Co jeżeli po tygodniach/ miesiącach terapii dopiero okaże się, że chodzą 2 bliskie osoby do tego sam
4
odpowiedzi
Co jeżeli po tygodniach/ miesiącach terapii dopiero okaże się, że chodzą 2 bliskie osoby do tego samego terapeuty? Czy wtedy terapeuta musi odmówić jednej osoby terapii, czy wtedy już musi prowadzić terapię obu osobom nawet jeżeli są bliskie sobie np. członkowie rodziny?
Dzień dobry. W tej sytuacji dobrze byłoby, żeby terapeuta przekierował jedną osobę do innego specjalisty. W opisanym przez Panią/Pana przypadku terapeucie ciężko byłoby zachować obiektywność i neutralność w procesie, co mogłoby bezpośrednio rzutować na pracę i relację pacjent-terapeuta. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, w takiej sytuacji rozwiązaniem jest żeby te dwie bliskie sobie osoby zdecydowały razem, która z nich decyduje się kontynuować terapię a która kończy pracy z tym terapeutą. Nie jest to łatwa oczywiście sprawa i decyzja. Z mojej perspektywy to najbardziej zdrowe wyjście z tej sytuacji dla każdej ze stron. Pozdrawiam, Krzysztof Pawluszko
Dzień dobry,
w takiej sytuacji, rozwiązanie zależy od standardów etycznych oraz decyzji terapeuty.
W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, terapeuci muszą stosować się do zasad etycznych ustalonych przez organizacje zawodowe, jak np. Polskie Towarzystwo Psychologiczne (PTP).
Decyzja terapeuty zatem w takiej sytuacji powinna uwzględnić poufność pacjentów, konflikt interesów oraz zasady etyczne.
Pozdrawiam,
Krystiana Cieślik
Pozdrawiam,
Krystiana Cieślik
w takiej sytuacji, rozwiązanie zależy od standardów etycznych oraz decyzji terapeuty.
W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, terapeuci muszą stosować się do zasad etycznych ustalonych przez organizacje zawodowe, jak np. Polskie Towarzystwo Psychologiczne (PTP).
Decyzja terapeuty zatem w takiej sytuacji powinna uwzględnić poufność pacjentów, konflikt interesów oraz zasady etyczne.
Pozdrawiam,
Krystiana Cieślik
Pozdrawiam,
Krystiana Cieślik
Dzień dobry,
w praktyce terapeutycznej najważniejsze jest bezpieczeństwo, poufność i brak konfliktu interesów. Jeśli dwie bliskie sobie osoby zaczynają terapię u tego samego terapeuty i terapeuta dowiaduje się o tym, zwykle nie prowadzi jednocześnie dwóch takich procesów, bo mogłoby to zaburzać poczucie swobody i zaufania u obu osób. W takiej sytuacji terapeuta najczęściej proponuje jednemu z pacjentów zmianę specjalisty, ale decyzja zależy od konkretnej sytuacji i momentu, w którym to się ujawniło.
Jeśli jedna osoba zakończy terapię, a po jakimś czasie druga chce rozpocząć pracę u tego samego terapeuty, bywa to możliwe, ale wymaga ostrożnej oceny, czy nie powstaną trudne powiązania i czy każda ze stron będzie mogła czuć się w pełni bezpiecznie. Nie ma jednej sztywnej zasady, ale terapeuta zawsze powinien kierować się tym, czy nie narusza to poufności i niezależności pracy. W razie wątpliwości zwykle wybiera się raczej innego terapeutę, żeby uniknąć komplikacji emocjonalnych i etycznych.
