Co może być tej uczennicy? Ma 18 lat wiem że to trochę późno ale skoro wcześniej jej nikt nie pomógł

2 odpowiedzi
Co może być tej uczennicy? Ma 18 lat wiem że to trochę późno ale skoro wcześniej jej nikt nie pomógł to może teraz uda się w stopniu minimalnym. Po pierwsze przykuwa swoją uwagę zachowaniem bardzo mało mówi i nie jest w grupie tylko obok. Po za tym wykazuje dziwne trudności w nauce. Skupiając się na problemach są to :trudności w zrozumieniu tekstu przekazanego słownie, trudności w nauce matematyka z której ma duże barki, trudności w nauce języków obcych, interesowanie się wszystkim tylko nie zadaniem, robienie błędów gdy pisze ze słuchu, brzydki ale czytelny poziom pisma. Mocne strony to :potrafi dobrze pisać pod względem treści, rozumie normalnie tekst gdy czyta po cichu, robi nie liczne błędy gdy pisze samodzielni, szybko pisze pomimo tego że brzydko. Rodzice od pierwszej klasy nie byli na wywiadówce a ona sama nie chce z nikim rozmawiać jej oceny pisząc w skrócie to :(wszystkie przedmioty zawodowe) - 4 (historia wok przedsiębiorstwo wos j. polski) - 3 (matematyka j. obce) - 2 (wf religiia) - 5. Chodzi do technikum. Czy można jej pomóc? Czy trudności są bardzo duże?
Dzień dobry! Bardzo ważną kwestią jest wiek uczennicy - jest osobą pełnoletnią, która może podejmować prawne i wszelkie inne decyzje względem samej siebie. Pisze Pani, że "ona sama nie chce z nikim rozmawiać", ale czuje Pani potrzebę udzielenia jej pomocy. Być może to, co Panią do tego popycha, Pani przypuszczenia na temat tego, co z tą uczennicą się dzieje, więcej mówią o Pani, a nie sytuacji tej dziewczyny? Czy i inni specjaliści szkolni mają poczucie, że dzieje się z nią coś niepokojącego? Czy ona sama jest nieusatysfakcjonowana z otrzymywanych ocen czy z relacji rówieśniczych w szkole? Wiele w opisie niewiadomych i jedyne, co przychodzi mi do głowy w kontekście pomagania tej uczennicy to szacunek do wyznaczanych przez nią granic i prawa do samostanowienia - naciski i pośpiech motywowane Pani najszczerszymi intencjami mogą wywołać odwrotny skutek, warto zainwestować czas w relację z tą uczennicą i zbudowanie zaufania. Być może w pewnym momencie zdecyduje się otworzyć i poprosić Panią o pomoc, jeśli sama uzna, że jest jej ona faktycznie potrzebna.

Dzień dobry,
W opisie poruszone zostały dwie kwestie: pojawiające się trudności z nauką oraz zachowanie dziewczyny. Opisywana osoba mało mówi i wycofuje się z aktywności w grupie. Czy obserwuje się jeszcze inne zachowania, które w jakiś sposób Pana/Panią niepokoją? Czy dziewczyna sama zgłasza te trudności? W jakim obszarze ta pomoc jest jej szczególnie potrzebna? Moim zdaniem warto szczerze porozmawiać z uczennicą, podzielić się swoimi obserwacjami/niepokojem o jej rozwój i zaproponować pomoc. Dziewczyna jest pełnoletnia, stąd decyzja musi zostać podjęta przez nią samą, czy chce skorzystać, na przykład z pomocy psychologa/psychoterapeuty. Być może samo wyrażenie zainteresowania jej sytuacją będzie dla niej pomocne i umożliwi nawiązanie głębszej relacji, która umożliwi uzyskanie odpowiedzi na nurtujące Pana/Panią pytania. Pozdrawiam serdecznie