Bardzo proszę o poradę. Od pewnego czasu mam zabirzenia przełykania. Nie towarzyszy temu żaden ból,

2 odpowiedzi
Bardzo proszę o poradę. Od pewnego czasu mam zabirzenia przełykania. Nie towarzyszy temu żaden ból, nie czuję też „guli” w gardle. Ja po prostu czasem biorę łyk napoju lub kęs jedzenia i nie mogę przełknąć. Zdarza się, że w trakcie przełykania dopada mnie paniczny lęk i nie mam pojęcia jak, ale zaciskam mięśnie, że jedzenie staje mi w gardle. Wówczas wpadam w panikę, bo przez kilka sekund nie wiem co zrobić. Gdy staram skę rozluźnić to jest zdecydowanie lepiej. Mam wrażenie, że problem bierze się z głowy ewentualnie to jakiś problem z przełykiem? Planuję wykonać badanie na tarczycę, gdyż podobno to może być powód (ale nie sądzę). Prędzej stawiam na nerwicę. W jaki sposób można sobie z tym radzić?
Witam serdecznie,
rzeczywiście problemy natury psychicznej bardzo często dają o sobie znać w ciele. Pani intuicja dobrze Panią prowadzi. Natura takich problemów jest zazwyczaj bardzo złożona i wymaga uważnego przyjrzenia się i przeanalizowania. Bardzo dobrym pomysłem byłoby skonsultowanie się z psychologiem. Oczywiście diagnostyka lekarska jest konieczna. W pierwszym rzędzie należy wykluczyć problemy somatyczne.
Bardzo dobrym pomysłem, niezależnie od podjętych przez Panią kroków jest relaksacja (np. progresywna relaksacja Jacobsona) i/lub wysiłek fizyczny. Obydwie formy aktywności pozwalają na pozbycie się napięcia emocjonalnego i mięśniowego.
W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Panią ciepło
Ewelina Prigan

Problemy z przełykaniem, czyli dysfagią często towarzyszą wielu chorobom.
Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia i może być powodem rozwoju niedożywienia albo innych powikłań, które mają wpływ na obniżenie jakości życia.
Oczywiście może to też być nerwica gardłowa.
Proponuje zwrócić się w pierwszej kolejności do lekarz pierwszego kontaktu lub neurologa. Może on odpowiedzieć na podstawowe pytania i pomóc zdecydować, czy potrzebna jest dalsza diagnostyka.
Z wyrazami szacunku
Agnieszka Petruczenko