Ciąża a leki

Mam pytanie, mam 30 lat obecnie jestem w 14 tygodniu ciąży, od października do 15 stycznia leczona byłam symla 25mg,kefrenex 25mg i parogen25mg, z powodu ciąży musiałam odstawić leki, do pewnego momentu było dobrze ale mam niestety trochę teraz pod górkę, jestem sama z dwójką dzieci i trzecie w drodze mąż jest za granicą mam sporo na głowie problemów a do tego jeszcze matkę ktora próbuje ułożyć mi życie i zaplanować każdy dzień z nią oczywiśćie, szczerze już powoli nie wytrzymuję tego są momenty kiedy chodzę i płaczę w nocy mam koszmary senne przez to że ona gada głupoty że musi z sobą skończyć itp, brakuje mi siły próbuje się odciąć od niej, a na dodatek to już wogóle nic mi się nie chce jestem zmęczona całą sytuacją że wszystko mnie denerwuje nawet moje dzieci czasami :( proszę o pomoc czy ja mogę dostać jakieś leki na uspokojenie czy kobieta w ciąży jest skazana sama na siebie ?

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Marcin Koprowski

Oczywiście, że nie jest Pani skazana sama na siebie, wymaga Pani w tej szczególnej sytuacji znacznie większej uwagi ze strony bliskich oraz leczącego Panią lekarza. Odstawienie leków w ciąży jest najczęściej uzasadnione, ale nie zawsze konieczne. Analiza bilansu ryzyka ma charakter indywidualny, zależy od wielu czynników,np. zdiagnozowanej choroby, jej dotychczasowego przebiegu i nasilenia, ryzyka wynikającego z niestabilności stanu psychicznego pacjentki, zaawansowania ciąży i jej przebiegu, rodzaju zastosowanych leków , z których większość kwalifikuje się do tzw. kategorii C , czyli takich co do których dostępne są pewne dane związane z potencjalnym ryzykiem dla płodu. Reasumując : istnieje możliwość stosowania odpowiednich leków, wymaga to jednak wnikliwej analizy ze strony psychiatry, należy również rozważyć niefarmakologiczne formy terapii. Pozdrawiam,MK.

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Arkadiusz Cybulski

Witam.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Potrzebuję dokładnego badania psychiatrycznego. Zapraszam na wizytę do mojego gabinetu.

Pozdrawiam serdecznie .


Sugeruję wizytę

  • konsultacje psychiatryczne - wizyta pierwszorazowa
    150 zł

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Dariusz Janiak

W okresie ciąży przeciwwskazane jest przyjmowanie leków psychotropowych i neuroleptycznych. Pani problemy mają podłoże w zaburzonej relacji z matką i w poczuciu braku wsparcia wynikającego z samotnego wychowywania dzieci, a takie problemy można skutecznie przepracować w trakcie psychoterapii. Proponuję niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zalecił kurację i do terapeuty. Pozdrawiam

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Paweł Krzywda

Dzień dobry. Leczenie psychiatryczne kobiety w ciąży stanowi wyzwanie i nie jest to prosta sprawa. Zawsze konieczne jest przeanalizowanie stosunku ryzyka stosowanego leczenia względem możliwej poprawy. Ważne jest dokładne zbadanie pacjentki. Nie jestem w stanie Pani odpowiedzieć na stawiane pytania, nie badając Pani. Zachęcam do zgłoszenia się do psychiatry i przedyskutowania z nim możliwych opcji leczenia. Pozdrawiam!

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Joanna Ślasko

Witam, wszystkie leki psychotropowe podzielone są na kilka grup: takie, które wciąży są przeciwskazane, gdyż mogą niekorzystnie wpływać na płód, takie, które są niewskazane i kolejna grupa- leki, co do których nie zaobserwowano ewidentnych szkodliwych następstw dla płodu. Zapewne leczący Panią psychiatra dokona takiej modyfikacji farmakoterapii, aby z jednej strony ustabilizować Pani stan psychiczny, a z drugiej nie zaszkodzić rozwijającej się ciąży. Sa pewne określone zasady, procedury dotyczące bezpiecznej farmakoterapii u kobiet w ciąży. Proszę porozmawiać o tym ze swoim psychiatrą. Życzę szczęśliwego rozwiązania i pozdrawiam.