Ból w okolicy kostki i przegubu stopy

18 odpowiedzi
Witam,
Od 2 tygodni czuję takie "ściąganie" lub "ciągnięcie" w okolicy kostki wewnętrznej u prawej nogi. Najbardziej pod kostką. Ciągnięcie to jest podobne również na grzbiecie stopy w okolicy więzadła przedniego.
Byłem u lekarza, dał mi traumon, nimesil i dicloreum, ale nie przechodzi.
Zrobiłem RTG i wynik jest taki:
"Sklerotycznie przebudowana kostka dodatkowa na tylnej krawędzi kości skokowej."
Poza tym ok.
Schodzi mi ta stopa też lekko do środka, mam lekkie płaskostopie.
Od 3 dni roluję rozcięgno podeszwowe piłeczką lacrosse, ale nadal nic.
Gdy rozchodzę nogę, to boli mniej.
Proszę o poradę.
Dzień Dobry
Odpowiednio dobrana terapia wraz z opracowaniem tzw bruzd międzymięśniowych powinna pomóc . Proszę pamiętać również o odpowiednim nawadnianiu.

Rolować należy przede wszystkim całą łydkę (m. trójgłowy, piszczelowy tylny i piszczelowy przedni), zatrzymując się na kilkanaście sekund w miejscach bolesnych. Należy również zdiagnozować ruchowo (np. metodą McKenzie i metodami terapii manualnej) i być może zrobić także rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa, z którego unerwiona jest kończyna dolna. Ucisk nerwu w rejonie kręgosłupa lędźwiowego może powodować nadmierne napięcie mięśni lydki, co może się przenosić na ból w okolicy ścięgien. Pozdrawiam
Kostka dodatkowa jest wadą rozwojową oraz zmianą strukturalną. Dodatkowo doszło do sklerotyzacji. Najprawdopodobniej doszło również do zaburzeń trakcji W stawie skokowym i strukturach powyżej. Być może potrzebna będzie ingerencja chirurgiczna ale o tym zdecyduje lekarz ortopeda. Oczywiście wizyta u terapeuty zapewne poprawi stan rzeczy. Pozdrawiam
Rolowanie rozcięga podeszwowego nic nie daje ponieważ ból występuje zupełnie w innej okolicy. Dobry wyjściem było by umówić się do fizjoterapeuty który opracuje bolesne więzadło w okolicy kostki.
Witam.
Konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty. Brakuje wielu danych wyjściowych. Chociaż po tym, że po rozchodzeniu boli mniej mogę wstępnie stwierdzić, że sprawa będzie do opanowania.
Pozdrawiam.
Można przypuszczać, że pierwotną przyczyną bólu jest koślawość stawów skokowych (pronacja kości piętowej). Rolowanie nie pomoże w tym przypadku. Prawdopodobnie wadliwe ustawienie kości piętowej spowodowało urazy w obrębie tkanek miękkich stawu skokowego - więzadła, torebka stawowa. Proponuję wykonać dokładną analizę jakości podporu stopy u specjalisty zajmującego się terapią wad stóp jeżeli moje przypuszczenia potwierdzą się należy wykonać wkładki ortopedyczne. Najlepiej zastosować materiał termoplastyczny koszt około 250 pln za parę. Leczenie należy uzupełnić odpowiednimi ćwiczeniami. W razie problemów ze znalezieniem lokalnie specjalisty zapraszam do siebie na badania podobarometryczne z funkcjonalną analizą jakości podporu. Na tej samej wizycie możemy wykonać wkładki i pokazać skuteczne ćwiczenia. Pozdrawiam.
Potrzebujesz fachowego działania na tkankach miękkich (samemu nie da się) i poddania analizie biomechanicznej kończyn dolnych i tułowia. 2 - 3 wizyty.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowny Panie,
proponuję skupić się na rollowaniu całego podudzia, a nie tylko rozcięgna podeszwowego. Dodatkowo warto skupić się na ćwiczeniach korygujących płaskostopie. Na pewno powinien Pan zgłosić się do Fizjoterapeuty celem kompleksowego badania stopy, postawieniu diagnozy i określeniu zaleceń.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Wskazana jest terapia tkanek miękkich - np masaż tkanek głębokich.
