Ból krzyża/miednicy

23 odpowiedzi
Witam
Mam 21 lat.
Męczy mnie to już od jakiegoś czasu.(pół roku
Wszystko zaczęło się na siłowni. Wziąłem za duży ciężar podczas przysiadu ze sztangą (bez pasa) i przekrzywiło mnie do przodu.
Cóż miesiące mijały ból raz był raz go nie było.
Generalnie marginalizowałem go. Sadziłem że ćwiczenia Mckenziego jak i odpoczynek (związany z inną kontuzją) sprawi, że samo przejdzie. Niestety ból znowu po 1,5 miesiaca się pojawił i tutaj pytanie, co z tym robić?

Ból potrafi promieniować na nogi, z tym że jest to zmienne.
Nawet same miejsca raz na lewą raz na prawą a innym razem obie. Raz jest punktowy, a raz nie ma go w ogóle.

Samo ognisko bólu to kręgosłup tuż nad miednicą z tym, że sam jako taki boli tylko podczas dotyku i to słabo.Najbardziej bolą punkty zlokalizowane na górnej krawędzi kości miedniczej. 2 po obu stronach kręgosłupa.

Pytania:
1.Propozycje leczenia czy diagnozy.

2.Czy można pozbyć się tego problemu raz na zawsze?
Czy do końca życia będę musiał się zmagać ze skutkami moich durnych wyborów?
Wielu mówi, że problemy z kręgosłupem są na całe życie.
Zanim zacząłem chodzić na siłownie żadnych problemów z kręgosłupem czy ze stawami raczej nie było.
Witam, pierwsze pytanie jakie mi sie nasówa to czy ćwiczenia Mckenziego ktore pan wykonywal zostały odpowiednio dobrane przez terapeute ? Przedewszystkim tutaj wazna jest dobra diagnoza kręgosłupa nie wystarczą same przeprosty i zwykłe ćwiczenia mckenziego stosowane samodzielnie. Jeśli głowne objawy to zmienne promieniowanie do pośladków i nóg to oczywiscie znak ze kregoslup jest mocno przeciążony i tutaj tak jak napisalem wyzej nie wystarczą same przeprosty czy zwykly masaż. Wlasnie dla tego powinien to przeciązenie ocenic terapeuta: w jakim segmencie kregosłupa tkwi problem i jak duża jest przepuklina - moze pomoc przeswietlenie ktore powinien zlecic lekarz jesli ból utrzymuje sie tak dlugo. Tylko odpowiednio postawiona diagnoza i dostosowanie odpowiednich cwiczen moze dac efekt ktorego pan oczekuje, niestety to prawda ze jesli raz juz przeciazymy mocno kregoslup to jest duza szansa ze bol bedzie nawracal prosze sie jednak nie poddawac i skierowac na dobrą diagnoze kregoslupa i terapie odpowiednimi cwiczeniami pod kontrola specjalisty.

Witam. Napisz do mnie bezpośrednio na email deluxus@deluxus.pl - możesz skopiować cały tekst, żebym miał go pod ręką. W chwili obecnej mam niewiele czasu bo od 6:00-22:00+ jestem w pracy ale jak tylko znajdę chwilę to postaram się online zadać Ci kilka testów do wykonania i na ich podstawie coś doradzić. :)
Witam,nie można zaproponować leczenia bez postawienia diagnozy -to nielogiczne.Zatem niezbędne są badania,które pomogą ustalić stan strukturalny kręgosłupa,krążków międzykręgowych itp.Następnie potrzebne jest przeprowadzenie szeregu testów funkcjonalnych ,które pomogą doprecyzować problem posturalny. Niestety zła wiadomość jest taka,że zwykle gdy jakaś struktura jest przeciążona to w niesprzyjających okolicznościach będzie dawała objawy .Dlatego w tej sytuacji potrzebny jest specjalistyczny fizjoterapeuta ,który do problemów motorycznych podchodzi kompleksowo :).Pozdrawiam .J. Zawodniak
Ad.1 Propozycja leczenia (skutecznego i z długotrwałym efektem ) powinna być poprzedzona odnalezieniem mechanizmu przyczynowo -skutkowego. Poszukiwanie przyczyny Twojego problemu to:
1.zebranie szczegółowego wywiadu odnośnie obecnych i przeszłych urazów / złamań, zabiegów operacyjnych czy niekiedy przebytych chorób (powikłania?/nawroty?)
2. analiza biomechaniczna na którą powinny złożyć się testy funkcjonalne i napięciowe.
Dopiero wtedy możemy mówić o diagnozie a w następstwie jej propozycji leczenia. Podawanie gotowych rozwiązań/szukanie ich w internecie na tym etapie mija się z celem.

