Czy moje odżywianie jest prawidłowe?

5 odpowiedzi
Witam serdecznie,

Mam 32 lata, 160 cm wzrostu i obecnie ważę 52kg. Zawsze byłam szczupła i sprawna, jadłam raczej dużo (jak na osobę mojej postury) i nie zawsze zdrowo, ale zawsze uprawiałam jakiś sport, więc nie było problemu. Jakieś 5 lat temu przytyłam kilka kilogramów (jako efekt przestawienia się z autobusu/chodzenia/roweru na auto) i bezmyślnie odstawiłam węglowodany celem redukcji - jak można się domyśleć schudłam szybko, ale kompletnie popsułam sobie metabolizm.

Bardzo szybko się męczyłam, miałam ochotę dosłownie rzucić się na pieczywo, itp. Połapałam się, że coś jest nie tak, wróciłam do węgli i w miarę opanowałam łaknienie na nie (oczywiście zajęło mi to wiele czasu)

Obecnie - niby wahania mojej wagi są niewielkie - 51-54kg w ciągu roku - ale czuję, że moje życie zdominowane jest przez odżywianie, liczenie wartości odżywczych, ważenie itp. Jest to męczące, do tego mam ostatnio problemy z żołądkiem (mm przepuklinę i lekkie zaczerwienienie błony śluzowej żołądka), bóle głowy, od 3 miesięcy nie mam okresu, nie chce mi się biegać rano, czuję się zmęczona, mam obniżony nastrój. Nie jestem też pewna czy nie spożywam zbyt mało kalorii - około:
60g białka,
170g węgli
50g tłuszczu

Jem tak (z niewielkimi zmianami) od ok 3-4 lat. Mam siedząco/stojącą pracę, ale średnio 2xtyg biegam rano na czczo po ok 1h + 1x basen lub Yoga.

Staram się odżywiać zdrowo - owsianki, kasze, jaja, ryby, chude mięso, ok 800gr warzyw i owoców dziennie, nie piję mleka krowiego, itp. Niemniej jednak wszystkie decyzje odnośnie diety podejmowałam dotychczas sama (z google.com) i nie jestem pewna czy tak na prawdę nie robię sobie krzywdy.

Mój problem jest o tyle trudny, że pozornie jest wszystko OK - jestem szczupła (ale nie chorobliwie), odżywiam się zdrowo, uprawiam sporty. Jednak ostatnio czuję się nie najlepiej (psychicznie i fizycznie), i zupełnie zatraciłam intuicję jeśli chodzi o potrzebę jedzenia - nie jem kiedy jestem głodna, ale wtedy gdy miną 3h od ostatniego posiłku, itp.

Ok pół roku temu zrobiłam badanie składu ciała - wszystko wyszło super, nawodnienie OK, tłuszcz poniżej normy, metabolizm (podobno) 17-latki.

Bardzo proszę o pomoc, chciałabym utrzymać zdrowie i figurę bez ciągłego liczenia i myślenia o jedzeniu.

Pozdrawiam serdecznie
Witam, Pani zapotrzebowanie w przybliżeniu wynosi 1850 kcal, owszem z tego co Pani napisała odżywia się Pani zdrowo, jednak dieta może być ze zbyt małą ilością kalorii, myślę, że trzeba zrobić dodatkowe badania morfologię, profil lipidowy, cukier, tsh, badanie ogólne moczu, przepuklina i zaczerwienienie żoładka wskazują na stan zapalny, potrzebuje pani diety troszkę bardziej lekkostrawnej, z wykluczeniem produktów pobudzających wydzielanie soku żoładkowego, proszę o kontakt telefoniczny, pozdrawiam

Obliczyłam że je Pani około 1370 kcal dziennie - dosyć mało, proponuję stopniowo zwiększać kaloryczność ( np o 100 kcal i obserwować, co się dzieje )
Martwi mnie natomiast Pani samopoczucie i brak miesiączek - czy zawsze tak było, że były takie przerwy? Powinna Pani pójść do lekarza i wykonać badania krwi.
Witam serdecznie, rzeczywiście wszystko wskazuje na to, że nie ma Pani problemów ze zdrowym odżywianiem oraz świadomością tego jak powinna się Pani odżywiać. Jedyną kwestia dyskusyjną jest w tym momencie jedynie Pani samokrytycycm oraz wymagania względem własnej osoby. Tak jak Pani napisała na samym końcu - "chciałabym utrzymać zdrowie i figurę bez ciągłego liczenia i myślenia o jedzeniu" - w takim przypadku wizyta u dietetyka nie pomoże, ale mogę Pani polecić konsultację z psychodietetykiem, który nie pracuje nad nawykami, ale nad ich postrzeganiem.
W naszych poradniach pracuje bardzo dobry psychodietetyk - Magda Dolska - Topór, która z całą pewnością pomoże Pani przezwyciężyć lęk przed błędami żywieniowymi.
Jeżeli chodzi o analizę ilości spożywanych kalorii - jesteśmy w stanie to podliczyć i omówić, także szczegółowo pod względem mikroelementów i witamin - także jeżeli sobie Pani życzy, jesteśmy do dyspozycji :-)
Witam serdecznie,
proszę skontrolować poziom witaminy D, tsh, FT3, FT4 oraz przeciwciała tarczycowe, magnez i żelazo.
Z wynikami zapraszam na konsultację dietetyczną. Omówimy Pani dotychczasowy sposób jedzenia i zapotrzebowanie kaloryczne.

Pozdrawiam serdecznie
Natalia Makowska
Witam serdecznie,

Przede wszystkim zainteresowały mnie Pani wyliczenia. Według mnie zjada Pani za mało wszystkich wartości odzywczych. Obliczylam dla Pani nowe zapotrzebowanie i tak: B - powinny stanowić 77 g (16 %), T - 64 g (30 %), a W - 259 g. To powinno być punktem wyjścia. Paradoksalnie im mniej jemy tym nasz metabolizm słabnie i to wcale nie musi być odzwierciedlone w naszej wadze. Są osoby, które mimo iż jedzą dużo i czasami niezdrowo wagę mają idealną. Generalnie z Pani opisu widać, że dba Pani o swoje zdrowie. Ciesze się i szczerze gratuluje. Co do pytania odnośnie liczenia kcal itp. to najłatwiej jest mieć przygotowana dietę dla siebie (można ją zrobić samemu o ile wiemy jak, lub poprosić specjalistę o to) i wówczas widząc jak ona jest przygotowana starać się w ten sposób odżywiać. Jest to o tyle łatwe, że istnieje wiele zamienników pokarmów, tym samym (czego boją się pacjenci) nie będziemy skazani cały czas na jedzenie tylko produktów z kartki naszej diety (np. jeśli wiemy że w ciągu dnia muszę zjeść 150 g mięsa lub ryby to pozostaje tylko zważenie, a później już "na oko" wiemy czy jest to waga produktu dobra czy też nie - choć ważenie jest pewniejsze). Jeśli mogę coś zasugerować to proszę sobie zrobić badania TSH i ft3 i ft4. Czasami tarczyca daje podobne dolegliwości typu brak siły, senność, apatia, zmęczenie.

3-mam kciuki i mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.

Pozdrawiam
Monika Papuga-Sobczak