Pytania pacjentów (65)
-
Leczę niedoczynnosc tarczycy od paru lat. Moje obecne tsh wynosi 4,9. Pol roku temu mialam wizyte u
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Leczenie zaczynamy od mniejszych dawek.
-
Koniec kwietnia- diagnoza hashimoto tsh 6,02 ft 3 3,47 (2-4,4) ft 4 0,99 (0,93-1,7) anty TPO 494
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy - oznacza to w skrócie, że Pani organizm atakuje własną tarczycę i choroba może postępować. Podwyższone TSH oraz objawy niedoczynności… Więcej
-
Czy przy zażywania euthyrox (mam nadczynność tarczycy powyżej 6) można zażywać równomiernie biotebal
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Biotyna zawarta w biotebalu może dawać fałszywe wyniki oznaczeń TSH. Wypadanie włosów może być związane z niewyrównaną niedoczynnością tarczycy o czym świadczy podwyższone TSH. W pierwszej kolejności… Więcej
-
Mam 40 lat ostatnio nie zmieniając stylu i trybu życia moja masa ciała wzrosła o 10 kg , stałam się
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak, wynik TSH jest prawidłowy.
-
Czy mogłabym prosić o interpretację wyników krzywej cukrowej? GLUKOZA - na czczo: 110,52 mg/dl -
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wyniki są nieprawidłowe (nieprawidłowa glikemia na czczo, nieprawidłowa tolerancja glukozy) - są to stany przedcukrzycowe i wymagają konsultacji lekarskiej.
-
Witam! Zażywam euthyrox 50 od dwóch tygodni. Włosy lecą mi garściami. Nie wiem co robić. Endokrynolo
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wypadanie włosów najprawdopodobniej jest związane z niedoczynnością tarczycy a nie jej leczeniem. Po 6 tygodniach od włączenia leczenia lub zmiany dawki można wykonać kontrolne badanie TSH i ft4… Więcej
-
Dzień dobry czy wynik TSH 3 gen 0.013 ( 0.370-3.510) to powód do niepokoju? Choruje na sibo i rozr
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Badanie TSH należy w takiej sytuacji powtórzyć razem z oznaczeniem wolnych hormonów tarczycy (nadczynność tarczycy może dawać objawy z układu pokarmowego). Jeśli będą nieprawidłowości należy skonsultować… Więcej
-
Witam. Dziś dostałam wyniki badać morfologii krwi. Niepokoją mnie wyniki: RBC 4,35 HCT 40,7 LY% 1
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Niestety nie podała Pani jednostek w jakich były wykonane badania co nieco utrudnia ich interpretację. Na pierwszy rzut oka nie są to wyniki budzące niepokój ale najlepiej skonsultować je z lekarzem.…
-
Witam, mam 25lat i zdiagnozowaną insulinooporność. Na prośbę dietetyczki zrobiłam badania tarczycy i
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wyniki badań są prawidłowe, nie ma Pani niedoczynności tarczycy.
-
Czy przy antybiotykoterapii gdzie dawkowanie jest co 12h nalezy brac osłonkę (tu LactiBiosive) przed
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak jak zaleca producent.
-
Proszę o zinterpretowanie mojego wyniku badań : wart.b. MXD 1.6 % MXD 18.3 % HDL cholesterol
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Lipidogram jest prawidłowy. Sama obecność bakterii w badaniu ogólnym moczu nie świadczy o zakażeniu układu moczowego - ważne są też inne parametry tego badania jak np. obecność białka czy leukocytów.… Więcej
-
Jakie badania z krwi najlepiej wykonać przed wizytą u endokrynologa? Chcę się przygotować na pierwsz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To zależy od tego z jakiego powodu ma się odbyć konsultacja. Na spokojnie można wykonać morfologię, TSH, glukozę na czczo oraz lipidogram. O dalszej diagnostyce zdecyduje lekarz podczas konsultacji.…
-
Witm ,prosze o poradę Gastroskopia wyk.2016.11.23.Górna część przełyku o prawidłowym wyglądzie Nadwp
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Podczas badania endoskopowego wycinki pobiera się z miejsc podejrzanych (celem wykluczenia raka) - jeśli nie były pobrane to znaczy, że lekarz nie widział zmian budzących wątpliwości. Niestety… Więcej
-
Czy na konsultacje endokrynologiczna powinnam mieć wyniki aktualne czy z przed pół roku są ok ?
Czy na konsultacje endokrynologiczna powinnam mieć wyniki aktualne czy z przed pół roku są ok ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wszystko zależy od przyczyny konsultacji zawsze jednak warto mieć ze sobą aktualne wyniki.
-
Czy podwyższony poziom TSH (4.860) u kobiety 30l., przy prawidłowych wynikach AntyTPO i AntyTG oraz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli wolne hormony tarczycy (ft3 i ft4) są w normie to tak - przy takim TSH świadczy to o subklinicznej niedoczynności tarczycy. Można jeszcze oznaczyć stężenie przeciwciał przeciwko receptorowi… Więcej
-
Czy takie wyniki badań są wskazaniem do USG tarczycy? Kobieta, 24 lata, w rodzinie nadczynność tarcz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Niestety nie ma podanych jednostek dla stężenia ft3 i nie można powiedzieć czy ten wynik jest w normie czy powyżej. Pozostałe wyniki badań są prawidłowe. Jednak z uwagi na wywiad rodzinny warto… Więcej
-
TSH 2,93 µU/ml FT3 4,59 pmol/l Ciąża, zaczęłam 14 tydzień. Czy te wyniki są dobre? Mój ginekolo
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Są to wyniki mieszczące się w aktualnym zakresie norm dla ciężarnych jednak u ciężarnych lepsze jest TSH poniżej 2,5. W Pani sytuacji włączenie Euthyroxu w dawce 25ug było jak najbardziej prawidłowym… Więcej
-
Moje objawy to kaszel najpierw suchy potem zielona flegma cos harczalo oskrzela goraczka spocilam si
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Antybiotyki potrzebują zazwyczaj minimum 48h żeby zacząć działać. Najważniejszą informacją jest czy przestało się gorączkować i czy jest jakakolwiek poprawa. Kaszel może utrzymywać się nawet kilka… Więcej
-
Mam Hashimoto, bardzo dokucza mi ucisk za mostkiem i w gardle po niektórych posiłkach lub kawie, co
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Objawy mogą wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy. Najlepiej udać się na konsultację do lekarza internisty lub gastroenterologa żeby ustalić dalsze postępowanie.
-
Witam, przez totalne roztargnienie wzięłam podwójna dawkę letroxu 75. rano o godz 5,ponownie wieczor
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Pojedyncza i przyjęta jednorazowo dodatkowa dawka nie jest groźna dla życia. Proszę zrobić jeden dzień przerwy i od kolejnego przyjmować już normalnie.
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…