Czy często odreagowywanie napiętych sytuacji słowami wulgarnymi lub niecenzuralny u kogoś jest z pun

1 odpowiedzi
Czy często odreagowywanie napiętych sytuacji słowami wulgarnymi lub niecenzuralny u kogoś jest z punktu widzenia psychologii czymś szkodliwym lub obojętnym psychologicznie? Oczywiście nie chodzi o ocenę etyczną lecz psychologiczno – zdrowotną/ patologię lub jej brak
Szanowny Panie / Szanowna Pani,
Dr Richard Stephens, psycholog, przeprowadził badanie na grupie 64 osób, w którym badał wpływ wypowiadania niecenzuralnych słów na odczuwanie bólu. Wynik badania okazał się interesujący - badani "przeklinający" znosili ból dwukrotnie dłużej od swoich "ugrzecznionych" kolegów (za portalem "Nauka w Polsce" 18.07.2009). Warto jednak dodać, że taktyka ta jest skuteczna jedynie w przypadku, gdy przekleństwa przybierają charakter "wykrzyknika, a nie przecinka" - nadużywanie prowadzi bowiem do habituacji - przyzwyczajenia się i braku zmian natężenia emocji. Gdy osoba odczuwa częsty przymus powtarzania niecenzuralnych słów może to wskazywać na zespół Gillesa de la Tourette'a, zaś wzmożony poziom agresji może świadczyć o rozmaitych przypadłościach - m.in. wahaniach hormonalnych, problemach neurologicznych, ADHD, zespole Aspergera, a nawet uszkodzeniach mózgu, czy ewentualnie o problemach z kontrolowaniem złości. Warto wówczas, po wyeliminowaniu przyczyn fizjologicznych, zgłosić się na psychoterapię lub konsultację psychiatryczną, lub dołączyć do treningu kontroli złości czy treningu zastępowania agresji. Ze swej strony polecam również książkę "Uwaga, złość" Ewy Tyralik-Kulpy.

Łączę wyrazy szacunku i pozdrowienia,
OBiałek