Czy da sie wyprostować nogi u 9-latka?

7 odpowiedzi
Mój 9-letni syn wykrzywia stopy do środka. Gdy był młodszy byliśmy parę razy u ortopedy, ale ten zalecił wkładki na koślawość kolan, siedzenie po turecku i ubieranie butów lewy na prawą nogę i odwrotnie. Ostatnio byliśmy u fizjoterapeuty i ten stwierdził, że syn ma problem z biodrami i dlatego krzywi nogi i im będzie starszy i cięższy tym będzie gorzej. Kazał robić ćwiczenia na rozruszanie bioder (leżeć 10 min na plecach ze złączonymi stopami i rozchylonymi kolanami na zewnątrz, a potem 5 min na dysku rehabilitacyjnym 3 razy dziennie). Czy jest możliwe, że będzie chodził prostymi nogami? Może lepiej chodzić na jakieś dodatkowe masaże lub ćwiczenia do specjalisty, a nie tylko w domu?
Witam,
Ciężko jest ocenić jakie jest rokowanie nie widząc pacjenta. Program ćwiczeń jak najbardziej można rozbudować, uzupełnić o ćwiczenia w środowisku wodnym i jak najbardziej ćwiczenie pod okiem terapeuty jest wskazane (obcego bardziej się słucha). Jeśli chodzi o masaże - w tym wieku ich intensywność nie może być zbyt wielka.
Trzymam kciuki za syna.

Jest taka mozliwosc …Ale internetowo diagnozy nie jestem wstanie postawic Zapraszam do gabinetu
Problem koślawości faktycznie może być związany być z biodrami ( zmiana kąta antetorsji w szyjce kości udowej ),zwiększenie rotacji wewnętrznej czyli chód ze stopami skierowanymi do środka,jest to wtedy zmiana strukturalna. Problem może też zaczynać się od dołu czyli płąskostopie,spłaszczenie wysklepienia podłużnego .wtedy należałoby pracować nad uaktywnieniem mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe ukształtowanie stopy,tu fizjoterapeuta może pokazać na czym to polega,również praca nad obręczą biodrową ( wzmacnanie m. pośladkowego wielkiego) która ma wpływ na to aby kolano nie przemieszczało się do środka,tu znowu kompetencje fizjoterapeuty.
Pozdrawiam
Jeżeli fizjoterapeuta objaśnił poinstruował jak wykonywać ćwiczenia w domu i przynoszą efekty(nawet niewielkie) to nie ma potrzeby dodatkowych zajęć. Trzeba wypracować aby do mózgu docierała informacja jak prawidlowo maja ustawiac sie kończyny tak dlugo az "zaskoczy" Masaż tutaj nie ma uzasadnienia przynajmniej w mojej ocenie. Jeżeli problem jest już od dłuższego czasu a rehabilitacja nie przynosi efektu to należy udać się do innego specjalisty i skonsultować przypadek.
Witam,
jest wysokie prawdopodobieństwo, że syn będzie chodził z prostymi nogami. Aczkolwiek liczy się tu wprowadzenie jak najszybciej terapii dostosowanej do jego problemu, jeśli mają Państwo postawioną już diagnozę i podane ćwiczenia to warto kontynuować rehabilitację. Osobiście zaleciłabym aby syn wykonywał ćwiczenia w domu np. codziennie po 20 minut a raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie widział go specjalista który oceniłby jakość wykonywanych ćwiczeń, a także by mógł on korygować to co syn robi np źle lub niedokładnie, zmieniać i dostosować ćwiczenia do jego potrzeb a wszystko w celu jak najszybszej poprawy chodu, w tym przypadku ze stopami do środka.
Pozdrawiam Sylwia Szewczyk
Dzień dobry. Ocena wady postawy syna pomogła by ukierunkować działania. Trzeba obserwować postępy jakie przynoszą ćwiczenia. Jeżeli takowe są, to syn jak najbardziej może chodzić z prostymi nogami. Korzystna byłaby okresowa kontrola u fizjoterapeuty, który fachowo oceni efekty oraz to, czy syn ćwiczy w sposób prawidłowy. Można też pójść z synem do innego specjalisty w celu porównania diagnozy i podjętych działań.
Witam,
Jeśli jest Pani z Warszawy to prosze zapisać sie do nas do Pani Moniki, która jest światowej klasy specjalistka w wadach postawy i do mnie na konsultacje osteopatyczną. Monika rozpisze mu zestaw ćwiczeń do domu a ja go zbadam i skoryguje źle ustawioną miednice, kolana i stopy.
Pozdrawiam
K.