Pytania pacjentów (887)
-
Co oznacza wynik badania (u 40-latki) VOP=1,0 VOl=1,0/-2 Sn OP sc=D-0,5, OL sc=D-0,5
Co oznacza wynik badania (u 40-latki)
VOP=1,0
VOl=1,0/-2
Sn OP sc=D-0,5, OL sc=D-0,5ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Oznacza to że ma Pani prawidłową ostrość do dali i bliży w obu oczach. W oku prawym bez korecji czyli nie ma w nim wady wzroku, ale w oku lewym aby uzyskać pełną ostrość wzroku (100%) wymaga Pani… Więcej
-
Moja mama ma zalecony Encorton według schematu 60mg przez 7 dni, potem 50mg 2 dni, 40 mg 2 dni, 30mg
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Encorton jest lekiem sterydowym który może podwyższać ciśnienie w oczach. W związku z tym ciśnienie wewnątrzgałkowe podczas leczenia powinno być kontrolowane. Jeżeli dojdzie do wzrostu ciśnienia… Więcej
-
Czy mikroskopijne męty w ciele oka znajdujące się blisko siatkówki da sie zwalczyć głodówką?Czy kilk
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Raczej nie jest to możliwe. Nie istnieją żadne doniesienia o tego typu terapii
-
Moj problem to porażenie nerwu twarzowego.Resonans wykazal ze mam dwa oponiaki w glowie.Jedank lekar
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Porażenie nerwu twarzowego może powodować niedomykalność powiek. Istnieje odruch który powoduje ruch gałki ocznej ku górze przy próbie zamknięcia powiek- przez to przy niedomykalności powiek i… Więcej
-
Poszedłem na badania dla kierowcy taxi i okulistka stwierdziła że nie mam przestrzennego widzenia na
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Niestety takiej możliwości nie ma. Brak widzenia przestrzennego jest związany z brakiem wytworzonych odpowiednich szlaków neuronalnych w mózgu które kształtują się we wczesnym dzieciństwie
-
Od 5 lat mam wadę wzroku, krótkowzroczność -1.5 na lewe oraz prawe oko. Niedługo będę stawał przed k
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Należałoby sprawdzić jaka jest ostrość wzroku przy korekcji -1,0D. Najprawdopodobniej wyszłoby że łapie się Pan w te kryteria ale bez sprawdzenia tego nie da się powiedzieć na 100%
-
Gdy byłam dzieckiem stwierdzono u mnie nadwzrocznosc, wada była dość duża szkiełka bodajże 3 i 3.5..
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najprawdopodobniej okulary zostaną na stałe. "pokazanie" się wady wzroku 3 lata temu jest najprawdopodobniej związane nie tyle z pogłębieniem się wady wzroku co z fizjologicznym osłabieniem… Więcej
-
Od paru miesięcy widzę gorzej wczoraj na oct. Wyszło że mam dwie plamki jedna duża w oku w szeregu b
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Trudno odpowiedzieć na te pytania przy informacjach które zostały podane. Najprawdopodobniej chodzi o iniekcje z anty-VEGF (lek podawanych m.in przy zwyrodnieniu plamki żółtej). Bez badania i wyników… Więcej
-
Wczoraj wpadla mi rzesa pod powieke górną. Dzisiaj nadal czuje kłucie i oko jest opuchnięte czy to j
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeżeli jest szansa na to że rzęsa nadal znajduje się pod powieką to należałoby udać się na kontrole okulistyczną w celu jej usunięcia. Bez tego najprawdopodobniej dolegliwości nie ustąpią. Jeżeli… Więcej
-
Proszę o informację co oznacza, że oś zawsze idzie w parze z cylindrem.Mam astygmatyzm i zastanawiam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Na podstawie tych informacji nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Wada astygmatyczna korygowana za pomocą cylindrów składa się z 2 składowych: wartości wady (w tym przypadku -1,75) i osi w jakiej… Więcej
-
Mam erozje oka stosuje Corneregel 5 razy dziennie. Po 2 tygodniach stosowania poprawy jeszcze nie wi
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Corneregel można stosować trwale i jego używanie nie wiąże się z ryzykiem zaszkodzenia sobie. Natomiast jeżeli przy pierwszorazowej erozji rogówki nie ma poprawy po 2 tygodniach to wskazana byłaby… Więcej
-
Chciałabym się dowiedzieć dlaczego gradówki nawracają? i co mogę zrobić by w przyszłości ich unikać?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przyczyn jest conajmniej kilka- zatarcie oka, praca/przebywanie w pomieszczeniach z dużym zanieczyszczeniem powietrza/pyłami/dymami, cukrzyca, wrodzona skłonność do takich stanów, zaburzenia gruczołów… Więcej
-
Dlaczego po zabiegu usunięcia zacny wtórnej ciągle widzę przez mgłę
Dlaczego po zabiegu usunięcia zacny wtórnej ciągle widzę przez mgłę
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przyczyn może być wiele, niestety nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie bez badania
-
W dal PO:0,7s.c knp ;LO:0,5s.c-0,7cyl-1,25 oś80 Z bliskaPO:0,5c.sph+3,0; LO:0,5C.sph+3,0 Prosze o
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Do dali
Oko prawe: ostrość widzenia 70%, korekcja nie poprawia widzenia
Oko lewe: ostrość widzenia 50%, bez korekcji, 70% w korepkcji optymalnej: -1,25 dioptrii cylindrycznej w osi… Więcej
-
Gdy przymrużam oczy widzę podłużne tasiemce(tak jakby) są wąskie i każdy jest innej długości mają na
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najprawdopodobniej są to zwykłe męty ciała szklistego. Pasożyty w gałce ocznej są bardzo rzadko występującym stanem i zazwyczaj są związane z egzotycznymi podróżami.
-
Gdy przymrużam oczy widzę tak jakby podłużne tasiemce(mają podobny kształt) są wąskie i każdy jest i
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Prawie na pewno są to zwykłe męty ciała szklistego. Pasożyty w oczach zdarzają się bardzo bardzo rzadko i praktycznie zawsze są związane z egzotycznymi podróżami
-
Miesiąc temu wokół świateł latarń zaczęłam dostrzegać halo. Obwiniałam za to warunki atmosferyczne,
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W tym wypadku należałoby jeszcze przeprowadzić badanie grubości i struktury rogówki.
-
Wyniki badania wzroku +0.25 na obu i cylinder - 0.75 a na drugim -0.5. Czy powinienem nosić okulary
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To zależy od tego gdzie na recepcie okularowej zostały te dane wpisane. Jeżeli w "korekcji do bliży" to są to okulary do czytania i wykonywania czynności w odległości nie dalszej niż… Więcej
-
Byłam dziś na badaniu okulistycznym. Podobno wszystko dobrze. Ale w na karcie z konsultacji znalazła
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Oznacza to że budowa Pani gałek ocznych jest nietypowa i odejście nerwu wzrokowego od gałek ocznych nie jest pod kątem prostym- nie jest patologia, jedynie odmiana anatomiczna
-
Ja zmieniłam okulary czyli szkła na mocniejsze i okulista mnie poinformował że mogę mieć zawroty gło
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Należałoby porównać moce szkieł z tym co było wypisane na recepcie i w dokumentacji medycznej. Bez tego nie da się odpowiedzieć na to pytanie
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…