Ad. 2 Prześledzenie i zrozumienie mechanizmu jak wykonujesz poprzez ruch ciała, który jest skorelowany z twoimi objawami powinno być punktem wyjścia do strategii nie tylko leczenia ale przede wszystkim prewencji. Oczywiście można leczyć tą okolicę przez np. mobilizacje/manipulacje stawowe czy przeprosty (Mc Kenzie) ale wg mnie takie działanie to przede wszystkim skupianie się na rezultacie pewnych procesów. Rozumiem, że pacjenta interesuje zniesienie objawów ale to w dalszym ciągu nie niweluje przyczyny.
Proponowany kierunek działań:
Poszukuj terapeuty/ -tki (osteopaty/fizjoterapeuty) pracującego holistycznie w oparciu o metody pracy na tkankach miękkich czy terapii funkcjonalnej.
Dzień dobry,
problemy w obszarze L-S mogą wynikać z wielu przyczyn, ciężko nawet po takim wyczerpującym opisie stwierdzić co jest przyczyną tych dolegliwości, a tym bardziej na odległość postawić diagnozę i zaproponować leczenie. Z mojej strony mogę zaproponować wykonanie badań i udanie się do specjalisty, ponieważ nie wiedząc co dokładnie się "zepsuło" a wykonując jakieś ćwiczenia może się okazać, że tylko sobie bardziej zaszkodzimy.
Pozdrawiam
Witam
Najwyraźniej trening nie był dopasowany do Pani możliwości. To co Pani opisuje to taki typowy stan przeciążeniowy, w którym nadmiernie obciążone okolice reagują bólem przy dotyku i uczuciem ciągnięcia.
Tak może Pani pozbyć się tego problemu raz na zawsze, polecam wizytę u terapeuty manualnego. Na bazie analizy mechaniki Pani ciała, można stwierdzić powód przeciążeń treningowych i go wyeliminować.
Pozdrawiam
Witaj. Żeby postawić diagnozę to trzeba Cię zbadać. Potem przyjdzie czas na leczenie, profilaktykę i spekulacje co do przyszłości. W Twojej okolicy przyjmuje Łukasz Witek - dobry fizjoterapeuta - polecam
Witam
Problemem nie muszą być wcale mięśnie w tej okolicy mamy również stawy i wiele więzadeł. Polecam udać się do fizjoterapeuty który dokładnie Pana zdjagnozuje. Po tych informacjach, które Pan udzielił (oczywiście uzupełniając je dodatkowo o poszerzony wywiad i badanie) spróbował bym terapii z zastosowaniem pinopresury oraz igłowania, zarówno z zakresu suchego igłowania jak i akupunktury. Myślę, że z bólem dość szybko by się Pan pożegnał. Ale zaznaczam, że podstawą jest przeprowadzenie badania i rozszerzenie wywiadu. Jeśli ma Pan możliwość zapraszam do gabinetu.
Na pierwsze pytanie , nie jestem wstanie odpowiedziec poniewaz diagnoze i leczenie opieram na badaniu manualnym i obiektywnych testach .
Natomiast przy odpowiednim doborze ćwiczeń jest Pan na stale wyeliminowac problem.
witam, podnoszenie ciężarów powoduje duże przeciążenia w obrębie aparatu mięśniowo-powięziowego oraz buduje duże ciśnienie w jamie brzusznej. To połączenie może dawać takie objawy jak Pan opisuje.
Jeśli Pan chce, żeby usunąć ten problem to zapraszam do gabinetu. Myślę że będę mógł pomóc, jednak muszę najpierw Pana zdiagnozować z czym jest problem.
pozdrawiam serdecznie
Konrad Skrzat
1. Do ortopedy lub neurologa po skierowanie na rezonans odcinka lędźwiowego. Z wynikami udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty. On na podstawie rezonansu i badania manualnego zaproponuje najlepszą propozycję leczenia.
2. Dyskopatii (a tego najprawdopodobniej się Pan nabawił) nie da się w 100% wyleczyć. Można ją zaleczyć, tzn. pozbyć się objawów, lecz tendencja do nawrotów będzie większa niż w "nieruszonym" dysku.
Jeśli będzie Pan wykonywał w odpowiedni sposób ćwiczenia oraz stosował profilaktykę w codziennym życiu można uniknąć ponownych bóli i nawrotów. To już pokaże Panu fizjoterapeuta na wizycie, a także trzeba pilnować się na co dzień.

