Chciałabym podjąć psychoterapie. Z testów wyszło, że wskazana jest terapia w nurcie psychodynamiczny

2 odpowiedzi
Chciałabym podjąć psychoterapie. Z testów wyszło, że wskazana jest terapia w nurcie psychodynamicznym. Znalazłam dwie terapeutki, które pracują w tym nurcie: jedna blisko mojego domu, druga dalej. Ale skąd wiedzieć, na którą się decydować? Pierwsza slucha, zadaje pytania, jest empatyczną, ale jej styl mówienia, ironiczny ton, miny, styl bycia mnie denerwują i zamykają. Ta która mieszka dalej na razie mało mówi i dużo słucha, ale czuję że jakoś bardziej mi pasuje osobowościowo, bezpieczniej czuję się w relacji z nią. Ale to dopiero pierwsze spotkania z obiema osobami. Chciałam jeszcze dać czas, zobaczyć jak to się rozwinie, dać szansę obu osobom i dopiero po jakimś czasie wybrać te jedna osobę. Czy mój tok postępowania jest właściwy? Czy obie terapeutki powinny wiedzieć o sobie nawzajem? Czy wypada powiedzieć, dlaczego np nie będę przychodziła do tej drugiej, (którakolwiek z nich by to ostatecznie była)?
W psychoterapii pracuje się poprzez nawiązanie relacji terapeutycznej. Umawianie się z dwoma terapeutami może wpływać na ten proces. Moim zdaniem terapeutki powinny wiedzieć o sobie nawzajem. Pani obawy, wątpliwości czy odczucia względem psychoterapeutki najlepiej poruszyć podczas sesji jak również zamiar zakończenia spotkań, pozdrawiam.

Dzień dobry Pani. Przede wszystkim skierowałabym Pani uwagę na coś bardzo pozytywnego i dobrego w Pani - ze ma Pani zdolność do refleksji na wniesiony temat, fakt, że rozmyśla Pani o tym, czy Pani postępowanie jest właściwe mówi sam w sobie o tym, ze jakaś "część" Pani chce konfrontować swoje trudności z dwoma osobami, a inna jest w wątpliwościach czy to słuszne. To bardzo wartościowe spostrzeżenie, dające przestrzeń do dalszego głębszego namysłu na temat Pani trudności w ogóle.
Dodałabym także, że - jeśli dobrze rozumiem - jest Pani w obu przypadkach w procesie konsultacji czyli PRZED właściwym procesem terapeutycznym, a więc na tym etapie to jest najwłaściwszy czas do tego by swoje obawy omówić z najlepiej obiema terapeutkami. Później nastąpi najpewniej etap podjęcia decyzji oraz zawarcie tzw kontraktu terapeutycznego , a odpowiednie w nim zapisy na pewno pomogą rozwiać wątpliwości i |"wyklarują "sytuację.
Pozdrawiam Panią serdecznie.
Aneta Widłak