Chciałabym się dowiedzieć tylko jednej rzeczy, nie chcę wyjść na nastolatkę która tylko wyolbrzymia

6 odpowiedzi
Chciałabym się dowiedzieć tylko jednej rzeczy, nie chcę wyjść na nastolatkę która tylko wyolbrzymia problemy, tylko chcę się dowiedzieć czy jest sens iść do psychologa czy też i nie...w każdym bądź razie chodzi o depresję (lub też i nie depresję). Od klasy 5 (mam 15 lat teraz) zmagam się z niską samooceną i płaczami po nocach, to nie tak że zawsze jestem smutna, po prostu zawsze wieczorami mam natłok (głównie złych) myśli i niekiedy nawet myśli o tym jak by wyglądało życie beze mnie, czy lepiej czy nie. Nie chcę mówić że to napewno depresja, bo nie mam pewności. W każdym razie pytanie jest : czy warto iść z tym do psychologa...?
Dzień dobry, to, co napisałaś może być spowodowane wieloma czynnikami, trudno tak jednoznacznie stwierdzić, że cierpisz na depresję. Na pewno należałoby skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże Ci zrozumieć uczucia, jakie tobą targają. Na początek możesz skorzystać z pomocy specjalisty w szkolne. Jeśli nie chcesz prosić o pomoc w szkole, to koniecznie wybierz się na spotkanie z psychologiem spoza szkoły. W tym wypadku niestety powinnaś porozmawiać z rodzicami i powiedzieć im, że chciałabyś się spotkać z psychologiem. Niestety w Twoim wieku do psychologa należy się zgłosić z opiekunem. Na Twoje ostatnie pytanie, czy warto iść do psychologa? Odpowiem, że bardzo warto, bo już samo to, że napisałaś to pytanie może świadczyć o tym, że potrzebujesz porozmawiać z kimś spoza rodziny i znajomych. Trzymam kciuki, życzę Ci żebyś znalazła wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam, Małgorzata Ostrowska

Witaj.

To ważne, że zastanawiasz się nad szukaniem dla siebie pomocy. Gdy to czynisz, poniekąd odpowiadasz sobie na istotne pytanie o celowość wizyty u psychologa. W Twoim przypadku warto zawierzyć specjaliście, który dzięki Tobie i wraz z Tobą ustali, gdzie tkwi przyczyna niskiej samooceny, jaki jest jej charakter oraz w jaki sposób można skuteczniej sobie poradzić z określonymi stanami, myślami, zachowaniami. Zachęcam Cię do skorzystania z takiego wsparcia. To dobry krok!
dr Monika Gmurek
Dzień dobry. Zawsze, gdy jakieś problemy wydają się przytłaczające, niepokoją nas jakieś objawy, warto zwrócić się do specjalisty. Może okazać się, że opisane trudności nie są objawami żadnego zaburzenia :) Również wtedy jednak można się nad nimi pochylić i poszukać rozwiązania. Może się także okazać, że jednak mamy do czynienia z jakimś zaburzeniem psychicznym i wskazana jest jakaś forma terapii - np. psychoterapia. Jak najbardziej zachęcam do poszukiwania wsparcia u psychologa (np. szkolnego, jeśli jest osobą godną zaufania) lub psychoterapeuty. Pozdrawiam.
witam,
Myślę, że warto się udać na rozmowę z psychologiem, chociażby po to by się bliżej przyrzec z czym są związane te myśli, a za tym idący nastrój. Nawet jeśli nie umówicie się z terapeutą na terapię, a na kilka spotkań, to zrozumienie co się dzieje da ulgę i spokój. Nie warto czekać na depresję by sięgnąć po po pomoc.
Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Dzień dobry. Myślę, że warto udać się do psychologa/psychoterapeuty. Będziesz miała możliwość porozmawiania o tych wszystkich myślach, które nachodzą. Terapeuta przeprowadzi wywiad kliniczny z Tobą i wtedy będzie możliwość zobaczenia z czym się zmagasz i zaproponuje możliwości pomocy. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzień dobry, jeśli tak jak napisałaś - zmagasz się z niską samooceną i są pewne kwestie, które Cię niepokoją, warto jest skonsultować się ze specjalistą - psychologiem/psychoterapeutą, który pomoże Ci lepiej zrozumieć swoje uczucia, dociec skąd się biorą i towarzyszyć Ci, wspierać w tej drodze. Jeśli chodzi o wątpliwości związane z kwestią, czy cierpisz na depresję, istnieją odpowiednie narzędzia, które mogą pomóc w diagnozie. Odpowiednio przeprowadzony wywiad kliniczny na pewno jest w stanie nieco rozjaśnić tą kwestię. Pozdrawiam serdecznie, Kinga.