Pytania pacjentów (65)
-
Czy insulinooporność jest nieuleczalna? Czy jest do do końca życia? Czy można ją w jakiś sposób wyle
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
to zależy co jest przyczyną insulinooporności. Jeśli jest to insulinooporność wynikająca z otyłości to jak najbardziej odpowiednią dietą oraz redukcją masy ciała można ją wyleczyć.… Więcej
-
Mam PCOS i przyjmuję antykoncepcję hormonalną od około 3 lat. Przed diagnozą miałam problem z trądzi
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
zmniejszenie masy ciała o 3 kg nie powinno być przyczyną nawrotu trądziku. Najlepiej skonsultować się w tym wypadku z dermatologiem.
Pozdrawiam,
lek. Marta Reczek…
-
Dzień dobry, Dostałam antybiotyk Macromax 500mg, na anginę. Nie wspomniałam, że karmię piersią. Czy
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
lek można stosować podczas karmienia piersią.
Pozdrawiam,
lek. Marta Reczek
-
Jestem w 29 tyg. ciąży. Od 7 dni męczy mnie bardzo uporczywy silny napadowy suchy kaszel . Najgorzej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
jeśli kaszel nasila się w pozycji leżącej (a jednocześnie nie ma zmian osłuchowych w płucach) może to oznaczać, że jest wynikiem refluksu, czyli zarzucania treści z żołądka… Więcej
-
Mam 27 lat, jestem przed wizytą u lekarza. Dostałam wyniki z TSH wynik to 0.023 czy jest to bardzo n
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
wynik może świadczyć o nadczynności tarczycy więc na pewno wymaga sprawdzenia - tzn powtórzenia oznaczenia TSH oraz wykonania badania wolnych hormonów tarczycy (ft3 i ft4).… Więcej
-
Witam. Leczę się na niedoczynność tarczycy od 7 lat. Stosuje letrox 75. Wyniki wykonuje co pół roku,
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
aktualny wynik TSH wskazuje na konieczność zwiększenia dawki. Najlepiej żeby zrobił to Pani lekarz prowadzący w oparciu o poprzednie wyniki badań i historię Pani leczenia.
Więcej
-
Poproszę o interpretację wyników: Glukoza na czczo: 86 mg/dl Glukoza po 1 godz.: 139 mg/dl Glukoz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wyniki badań wskazują na insulinooporność - należy je skonsultować z lekarzem najlepiej podczas wizyty osobistej.
Pozdrawiam,
lek. Marta Reczek
-
Dzień dobry, mam 25 lat. Robiłam badanie krwi, tsh wyszli mi 2,640 µIU/ml. Według normy w laboratori
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
wynik jest prawidłowy i nie ma powodów do niepokoju na jego podstawie.
Pozdrawiam,
lek. Marta Reczek
-
Witam mój wynik anty top 12,24 przy normie 5,61 co to oznacza
Witam mój wynik anty top 12,24 przy normie 5,61 co to oznacza
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
dodatni wynik przeciwciał anty-TPO może wskazywać na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Żeby mieć pełen obraz tego co się dzieje z tarczycą należy wykonać podstawowe badania… Więcej
-
Witam . Czy wynik w morfologi NRBC# 0,010 NRBC % 0.200 Powinien niepokoić ? Wszystkie inne p
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Pani lekarz rodzinny dobrze Panią poinformował - jeśli inne parametry morfologii są prawidłowe to się nie przejmujemy. Ponadto w morfologii patrzy się przede wszystkim na wartości… Więcej
-
Dzień dobry, mama miała wykonywane badanie usg ślinianek i lekarz zerknął też na tarczycę i powied
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
dodatni wynik anty-TG oraz charakterystyczny obraz w USG może świadczyć o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy. Natomiast jeśli pozostałe parametry są w normie (TSH, ft3 i… Więcej
-
Ból po usunięciu ósemki, mężczyzna lat 28. W mniej niż godzinę po przyjęciu ketonalu zostały przyjęt
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
wystarczy odpowiednie nawodnienie.
Pozdrawiam,
lek. Marta Reczek
-
Czy przy leczeniu niedoczynnosci tarczycy (tirosint 50) można wdrożyć leczenie antydepresantami? Lek
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
niedoczynność tarczycy nie jest przeciwskazaniem do włączenia leków przeciwdepresyjnych ani przeciwlękowych.
Pozdrawiam,
lek. Marta Reczek
-
Mam zdiagnozowana od 2012r. chorobę Hashimoto, potwierdzona wynikiem biopsji. Wyniki tsh1,94, t3 4,7
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
wyniki badań tarczycy nie wskazują na konieczność włączenia leczenia farmakologicznego. Z uwagi na objawy wskazana jest jednak wizyta u lekarza i wykonanie podstawowych badań.… Więcej
-
Dzień dobry, bardzo proszę o interpretacje wyników: anty-tg 22.36 (przy zakresie referencyjnym do 4.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
dodatni wynik w kierunku przeciwciał anty-tg może świadczyć o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy (choroba Hashimoto). Dla pełnego obrazu można wykonać dodatkowo USG tarczycy.… Więcej
-
Dzień dobry, obecnie przebywam za granicą, a przyjmuje lek euthyrox 50. Wracam 23 a leków starczy mi
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
proszę spróbować podzielić tabletki na połowy i przez ostatnie dni przyjmować po pół tabletki (czyli po 25ug). Po powrocie powrócić do przyjmowania 50ug/dzień. Jeśli w międzyczasie… Więcej
-
Witam Dostałem wynik biopsji wynik jest następujący: Wśród skrzepów krwi obecne źle zachowane gru
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
wynik biopsji powinien zostać pokazany lekarzowi, który zalecał jej wykonanie. Kategoria I wg Bethesda oznacza, że biopsja była niediagnostyczna i możliwe, że trzeba będzie… Więcej
-
Jestem 33 letnim mężczyzną..Ostatnio czuję się ciągle osłabiony , mam problemy z koncentracją, czase
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
zarówno wyniki badań jak i objawy mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy (w Pana przypadku subklinicznej) - proszę zgłosić się do lekarza z tymi wynikami.
Pozdrawiam… Więcej
-
Dzień dobry, Proszę o informacje czy wzrost TSH z 1,2 wynik z sierpnia 2022 do 1,7 (normy 0,27 - 4
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
wynik stężenia TSH jest w normie i świadczy o prawidłowej funkcji tarczycy.
Pozdrawiam serdecznie,
lek. Marta Reczek
-
Czy muszę jeść po zażyciu leków na niedoczynność? Stosuje post przerywany a wstaje rano do pracy o 5
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
w stosowaniu lewotyroksyny ważne jest zachowanie odstępu czasu między przyjęciem leku a posiłkiem czy napojem innym niż woda. Odstęp ten nie powinien być krótszy niż 30 minut… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…