Dzień dobry. Trzeba zbadać Pana staw skokowy górny i dolny, połączenia stawowe stopy oraz połączenia kości strzałkowej z piszczelą i ocenić zachowanie się napięcia mięśniowego w tym regionie - zarówno w statyce jak i dynamice. Odnośnie wyniku RTG - trzeba obejrzeć zdjęcie i zastanowić się czy przebudowa w obrębie tylnej krawędzi kości skokowej (gdzie dokładnie jest zlokalizowana?) - ma topograficznie możliwość mechanicznego drażnienia struktur torebki stawowej stawu skokowego i przez to pośrednio może doprowadzać do zmian w biomechanice tego regionu. Kluczowa moim zdaniem jest ocena prawidłowej osi stawu skokowego oraz całej kończyny dolnej w obciążeniu - nad którą, jak Pan pisze ('schodzi stopa do środka...płaskostopie') należałoby trochę popracować fizjoterapeutycznie + autoterapia do domu.
Działania wyłącznie mięśniowo-powięziowe - bez określenia przyczyny problemu - prawdopodobnie nie dadzą trwałego efektu terapeutycznego.
Życzę szybkiej konsultacji u dobrego fizjoterapeuty w Częstochowie - i tym samym powrotu do pełnej sprawności.
Pozdrawiam!
Należałoby udać się do fizjoterapeuty, aby przebadał stopę funkcjonalnie, popracował na tkankach miękkich, a także zalecił ćwiczenia. Wtedy będzie szansa na poprawę.
Witam, problem należy rozwiązać holistycznie, a mianowicie zbadać postawę ciała od głowy po same stopy. Pozwoli to zlokalizować miejsce dysfunkcji. Należy udać się do specjalisty zajmującym się w/w i podobnymi problemami - rehabilitant specjalizujący się w wadach postawy/ ortopedii. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Do dokładniejszej analizy Pana stanu brakuje dodatkowych informacji. Takich jak czy miał Pan wcześniej skręcony/zwichniety/złamany ten staw skokowy, czy uprawiał Pan sport, ile ma Pan lat i jaka jest Pana masa ciała itd. Jakkolwiek obraz jaki Pan przedstawił wskazuje na zmiany o charakterze zwyrodnienowmy. Samo rolowanie rozciegna podeszwowego niewiele zmieni. Doświadczony Fizjoterapeuta powinien przygotować dla Pana plan ćwiczeń oraz terapie które wspomogą leczenie. Również wskazana jest najpierw wizyta u ortopedy który oceni stan stawu skokowego i ewentualnie skieruje na dalszą diagnostykę.
Pozdrawiam
Dysfunkcje stopy wymagają wnikliwego badania manualnego i wywiadu aby określić, która tkanka/staw są przyczyną powstania dolegliwości. Począwszy od wieku, chorób metabolicznych, przebytych urazów, aktualnie uprawianego sportu aż po badanie podologiczne. Polecam wizytę u fizjoterapeuty i życzę powodzenia.
Przyczyną pojawienia się kostki dodatkowej może być właśnie stopa płasko-koślawa. Fizjoterapia powinna być nastawiona na poprawę ustawienia stopy w stawach skokowych oraz na zmniejszenie płaskostopia.
Witam kwestia też czy okolica kostki była uszkodzona jeśli nie to sprawa robi się trudniejsza bo w takim razie trzeba szukać przyczyny po całej długości nogi z tego względu że jeśli to sprawa mięśniowa to problem może nie musi iść po długości całej kończyny dolnej jeśli nie to problem stawowy i gdzieś staw skokowy się przyblokował i należało by go zmanipulować(kliknąć). Tym bardziej po opisie można by powiedzieć że kostka jest lekko skręcona ale żeby stwierdzić to na pewno musiałbym ją zobaczyć dlatego na chwilę obecną to wszystko w czym mogę pomóc. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry,

Patrząc z opisu jest schorzenie, które budowało się na przestrzeni wielu miesięcy, czy nawet lat. Przede wszystkim chodzi o wymuszenie i budowanie swego rodzaju patologicznego wzorca ruchu. Z pewnością przyczyniać się do tego może, tak jak Pani/Pan wspomniał(a) "schodzenie" stopy ku stronie przysrodkowej. Bezpośrednio przeciąża to tę okolicę i z czasem prowadzi, to tworzenia przewlekłych stanów zapalnych, zwapnień.

Wydaje mi się, że działanie tylko na skutek jakim jest ból, czyli farmakoterapia nie do końca rozwiąże problem. Spróbowałbym z terapią manualną oraz ewentualną możliwością wykonania zabiegu falą uderzeniową, by rozluźnić połączenia stawowe, oraz zmniejszyć zwapnienia i prawdopodobne zrosty, które mógłby powtórzyć się tkance miękkiej.

Następnie dobrze by było popracować na czuciem głębokim, tzw. Propriocepcja stawu skokowego, oraz wzmocnieniem mięśni podudzia.

Serdeczne pozdrowienia!
Przemysław Jeziorski
Witam. Sugerowałbym mobilizację wszystkich kości stopy.