Czy żelalo i płytki krwi mają zbyt niski poziom?

7 odpowiedzi
Witam serdecznie,

Zrobiłam badania krwi - ogólna morfologia + poziom sodu, potasu, magnezu i żelaza. Mam 26 lat. Wydaje mi się, że mam za niski poziom żelaza i płytek krwi. (badania wykonywałam w pierwszym dniu okresu - jeśli to ma znaczenie). Dodam, że jestem właściwie ciągle zmęczona, szybko się męczę (zadyszki) mam suchą skórę, opuchnięte oczy, sińce pod oczami, łatwo robią mi się siniaki po delikatnym uderzeniu w coś przypadkowo,
nerwowość, często zimne kończyny. Będę wdzięczna za sugestię czy powinnam udać się z wynikami do lekarza i podjąć leczenie. O czym mogą świadczyć ewentualne niedobory i jak je zwalczyć? Poniżej moje wyniki badań - dziękuję za odpowiedź.

moje wyniki (normy)

krwinki białe 5,04 tys/ul (4,00-10,00)
krwinki czerwone 4,58 mln/ul (3,50-5,00)
hemoglobina 13,7 g/dl (11,0-15,2)
hematokryt 39,1 % (32,0-44,5)
MCV 85,4 fi (76,0-98,0)
MCH 29,9 pg (25,0-34,0)
MCHC 35,0 g/dl (32,2-36,8)
płytki krwi 179 tys/ul (140-440)

sód 143 mmol/l (135-145)
potas 4,6 mmol/l (3,5-5,1)
magnez 1,89 mg/dl (1,60-2,60)
zelazo 47 ug/dl (37-145)
Płytki są w normie, ale żelazo niskie i może to być powodem Pani dolegliwości. Powinna Pani pójść do lekarza - żelazo należy przyjmować pod kontrolą, Z diety - dużo zelaza ma mięso, ryby i żółtka jaj

Morfologia jest prawidłowa, natomiast poziom żelaza mieści w dolnej granicy normy, ażeby się przekonać czy zasób żelaza w całym organizmie, nie tylko we krwi, jest prawidłowy należy oznaczyć we krwi poziom ferrytyny. Jeżeli poziom ferrytyny będzie za niski, poniżej normy, to będzie świadczyć o niedoborze żelaza w organizmie i wówczas należy go uzupełniać. Przy niedoborze żelaza w organizmie mogą występować objawy takie jakie Pani opisała. z wyrazami szacunku czesław Drozd
wszystko wygląda prawidłowo
Dzień dobry! Wyniki Pani badań mieszczą się w normie, ani płytki krwi ani stężenie żelaza nie są obniżone. Faktycznie żelazo znajduje się w dolnej granicy normy i aby w pełni ocenić gospodarkę żelazową należałoby oznaczyć transferynę i ferrytynę. Poziom żelaza spada jako ostatni, przy niedoborze żelaza w diecie lub upośledzonym jego wchłanianiu najpierw obserwuje się nieprawidłowości w w/w parametrach. Niemniej objawy pojawiają się dopiero gdy dojdzie do niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza, a tej w Pani badaniach nie ma.
Wszystkie wyniki sa w normie.Ale z dolegliwościami proszę zgłosić się do lekarza.
Witam. Wyniki są prawidłowe, ale jeśli ma pani tego typu objawy, proponuję jednak kontakt z lekarzem i zaczęcie od wizyty u lekarza POZ. W zależności od wyników dalszych badań, podejmie on dalsze decyzje. Pozdrawiam.
Należy udać się do lekarza rodzinnego, który przede wszystkim Panią zbada i na pewno zleci dodatkowe badania. Zapewne TSH (tarczyca), dokładniejsze badanie gospodarki żelazem oraz to co wyniknie z wywiadu i badania fizykalnego. Do czasu wizyty możne Pani przyjmować magnez z B6, natomiast inne leczenie zależnie od badania lekarza.