Trzeba sobie zadać pytanie jaka była przyczyna zatorowości płucnej ?