Czy są leki zmniejszające agresję i zachowania obsesyjne u autystyków?

8 odpowiedzi
Dzień dobry, brat jest autystykiem z napadami agresji. Mają miejsce obsesyjne zachowania dotyczące zachowań autystycznych jak np. zrzucanie kogoś z krzesła dlatego, że jest to krzesłom, na którym on siedzi itp. ogólnie jest bardzo ciężko. Brat bierze leki na agresję, był już u kilku lekarzy ale nic nie pomaga...
Zazwyczaj w przypadku zachowań agresywnych u pacjentów z autyzmem stosuje się neuroleptyki. To duża grupa leków, stosowane w monoterapii lub w różnych kombinacjach mogą złagodzić takie zachowania. Nalezy pamiętać, że agresja u cierpiących na autyzm nie jest przejawem ich złej woli, to forma komunikacji z otoczeniem. Dlatego ważne aby pacjent był poddawany odpowiedniej terapii ułatwiającej mu funkcjonowanie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Niestety nie znane mi są "leki na agresje". Myślę , że chodzi o inne grupy leków, które działają uspakajająco, normalizują nastrój i napęd . W przypadku osób z autyzmem leczenia jest empiryczne i polega na indywidualnym doborze leków, łącznie ze stosowaniem psychoterapii ( oddziaływań behawioralnych)
Witam.
Tak. Są leki na agresję. Czasami bardzo trudno dobrać leczenie dla osób z autyzmem i napadami agresji. Należy pamiętać, że osoby autystyczne w inny sposób komunikują swoje uczucia oraz mają tendencję to zachowań powtarzalnych tzw. stereotypowych.
Pozdrawiam.
Potrzebna jest przede wszystkim psychoterapia, w tym terapia umiejętności społecznych.
Witam! Ludzie cierpiący na autyzm powinni tak samo reagować na leki uspokajające jak inni. Istotną kwestią jest osobnicza wrażliwość, odpowiednia dawka i oprawa psychologiczna. Jeżeli jest tylko autyzm to oprócz uspokajaczy konieczna jest psychoterapia, psychoedukacja, socjalizacja. Należy człowieka traktować przedmiotowo będą lepsze efekty. Być może zastosowanie SSRI, jako dodatku, poprawi sytuację zwiększając poziom serotoniny (zmniejsza drażliwość). Przedstawiony przykład z krzesłem rzuca trochę inne światło na ten problem - bardziej to wygląda na obronę własnego terytorium niż na wybuchy "czystej agresji".
Życzę powodzenia W. Łuczkowski.
Jestem przekonany, że nie ma leku na pojedynczy objaw. Tak u ludzi z rozpoznanym autyzmem jak i z innymi rozpoznaniami. Autyzm wymaga podejścia całościowego tzn. farmakoterapii ale i psychoterapii, odziaływań społecznych i innych pozabiologicznych.
Proponuję odszukać takiego lekarza, któremu mogą Państwo zaufać i nie często zmianiać terapeutów. Leczenie autyzmu to trudnym i żmudny proces. Co Państwo już wiecie. Ale najczęściej dający pozytywne rezultaty.
Proszę spróbować, jeśli do tej pory Państwo tego nie zrobiliście , odszukać w internmecie stron rodzin zmagających się z tym problemem. Porady opiekunów są nie do przecenienia!
A jeśli chodzi o opiekunów - proszę nie zapominać o swoim zdrowiu! Zdrowie i dobra psychiczna kondycja opiekunów ma istotne znaczenie. Bez niej nie sposób pomagać. Nie tylko chorzy wymagaja troski i opieki, opiekunowie też!
Powodzenia!
Jedyne co pozostaje to modyfikacja farmakoterapii która w tym przypadku może niestety nie dawać natychmiastowych efektów.
Dzień dobry. U pacjentów z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi stosuje się objawowo leki z różnych grup. Terapię dobiera się indywidualnie i zdarza się, że ustalenie leczenia bywa bardzo trudne. Nie ma bowiem typowego leku "na agresję". Czasami dopiero po kilku próbach udaje się dobrać odpowiedni lek lub zestaw leków i ustalić ich dawki. Niezwykle ważna jest również opieka psychoterapeutyczna nad pacjentem, której celem jest zmniejszenie nasilenia i częstości występowania zachowań niepożądanych oraz wzmacnianie zachowań pożądanych. Istotne jest, by taka terapia była prowadzona w obecności opiekunów pacjenta, by również oni nauczyli się zasad postępowania z osobą autystyczną. Pozdrawiam serdecznie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.