1)Jak rozróżnić opór od braku zaangażowania i zwykłego braku motywacji oraz prokrastynacji ? 2) Ci

3 odpowiedzi
1)Jak rozróżnić opór od braku zaangażowania i zwykłego braku motywacji oraz prokrastynacji ?
2) Ciekawi mnie jak rozróżnić opór od normalnego odmiennego podejścia do danej kwesti/poglądu/zachowania
Gdzie jest ta cienka granica?
Rozróżnianie między oporem, brakiem zaangażowania, zwykłym brakiem motywacji a prokrastynacją może być wyzwaniem, ponieważ te stany mogą się na pierwszy rzut oka wydawać podobne. Opór a brak zaangażowania. Opór to często silne wewnętrzne uczucie niechęci wobec pewnych zadań, działań lub obowiązków. Osoba może odczuwać pewnego rodzaju "blokadę" lub przeciwność wobec konkretnego działania. Brak zaangażowania zwykle jest obojętnością lub obojętnym podejściem do danej sprawy, bez konkretnego negatywnego uczucia wobec niej. W przypadku oporu może występować konflikt wewnętrzny lub uczucie lęku związanego z danym działaniem. Brak zaangażowania zazwyczaj nie wiąże się z takim wewnętrznym konfliktem. Opór może pojawić się nawet wobec działań, które były kiedyś wykonywane bez problemu, podczas gdy brak zaangażowania zazwyczaj jest stały i ogólny. Opór a zwykły brak motywacji. Opór jest specyficznym rodzajem niechęci wobec pewnych działań lub zadań. Może dotyczyć pewnych obszarów życia, podczas gdy brak motywacji może dotyczyć ogólniejszych dziedzin. W przypadku oporu osoba może odczuwać pewnego rodzaju wewnętrzną przeszkodę, podczas gdy brak motywacji może po prostu oznaczać brak entuzjazmu lub chęci do działania. Opór a prokrastynacja. Opór to ogólne uczucie przeciwności lub blokady wobec działania. Prokrastynacja to przesuwanie działań na później, często z powodu unikania trudności lub braku gotowości do wykonywania tych działań. Prokrastynacja często ma charakter impulsywny i może być wynikiem np. chwilowego braku dyscypliny. Opór jest bardziej związany z wewnętrznymi emocjami i przekonaniami. Cienka granica między omawianymi podejściami może być trudna do określenia, ponieważ zależy to od kontekstu. Często zależy to od tego, czy nowe podejście jest efektem zdrowego rozwoju i adaptacji, czy może jest wynikiem oporu wobec zmian. Jeśli nowe podejście jest oparte na zdobywaniu nowych informacji, doświadczeniach lub refleksji to może być postrzegane jako zdrowa zmiana. Jeśli jednak osoba widzi nowe podejście jako wygodne uniknięcie trudności lub problemów to może to wskazywać na opór. Kluczowym aspektem jest introspekcja. Jeśli osoba jest w stanie szczero i otwarcie ocenić swoje motywacje i emocje związane z daną zmianą podejścia, to może pomóc w zrozumieniu, czy to jest opór czy po prostu „zdrowe ewoluowanie”. Poruszane kwestie są bardzo subtelne i zalezą od wielu czynników takich jak emocjonalność, osobowość, charakter etc.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,

to bardzo interesujące zagadnienia i często bywają poruszane w gabinecie psychologa! Jednak są o tyle skomplikowane, że dotykają kwestii zarówno z zakresu samoregulacji emocjonalnej, teorii motywacji oraz psychologii społecznej.

Pytanie pierwsze:

Jeżeli chodzi o opór emocjonalny to często towarzyszy silnym negatywnym emocjom związanym z danym działaniem lub zadaniem. Osoba może odczuwać niechęć, lęk lub frustrację w kontekście konkretnej aktywności. W przeciwieństwie do tego, brak zaangażowania lub motywacji może być bardziej neutralny emocjonalnie.

Warto zwrócić uwagę, że opór emocjonalny może być wynikiem wewnętrznej konfliktowości, gdzie osoba ma sprzeczne uczucia wobec danej sytuacji. Może to prowadzić do unikania działania ze względu na trudności emocjonalne. Natomiast brak zaangażowania lub motywacji może wynikać z ogólnego braku zainteresowania danym tematem lub celem.