W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Metoda McKenziego to nie tylko ćwiczenia. To również badanie i określenie przyczyn aktualnego epizodu. Trudno jest postawić diagnozę lub zaproponować leczenie na odległość, ale skoro wykonywane prze Pana specjalnie dobrane ćwiczenia McKenziego przyniosły poprawę, to nasilenie objawów może wynikać ze zbyt wcześnie podjętej próby "normalnego" obciążenia kręgosłupa. Może więc warto wrócić do metody McKenziego, najlepiej pod okiem certyfikowanego terapeuty metody. Pozdrawiam
Szanowny Panie,
należy zacząć od ogólnej oceny postawy (wady postawy, przykurcze mięśniowe itd). Następnie sugeruję przeprowadzić kompleksową diagnostykę stawu krzyżowo-biodrowego (np. w kierunku hipermobilności) oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa (np. ucisk na korzeń nerwowy lub oponę rdzenia kręgowego). Pomocne może okazać się badanie USG okolicy lędżwiowo-krzyżowej w celu wykluczenia, np. uszkodzenia więzadeł czy mięśni.
Leczenie uzależnione jest oczywiście od przyczyny, stąd powinno być realizowane indywidualnie.
Czy są to problemy na całe życie? Ciężko powiedzieć. Ja wyznaję zasadę, że nigdy nie jest tak żeby nie mogło być lepiej :)

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Dzień dobry. Potrzeba, aby fizjoterapeuta/terapeuta manualny zbadał porządnie Pana odcinek lędźwiowy kręgosłupa, stawy krzyżowo biodrowe, spojenie łonowe - na tej podstawie będzie można powiedzieć coś więcej na temat - jakiego dokładnie pochodzenia jest opisywany przez Pana ból. Proszę udać się na konsultację do dobrego gabinetu - to pomoże ustalić przyczynę problemu - tym samym pozwalając na pracę nad jego zniwelowaniem.
Pozdrawiam.
Witam, najczęściej kontuzje tego typu to kwestia maksymalnie kilku tygodni, w sporcie siłowym wsparcie fizjoterapeuty jest nieuniknione, a zawodnik musi być gotowy do startu jak najszybciej. Jeżeli sprawa jest poważna wkracza lekarz specjalista i badania obrazowe. Nie sądzę, że Pana przypadek to poważny problem, dlatego tym bardziej polecił bym, w obecnym stanie, odwiedzić fizjoterapeutę z którym można nawiązać współpracę.
Warto też by ktoś ocenił poprawność ćwiczenia i wzorzec ruchu, tj. przysiad ze sztangą oraz innych, być może stało się tak z powodu sztywności stawów skokowych, mm. przywodzicieli itp.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam...
1. Jak zawsze wspominam, bez badania nie można postawić diagnozy! A w razie potrzeby trzeba zrobić badania obrazowe - szczególnie jeśli bóle promieniują do kończyn. Zatem konsultacja lekarz/fizjoterapeuta z wywiadem i badaniem klinicznym jest nieodzowna!
2. Ponieważ kręgosłup niejako się "zużywa", z wiekiem ulega degradacji krążek to wizyty kontrolne co jakiś czas są wskazane - tak jak u stomatologa.
Ćwiczenia normalizujące przeciążony kręgosłup zadaje zawsze terapeuta. Warto je wykonywać w domu.
To prawda, że bez opieki fizjoterapeuty bóle mogą mieć charakter postępujący!
Powodzenia!
Witam serdecznie,
należy zrobic rezonans magnetyczny kręgosłupa tak aby można było w pełni i trafnie powiedzieć na 100% diagnozę. Parę rzeczy wskazuje na to że masz przepuklinę krążka międzykręgowego na poziom je L pięć S jeden i ewentualnie na poziom je L cztery L pięć. Wszystko wskazuje że ta przepuklina jest na tyle masywna że jest w stanie uciskać zmiennie na korzeń rdzeniowy lewy a innym razem na prawy. Jeśli na rezonansie to się potwierdzi to oznacza że ma szansę problem ów powracaćw przyszłości. Przepukliny krążka międzykręgowego są zaleczalne ale nie są w pełni wyleczalne co znaczy nic innego jak to że będą prawdopodobnie nawroty. Musisz pójść na terapię do jakiegoś Specjalisty na przykład do osteopaty. Jesteś w stanie żyć totalnie normalnie, będziesz mógł ćwiczyć ale będziesz musiał wykazać trochę więcej rozwagi podczas wykonywania niektórych ćwiczeń,Które mogą powodować nawroty. Kiedy Osteopata już cię wyleczy poproś trenera Personalnego na siłowni aby ustalił ci tak program ćwiczeń aby doprowadzać do Nawrotów bólu kręgosłupa.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof Adamowicz
Witam,
odpowiadam na pytania:
Ad. 1.) "propozycje leczenie czy diagnoza" - rozumiem, że pytanie dotyczy tego czy się diagnozować czy leczyć? Jeśli tak to jedno wynika z drugiego. Nie da się leczyć pacjenta jeśli go się dobrze nie zdiagnozuje. Podstawą prawidłowego leczenia jest prawidłowa diagnoza.
Ad. 2.) nie mam zielonego pojęcia, nie wiadomo co się Panu stało
Ad.3.) "Czy do końca życia będę musiał się zmagać ze skutkami moich durnych wyborów?" - trudno jest na tym etapie nam dyskutować na ten temat.

