czy kolano będzie normalnie funkcjonować

12 odpowiedzi
Witam miałam robioną Artroskopię kolana z tego wyszło że Chondromalacja 2\3stopnia rzepki,przyrośnięty fałd maziowy przyśrodkowo-rzepkowy .W zabiegu zrobione było wycięcie fałdu maziowego,chondrektomia,shaving. Mam pytanie czy po takich uszkodzeniach moje kolano będzie funkcjonować normalnie bez bólu i przekręcania sie nogi.
Czasem potrzebna jest rehabilitacja czy wiskosuplenentacja. Należy tez zastanowić sis skąd wzięła sie taka chondropatia. Należy ocZekiwac sprawności ale takze kontroli ortopedycznych. Pozdrawiam

W dużej mierze zależy to od stosowania się do zaleceń
Przy odpowiedniej rehabilitacji i wiskosuplementacji kwasem hialuranowym powinna być znaczna poprawa.
Pozdrawiam
dr n med Maciej Goch
Proszę zapytać fizjoterapety jak widzi efekty rehabiitacji. Jednak kwestia "niestabilności" kolana nie znajduje odpowiedzi w przytoczonym opisie rozpoznań pooperacyjnych.
Niestety chondromalacja rzepki II/III stopień jest uszkodzeniem niedwracalnym, jednak nie zawsze takie uszkodzenie jest związane z bólem stałym. Jest szansa, że po usunięciu niestabilnych fragmentów chrząstki (co zrobiono) i po odpowiedniej rehabilitacji dolegliwości ustąpią. Pomocne są w tym przypadku iniekcje dostawowe z kwasu hyaluronowego oraz terapia płytkowymi czynnikami wzrostu lub komórkami macierzystymi. Zastanawia mniej jednak wspomniane "przekręcanie się nogi". Może jest dodatkowo jakaś niestabilność w stawie. Wymagałoby to szczegółowego badania w kierunku niestabilności rzepki.
Interwencja w kolanie nie była duża, więc powinno. Ale to już pytanie raczej do chirurga wykonującego operację.
Witam,
zabieg to początek. Teraz trzeba dużo czasu poświęcić właściwej rehabilitacji, suplementacji stawu, ewentualnie iniekcji regeneracyjnych (PRP).
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
ruchomość zależy od rozległości zmian i obszaru chondromalacji, ciężko przewidzieć jakie będą dolegliwości bólowe. Chondromalacja 2/3stopnia oznacza nieodwracalne zmiany w chrząstce, samo odczuwanie bólu jest zjawiskiem indywidualnym. Celem zabiegu było przedłużenie funkcjonowania kolana, a nie jego całkowite wyleczenie. Można podejrzewać, że w przyszłości czekają Panią kolejne zabiegi.
Dobra rehabilitacja jest obecnie kluczowa w celu powrotu balansu mięśniowego i sprawności kolana.
Witam.
Chondromalacja czyli rozmiękanie chrząstki stawowej - klasyfikuje się 4-stopniową skalę chondromalacji według Outerbridge’a. Stopień II czyli – pęknięcia i fragmentacja niepełnej grubości (szczeliny <1,25 mm) oraz III stopień – pęknięcia pełnej grubości (szczeliny >1,25 mm) sięgające do kości podchrzęstnej bez odsłonięcia kości,
Chondrektomia polega na usunięciu, oddzielających się, martwych i niestabilnych fragmentów chrząstki.
Jeżeli chodzi o funkcje kolana - ruchomość powinna być prawidłowa i nie odbiegać od ruchomość przed urazem / zabiegiem. Mogą natomiast pojawić się dolegliwości bólowe - głownie przy chodzeniu po schodach. Pomocne może okazać się leczenie farmakologiczne oparte na zażywaniu leków zawierających siarczany glukozaminy lub chondroityny, kolagen i kwas hialuronowy. Dodatkowym leczeniem jest tzw. wiskosuplementacja, czyli podanie do stawu w formie zastrzyku stężonego kwasu hialuronowego.
Jeżeli chodzi o "przekrecanie nogi" - to czy kolano jest stabilne, czy nie ma uszkodzeń więzadeł ?
Jęsli dobrze zostanie przeprowadzona rehabilitacja są duze szanse na pełna sprawność.
Powinna Pani rozpocząć fizjoterapię pod kontrolą FIZJOterapeuty. Ok.2-3 miesięcy ćwiczeń i powinno być lepiej
Jednoznacznie nie odpowiem oczywiście na konkretne pytanie bez dokładnego badania. W opisywanej jednak sytuacji prawdopodobnie nie było poważnego uszkodzenia struktur stawu. Chondromalacja nie prowadzi do ciężkiego schorzenia - zależy to oczywiście również od wieku. Radziłbym skonsultować się z lekarzem prowadzącym czy nie zastosować iniekcji z kwasu hialuronowego np HyaloOne lub inne. To typowe leczenie w takich przypadkach.