Ze swojego doświadczenia klinicznego mogę wskazać, że opór emocjonalny często pojawia się w kontekście zadań lub działań, które są nie zgodne z ważnymi wartościami i celami osoby. Jeśli zadanie jest zgodne z osobistymi wartościami, a mimo to towarzyszy mu opór emocjonalny, może to sugerować, że inne czynniki emocjonalne utrudniają podjęcie działania. Natomiast brak motywacji może wynikać z faktu, że cel nie jest wystarczająco znaczący lub atrakcyjny dla danej osoby.

Pytanie drugie:

Ciężko rozróżnić te kwestie, ponieważ są one bardzo subiektywne. Warto też zwrócić uwagę, że jedno nie wyklucza drugiego.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę bazując na poprzednim pytanie, że opór emocjonalny jest związany z negatywnymi emocjami, które utrudniają działanie lub zaangażowanie. W przypadku oporu emocjonalnego, emocje są głównym czynnikiem wpływającym na reakcję osoby.

Istotnym czynnikiem, który może wpłynąć na ową "cienką granicę" jest Kognitywna elastyczność, czyli zdolność do myślenia elastycznego i odnajdywania różnych perspektyw na dane zagadnienie. Osoba z oporem emocjonalnym może być bardziej skoncentrowana na unikaniu negatywnych emocji niż na analizie sytuacji. W przypadku odmiennego podejścia, osoba może być otwarta na eksplorację nowych myśli i perspektyw.

Tutaj również warto odnieść się do norm społecznych i wartości z nimi związanych. Psychologia społeczna sugeruje, że ludzie często dostosowują się do norm społecznych, aby być akceptowanymi przez grupę. Odmienne podejście do danej kwestii może wynikać z chęci odzwierciedlenia własnych przekonań lub wartości, nawet jeśli są one niezgodne z dominującymi normami. Opór emocjonalny zazwyczaj wiąże się z unikaniem działania ze względu na negatywne emocje, niekoniecznie jest to związane z odmiennym podejściem do kwestii.

Podsumowując, różnice między oporem emocjonalnym a odmiennym podejściem do danej kwestii są złożone i często zależą od kontekstu, jednostki oraz skomplikowanych interakcji między emocjami, przekonaniami i społecznymi czynnikami. Jeżeli chce się zrozumieć motywy konkretnej osoby, trzeba wziąć wszystkie te zmienne pod uwagę.

Pozdrawiam.
Rozróżnienie między oporem, brakiem zaangażowania, brakiem motywacji a prokrastynacją są kluczowe w procesie terapeutycznym. Opór często manifestuje się jako opór wobec zmiany, związany z lękiem, niepewnością lub konfliktem wewnętrznym. Może to prowadzić do unikania działań lub zadań, nawet jeśli osoba posiada wewnętrzną motywację do ich wykonania. W odróżnieniu od oporu, brak zaangażowania wynika z rzeczywistego braku zainteresowania lub poczucia bezsilności wobec danego zadania czy celu. Brak motywacji z kolei często wiąże się z brakiem jasno określonych celów, nagrody lub satysfakcji z wykonywanych działań. Prokrastynacja natomiast polega na odkładaniu działań pomimo istniejącej motywacji i zrozumienia konieczności ich wykonania, często z powodu lęku przed porażką lub perfekcjonizmu.

Jeśli chodzi o rozróżnienie oporu od normalnego odmiennego podejścia do danej kwestii, poglądu lub zachowania, granica jest subtelna. Normalne odmienne podejście może wynikać z indywidualnych preferencji, wartości czy doświadczeń życiowych, podczas gdy opór zazwyczaj wynika z głębszych emocjonalnych lub psychologicznych przeszkód. Kluczem do rozpoznania tej granicy jest zrozumienie kontekstu oraz ocena stopnia, w jakim dane zachowanie lub podejście wpływa na jakość życia i realizację celów osoby. W terapii istotne jest wspieranie Klienta w identyfikacji tych różnic i pomaganie mu w radzeniu sobie zarówno z oporem, jak i zdrowym eksplorowaniem nowych perspektyw czy sposobów działania.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.