Zapraszam serdecznie :)
Adam Pytliński
w praktyce terapeutycznej najważniejsze jest bezpieczeństwo, poufność i brak konfliktu interesów. Jeśli dwie bliskie sobie osoby zaczynają terapię u tego samego terapeuty i terapeuta dowiaduje się o tym, zwykle nie prowadzi jednocześnie dwóch takich procesów, bo mogłoby to zaburzać poczucie swobody i zaufania u obu osób. W takiej sytuacji terapeuta najczęściej proponuje jednemu z pacjentów zmianę specjalisty, ale decyzja zależy od konkretnej sytuacji i momentu, w którym to się ujawniło.
Jeśli jedna osoba zakończy terapię, a po jakimś czasie druga chce rozpocząć pracę u tego samego terapeuty, bywa to możliwe, ale wymaga ostrożnej oceny, czy nie powstaną trudne powiązania i czy każda ze stron będzie mogła czuć się w pełni bezpiecznie. Nie ma jednej sztywnej zasady, ale terapeuta zawsze powinien kierować się tym, czy nie narusza to poufności i niezależności pracy. W razie wątpliwości zwykle wybiera się raczej innego terapeutę, żeby uniknąć komplikacji emocjonalnych i etycznych.
Zapraszam serdecznie :)
Adam Pytliński
Podobne pytania
- Wiem, że bliskie osoby- znajomi, rodzina nie powinni chodzić do tego samego terapeuty, natomiast, mam pytanie jak wygląda kwestia po zakończeniu terapii? Czy jeżeli jedna osoba zakończy już swoją terapie, to czy wtedy bliska osoba może iść do tego samego terapeuty, czy dalej nie jest to wskazane?
- Witam, od wielu lat męczą mnie napady lęków, uciążliwych ataków paniki. W liceum bywało, że nie mogłem usiedzieć w klasie, jak i w kościele itp. Przez lata zostało to ugaszone, oprócz jazdy samochodem, podczas której cierpię na napady lęku i paniki. Dzieje się to tylko podczas jazdy na drogach…
- Trzy tygodnie temu zamontowano mi implant zebowy dolnej siodemki (na srube wszczepiona w zeszlym roku). Bezposrednio po zabiegu czulem sie dobrze ale juz pare godzin pozniej zaczalem odczuwc wyrazny scisck zebow i bol calej okolicy implantu w trakcie jedzenia (bol wszystkich zebow od trojki…
- Witam, mam pytanie przecięłam się szkłem na kostce na palcu wskazującym minęły prawie dwa miesiące, przy otwarciu dłoni kostka odstaje boli przy ruszaniu jest lekko sine i opuchnięte
- dzien dobry, jestem po zabiegu obrzezania czesciowego i wszystko jest w porzadku, oprocz tego ze niepokoi mnie opuchlizna wzdluz linii szwow wychodzaca od wewnetrznej czesci napletka. bylem wczoraj na wizycie kontrolnej i urolog zalecil mi sciaganie napletka tak aby opuchlizna byla “w srodku”…
- Czy po 6 dniach 25mg sertaliny można odstawić lek, skutki uboczne to przyćmiony umysł, częste oddawanie moczu, potliwość, chuczenie w uszach, brak koncentracji.
- Dzień dobry. 8 dni temu mialam powiększane usta kwasem hialuronowym górna warga po prawej stronie jakby większą od lewej ,taka jakby asymetria czy to normalne bo az się boję ze tak zostanie. Siniaki powoli schodzą choc jeszcze troszkę są po prawej stronie.
- Witam. W poniedziałek 10 czerwca zakończyłam terapię metronidazolem (leczenie 5 dni w dawkach 250 2xdziennie) Obecnie mam silne zaostrzenie RZS (możliwe że przez antybiotyk?) Czy mogę dzisiaj (środa 12 czerwca) zacząć terapię lekiem Metypred w dawce 8mg? Czy to nie koliduje z metronidazolem?
- Córka 16 lat ma polipa w woreczku żółciowym 4mm. Badany 3 miesiące temu wyglądał tak samo,stabilnie.Czy trzeba go operować?
- Czy most adhezyjny może zastąpić brak jednego zęba jakim jest szóstka lub siódemka?
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.