Co zrobić w wypadku urojeniowej zazdrości u mojej partnerki? Wiem że cierpi na schizofrenię i akce

4 odpowiedzi
Co zrobić w wypadku urojeniowej zazdrości u mojej partnerki?
Wiem że cierpi na schizofrenię i akceptuję ten fakt (do tego leczy się i chodzi na terapię), chciałbym jedynie lepiej umieć pomóc, samego faktu zazdrości nie biorę do siebie bo nie mam nic na sumieniu, ale duże cierpienie sprawia mi moja bezczynnośc i cierpienie drugiej osoby.
Przykładowa sytuacja: Interpretacja zwykłego spojrzenia w stronę innej kobiety, bez żadnych intencji i specjalnych emocji, jako fakt że ona jest niewystarczająca dla mnie, wiem że niekoniecznie drogą jest tu racjonalna dyskusja i argumentacja, ale nie zamierzam też ignorować tego co sie dzieje.
Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki,
pozdrawiam.
Dzień dobry. W mojej opinii dla Pana wskazana byłaby terapia lub co najmniej psychoedukacja w obszarze radzenia sobie i tworzenia satysfakcjonującego związku w relacji, kiedy jedna z osób ma zdiagnozowaną chorobę psychiczną. W innym wypadku relacja takowa będzie dla Pana zbyt dużym wysiłkiem emocjonalnym, psychicznym, a przecież nie o to w relacji chodzi. Ważny jest balans i wymiana pomiędzy partnerami, a więc dobrzy by było, żeby szczególnie zadbał Pan o własny dobrostan, uzbroił się w wiedzę i możliwości zaradcze w opisywanych przez Pana sytuacjach. Życzę powodzenia.

Myślę, że kontakt z psychologiem by znaleźć skutecznie rozwiązanie będzie bardzo dobrym pomysłem
Drogi Autorze! Widać, że zależy Ci na relacji ze swoją partnerką. Twoja troska, zrozumienie oraz empatia są niezwykłe, a co za tym idzie, należy Ci się wielkie uznanie. Jestem pełna podziwu dla zaangażowania które jest w Tobie. Przede wszystkim warto poszukać wsparcia również dla siebie. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim aby znaleźć równowagę w sobie oraz poznać dynamikę choroby z jaką mierzy się Twoja kobieta. W kwestiach pierwszej części to w słowie "równowaga" mieści się naprawdę wiele ważnych elementów niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Nie mam na myśli tutaj tylko kwestii chorobowych z którymi napotykasz się na co dzień ale również zadbania o swoją asertywność, zrozumienie siebie w tej sytuacji, wyłapania motywów podejmowanych decyzji, a przede wszystkim umiejętności skupienia się również na sobie. To wbrew pozorom trudna sztuka, szczególnie gdy wiele wyzwań czeka niemal za każdym rogiem. To wszystko usprawni Twoją komunikację z partnerką dając tym samym szansę na polepszenie jakości relacji którą posiadacie. W kwestiach lepszego zapoznania się z chorobą jaką jest schizofrenia poszerzysz wiedzę którą już posiadasz. Jest to istotne ponieważ nauka wciąż idzie do przodu i niekiedy ciężko jest złapać rytm nadążając za tym wszystkim. Będziesz mógł na bieżąco omawiać trudne dla Ciebie kwestie związane ze stanem zdrowia Twojej partnerki. Może przynieść to w wielu sytuacjach ulgę, dać poczucie zrozumienia a zarazem pozwolić na omówienie danego wydarzenia. Zachęcam Cię do tego serdecznie i mam nadzieje, że przyniesie to zamierzone efekty! Powodzenia dla Was i życzę dużo miłości!
Witam,
Rozumiem, że znajdujesz się w trudnej sytuacji, próbując pomóc partnerce, która cierpi na schizofrenię, a jednym z objawów jest urojeniowa zazdrość. To bardzo wyjątkowa sytuacja, która wymaga empatii, cierpliwości i zrozumienia. Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne:

Zapoznaj się z schizofrenią i urojeniową zazdrością. Zrozumienie natury tych objawów pomoże Ci lepiej zareagować na sytuacje, które się pojawiają.
Ważne jest otwarte rozmawianie o uczuciach partnerki. Wyrażaj swoje zrozumienie i wsparcie, jednocześnie starając się unikać konfrontacji czy argumentacji w sytuacjach, gdy objawy nasilają się.
Staraj się zachować spokój i cierpliwość w trudnych momentach. Unikaj reakcji emocjonalnych, które mogą nasilać niepokój partnerki.
Razem z partnerką możecie stworzyć plan radzenia sobie w sytuacjach, które wywołują urojeniową zazdrość. To może obejmować określenie sygnałów ostrzegawczych, strategii uspokajających czy umówienie się na czas, który pozwoli na ochłonięcie przed reakcją.
Kontynuujcie terapię, być może nawet zintegrujcie podejście terapeutyczne do radzenia sobie z urojeniową zazdrością. Psychoterapeuta może dostosować strategie terapeutyczne do Waszych potrzeb.

Dbaj również o swoje zdrowie psychiczne. Pomocne może być korzystanie z własnego wsparcia emocjonalnego, takiego jak rozmowy z przyjaciółmi czy rodzicami.

Pamiętaj, że jesteś jedynie człowiekiem i nie masz pełnej kontroli nad sytuacją. Wspieranie partnerki w walce z urojeniową zazdrością to proces wymagający czasu i współpracy. Jeśli sytuacja się pogarsza, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dostosować strategie terapeutyczne do konkretnej sytuacji.