Czy można się pozbyć fobii specyficznej mając nerwice lękową? Np pozbywamy się fobii przed psami, a

3 odpowiedzi
Czy można się pozbyć fobii specyficznej mając nerwice lękową? Np pozbywamy się fobii przed psami, a nerwica lękowa pozostaje i leczy się ją w następnej kolejności.

Czy nerwica lękowa jest aktualną nazwą?
Witam, mianem nerwicy lękowej określane są zaburzenia lękowe, wg klasyfikacji ICD-10 są różne grupy tych zaburzeń. Jedyną z grup są właśnie fobie. Często faktycznie można skupić się na jednym obszarze problemowym jak np.fobia specyficzna - lęk przed psami. Jednak żeby móc to na pewno stwierdzić, ważna jest konsultacja podczas, której możliwe będzie dokładniejsze doprecyzowanie i zrozumienie problemów oraz wyznaczenie celów terapeutycznych. Nurtem zalecanym w terapii zaburzeń lękowych jest nurt poznawczo-behawioralny.
Pozdrawiam serdecznie!

Dzień dobry, zaburzenia nerwicowe to grupa problemów obecnie określana zaburzeniami lękowymi. Często się zdarza, że osoba cierpi na więcej niż jedno z tych zaburzeń w tym samym czasie. Wybór odpowiedniej strategii leczenia zależy od sformułowania indywidualnej diagnozy dla danej osoby. Jeżeli klient cierpi na więcej niż jeden problem z tej grupy możemy pracować najpierw nad jednym zaburzeniem a w następnej kolejności nad drugim. To czy takie podejście terapeutyczne będzie skuteczne zależy zawsze od oceny stanu konkretnego klienta.
Nerwica lękowa nie jest aktualnie stosowaną nazwą, najczęściej jest to teraz zaburzenie lęku uogólnionego. Leczeniem pierwszego wyboru z uwagi na udokumentowaną skuteczność są dedykowane do takiego problemu metody odwrażliwiania - w terapii EMDR lub poznawczo-behawioralnej - jednak wybór metody warto zrobić ze specjalistą (zbyt mało danych by jednoznacznie skierować na daną metodę, a moga wystąpić okoliczności zmieniające wskazanie, potrzebny wywiad). Pozdrawiam.