Pytania pacjentów (887)
-
Skoro lewe oko widzi lepiej a prawe gorzej mam mieć wykonane operację Witrektomia,z zaćmą i usunięci
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Taki zabieg robi się podczas opisanej operacji. Zazwyczaj nie pobiera się szklistki bez witrektomii ponieważ takie pobranie będzie obarczone wysokim ryzykiem powikłań
-
Witam. Od dłuższego czasu widzę - nazwijmy to plamami, jednak nie są to zwykłe mroczki. Jest to bard
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Powyższe objawy mogą wynikać z wielu przyczyn- rozpoczynając od zespołu suchego oka, przez zmęczenie na astygmatyzmie kończąc. Jak jest w tym konkretnym przypadku nie da się odpowiedzieć bez badania.
-
Czy to normalne , że po założeniu okularów gorzej widzę ? Mam astygmatyzm w prawym oku i po odbiorze
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Sytuacja opisana powyżej nie powinna się zdarzyć. W takim wypadku należałoby w pierwszej kolejności sprawdzić stabilność i ustawienie okularów w momencie gdy są założone a następnie czy oś astygmatyzmu… Więcej
-
Dzień dobry. Niecałą godzinę temu miałem bardzo dziwną sytuację. Siedząc na kanapie, nagle pogorszył
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najczęściej przyczynami nagłych zaniewidzeń są przyczyny neurologiczne lub kardiologiczne- w związku z tym że epizody powtarzają się dobrze byłoby udać się do jednego z tych specjalistów w celu… Więcej
-
Witam Mam pytanie dotyczące oka dwa dni temu wpadło mi coś do oka zaczęło łzawić itp jak to natural
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wyżej wymienione objawy mogą wynikać np. z "zespołu suchego oka" lub niewielkiego ciała obcego pod powieką. W takim wypadku wskazana jest kontrola okulistyczna w celu sprawdzenia i usunięcia… Więcej
-
Witam, na początku września przeszłem zabieg zaćmy pierwszego oka. Obecnie jestem miesiąc po zabiegu
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zmętnienie torby tylnej to inaczej "zaćma wtórna" i może być to przyczyna pogorszenia widzenia głównie do dali. Czy jest tak w tym wypadku- nie da się tego sprawdzić bez badania. Odpowiedzi… Więcej
-
witam, ostatnio długo siedzę przy komputerze przez e lekcje, granie, i min. odrabianie lekcji. przez
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W wypadku osób bez wady wzroku okulary nie są w takiej sytuacji potrzebne. Dużo istotniejsza jest "higiena pracy" (przerwy w pracy przy komputerze~10 min co 1h) oraz prawidłowe ustawienie… Więcej
-
Mam brak widzenia przestrzennego. Czy można to zoperowac by zostać kierowcą zawodowym? Proszę o radę
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Niestety jest to zmiana której w dorosłym życiu nie da się zmienić. Jeżeli mózg w dzieciństwie nie wykształci umiejętności widzenia przestrzennego, później nie jest w stanie się tego nauczyć
-
Dzień Dobry.Cztery miesiące temu miałem wykonany zabieg fakoemulsyfikacja zaćmy ze wszczepieniem szt
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie da się odpowiedzieć na to pytanie bez badania- jest wiele przyczyn pogorszonego widzenia po operacji zaćmy- część z nich jest odwracalna, część nie.
-
Witam, moje pytanie jest związane ze wzrokiem. Mam 24 lata,jestem kobietą, mam astygmatyzm: Prawe
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
U większości osób da się znacznie poprawić widzenie w tego typu wadach za pomocą okularów o ile są dobrze tolerowane, ale bez badaniao nie da się udzielić odpowiedzi w konkretnym przypadku
-
Mam 49 lat. 15 września miałem przeprowadzony zabieg usunięcia zaćmy w prawym oku. Wszystko przebieg
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Sam obrzęk może być spowodowany wieloma przyczynami. jeżeli nie będą mu towarzyszyć inne objawy najprawdopodobniej można z tym poczekać do wizyty. Natomiast w razie wystąpienia innych objawów,… Więcej
-
Witam. Moja mama ma zaćme a na drugie oko jest niewidoma (nic z tym okiem już się nie da zrobić). Cz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zazwyczaj na NFZ implantuje się soczewki dobre jakościowo- główna różnica jest związana z budową soczewki i tym czy dana soczewka pozwala na ostre widzenie tylko z dali LUB bliży (NFZ) czy z obu… Więcej
-
Dzień dobry mam pytanie poniewaz zostaly mi przepisane okulary -1 cyl i 0,25 na kazde oko ( okulary
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeżeli dobrze w nich widać i nie ma Pan problemów z adaptacją do nich to taka wizyta nie jest wymagana
-
Opis badania W badaniu OCT nerwu wzrokowego: - tarcza nerwu wzrokowego mała (powierzchnia ponizej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Samo badanie OCT nie przesądza o rozpoznaniu/braku rozpoznania jaskry- potrzebne są jeszcze informacje płynące z badania w lampie szczelinowej, pola widzenia oraz ciśnienia. Natomiast w powyższym… Więcej
-
Witam Mam problem, ponieważ mój brat był u okulisty okulista wykrył plamę w oku i skierował brata n
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Interpretacja powyższych zmian oraz ew dalszego leczenia leży w kompetencjach neurologa.
-
Dzień dobry. Mam pytanie otóż mam obecnie wade wzroku około -4 mam 15 lat i mam dość ostre okulary p
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W tym wypadku sensowym wydaje się korzystanie ze "słabszych" okularów przy pracy przy komputerze, aczkolwiek nie da się dać jednoznacznej odpowiedzi bez badania.
-
strasznie "boli" mnie prawe oko. Mam wrażenie, jakbym miała coś pod powieką, ale gdy próbuję spojrze
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W takim wypadku dobrze byłoby zgłosić się na konsultację okulistyczną ponieważ istnieje możliwość ciała obcego pod powieką górną lub zapalenia spojówek które należałoby leczyć.
-
Witam Jeśli się ma takie błyski w oku, czy to jest powód do diagnostyki. Przypadkiem słuchałam wyp
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Podstawą diagnostyki błysków jest "zwykłe badanie" po kroplach z oceną obwodu siatkówki. Dopiero jeżeli w takim badaniu wychodzą wątpliwe wyniki lub nie uwidoczni się przyczyny błysków… Więcej
-
Mam pytanie odnośnie soczewek kontaktowych. Od około roku noszę soczewki miesięczne z wadą -3,75 krz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najprawdopodobniej jest to wina nowych soczewek- możliwe że mają jakąś wadę fabryczną/inną moc/inną krzywiznę niż ta opisana na opakowaniu. Nie da się jednak odpowiedzieć na to pytanie na 100%… Więcej
-
Witam, ostatnio z wiązku z dziwnymi dolegliwościami bólowymi itp (podejrzenie nerwicy) dostałem skie
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wyżej wymienione objawy najprawdopodobniej wynikają z budowy szkła w okularach oraz ich mocy. Przy wysokich nadwzrocznościach, szczególnie przy astygmatyzmie i nie pocienianych szkłach zaburzenia… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…