Przede wszystkim powinien Pan być zbadany przez ortopedę, fizjoterapeutę, osteopatę. Po tym być może powinien być Pan skierowany na badania dodatkowe-obrazowe. Najpewniej będzie zacząć od wizyty u specjalisty.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Witam,
Najrozsądniej będzie udać się do fizjoterapeuty/osteopaty, aby ocenić czym są spowodowane Twoje dolegliwości. Nie wybiegałbym w przyszłość odnośnie dozgonnych problemów z kręgosłupem. Trzeba po prostu to sprawdzić i "naprawić".
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Cześć, oczywiście badanie MRI dałoby tutaj najlepszy obraz zmian w okolicy kręgosłupa aczkolwiek nie leczymy badań obrazowych tylko pacjenta. Jeśli jeszcze nie było Cię u dobrego fizjoterapeuty to skorzystaj. Rzeczywiście z krążkiem międzykręgowym coś mogło się stać ale raczej nie typowałbym, że to 100% krążek bo objawy są dość ciekawe. Bez badania nie mogę nic więcej dodać.
Mirosław Kokosz, Witold Sodel - tych fizjoterapeutów mogę polecić w Twojej okolicy. Pozdrawiam,
DB
1. problem jest raczej mięśniowy i najlepiej dla Pana było by poszukać dobrego fizjoterapeuty\Osteopaty. Na tym poziomie ich wiedza powinna wystarczyć do zdiagnozowania problemu. jeśli nie dadzą rady powinni odesłać Pana dalej.
2. Można nawet należy tak zrobić. Nie sądzę żeby problem powinien się długo utrzymać po rehabilitacji. Najpewniej jest to źle wygojony uraz lub efekt źle prowadzonego trenigu (technicznie lub objętościowo) z czasem skutkujący przeciążeniem okolicy która jest szczególnie podatna.Pozdrawiam
Dobry wieczór,

Naturalnie to bardzo denerwujące, że ból występuje od tak dawna. Problem polega na tym, że dokładne stwierdzenie, co mogło zajść podczas feralnego przysiadu, wymagałoby bardziej szczegółowego badania i diagnozy. Wartoby było zacząć od RTG odcinka lędźwiowego, ewentualnie rezonas. Z pewnością łatwiej jest oceniać i testować funkcjonalnie na żywo podczas wizyty w gabinecie, dlatego wydaje mi się, że najprościej byłoby umówić się do specjalisty u Pana w mieście, przedstawić swój problem i poddać się odpowiedniej terapii.

Jestem przekonany, że dobrze poprowadzona terapia pozwoli pozbyć się męczących dolegliwości.

Pozdrowienia
Przemysław Jeziorski
Witam serdecznie,

Przypadek opisany przez Pana jest bardzo złożony i postawienie diagnozy na podstawie wyłącznie opisanych objawów jest niemożliwe - niezbędna w tym celu jest konsultacja diagnostyczna.

2. W Pana wieku innej możliwości aniżeli uzyskanie pełnego zdrowia po prostu nie ma.

Pozdrawiam mgr Piotr Iberhan