Pytania pacjentów (887)
-
Witam mam pytanie jeśli naciskam z całej siły oko bo swędzi to może ono się wylać? Bo nieraz boli
Witam mam pytanie jeśli naciskam z całej siły oko bo swędzi to może ono się wylać? Bo nieraz boli
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Silne uciskanie oczu może doprowadzić do uszkodzeń gałki ocznej, natomiast jeżeli oko jest zdrowe to przypadkowe doprowadzenie do jego pęknięcia jest raczej mało możliwe. Należy jednak pamiętać… Więcej
-
Wynik badania Vodex:0,25cc -1,5Dsph/-1.0dcyl ax 80 = 63 Vosin: 0,32cc +05Dsph/-05cyl ax 90 = 09. Pro
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Na podstawie samego wyniku przedstawionego powyżej nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Należy przeprowadzić dokładne badanie w celu dobrania optymalnych okularów.
-
Dzień dobry, około dwa tygodnie temu pojawiła mi się infekcja narządu wzroku. Udałam się do okulisty
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Opisane objawy mogą świadczyć zarówno o zapaleniu spojówek, zapaleniu nadtwardówki jak i innych problemach takich jak np potencjalne małe ciało obce pod powieką.
Ciężko odpowiedzieć na pytanie… Więcej
-
Czy skok na bungee jest zabroniony przy dużej wadzie wzroku ( - 8 ) ?
Czy skok na bungee jest zabroniony przy dużej wadzie wzroku ( - 8 ) ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Sama wada wzroku nie jest przeciwwskazana, natomiast powinno się zweryfikować stan siatkówki w badaniu dna oka żeby wykluczyć jej zmiany które mogą być groźne przy tego typu aktywnościach
-
Witam, jestem kobietą, mam 21 lat. Moim problemem jest miganie obrazu gdy patrzę na bardzo jasne, na
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeżeli wszystkie powyższe badania wyszły prawidłowo, to problem najprawdopodobniej jest neurologiczny. Czasami leki które Pani przyjmują również mogą wpływać na narząd wzroku pod postacią zaburzeń… Więcej
-
Ile razy w ciągu tygodnia można wykonać badanie dna oka wraz z rozszerzeniem źrenic?
Ile razy w ciągu tygodnia można wykonać badanie dna oka wraz z rozszerzeniem źrenic?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Można wykonać to badanie tyle razy ile pacjent wymaga. Są pacjenci którzy wymagają podawania kropli rozszerzających nawet 3x dziennie. Badanie to jak i same krople nie niosą ze sobą żadnych stałych… Więcej
-
Dzień dobry Czy do zabiegu witreolizy trzeba się jakoś konkretnie przygotować? Na przykład przez ja
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zabieg ten nie wymaga żadnego przygotowania- po nim przez pewien czas (~30-40 minut) nie powinno się nosić soczewek. Poza tym można po nim wrócić do normalnego życia.
-
Witam, Mam 39 lat i postępującą krótkowzroczność. W tej chwili oko prawe - 9,5 , a oko lewe - 9,25.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Na chwilę obecną praktycznie nie dysponujemy możliwościami zapobiegania postępowania krótkowzroczności u dorosłych. Są prowadzone badania nad kroplami z atropiną przyjmowaną raz dziennie ale nie… Więcej
-
Rok temu przeszedłem operacje zaćmy. Po zdjęciu opatrunku wzrok był gorszy niż przed zabiegiem (ostr
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dolegliwości bólowe oraz ucisk mogą wynikać z zaburzeń powierzchni oka które są częste po operacji zaćmy. Pulsujący punkcik natomiast może wynikać z pozostałości po obrzęku plamki. Powyższe podejrzenia… Więcej
-
Witam! Czy można w trakcie wizyty odmówić kropel z Atropiną ? Zawsze po ich zaaplikowaniu miałam okr
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zawsze można odmówić aplikacji kropli. Natomiast trzeba zdawać sobie sprawę że bez nich nie da się ocenić dokładnej wady wzroku i obwodu siatkówki w związku z czym jeżeli badanie miało być nakierowane… Więcej
-
W wieku 25 lat wykryto u mnie ambiliopie, ledwo widze na jedno oko, wczesniej uznawano ze musze nosi
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Na chwile obecną nie ma metod leczenia niedowidzenia w wieku dorosłym. Brak dobrego widzenia w tym schorzeniu polega na braku prawidłowo wykształconych szlaków nerwowych w mózgu i na dzień dzisiejszy… Więcej
-
Dzień dobry, proszę o interpretację badania dna oka. Chciałabym się dowiedzieć co konkretnie oznacza
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Oko prawe: pełna ostrość wzroku, -2,5 dioptrii sferycznej, -2,0 dioptrie cylindryczne w osi 11 stopnia
Oko lewe: pełna ostrość wzroku, -2,25 dioptrii sferycznej, -2,0 dioptrie cylindryczne… Więcej
-
Czy mając nadciśnienie oczne w obu oczach, można dźwigać ciężkie rzeczy i wykonywać wysiłek fizyczny
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak. nie jest to przeciwwskazanie do wysiłku fizycznego
-
Witam Okulista badanie komuterowe. Niedowidzenie oka prawego. Vod=0,08 cc+2,5 Dsph=0,2; Vos=1,0 s
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Oznacza że przy optymalnej korekcji oko prawe widzi ~80%, natomiast oko lewe widzi 100% bez żadnej korekcji
-
Dzień dobry . Proszę o wyjaśnienie wyniku badania R -1.25 -1.25 125.0 +2.25 L +2.25 -1.00 65.00
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Są to wyniki wad wzroku w oku prawym i lewym
w OP krótkowzroczność (-1,25) z astygmatyzmem (-1,25 w osi 125)
w OL nadwzroczność (+2,25) z astygmatyzmem (-1,0 w osi 65)
do dobrego… Więcej
-
Dzień dobry. Od paru dni zauważyłam że coś się dzieje z moimi oczami. Patrzę czasem na jakiś wyraz i
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Bez badania trudno dać jednoznaczną odpowiedź- ptak mogą przebiegać zarówno problemu z plamką żółtą jak i neurologiczne. Należałoby na wstępie wykonać konsultacje okulistyczną z badaniem dna oka
-
Chce iść na makijaż permanentny brwi ale mam odwarstwiająca siatkówkę oczu, czy to znaczy że nie mog
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Odwarstwienie siatkówki nie jest przeciwwskazaniem do wykonania takiego zabiegu- trzeba tylko go wykonać w czasie kiedy nie są planowane operacje/zabiegi na oczach ponieważ mała odległość czasowa… Więcej
-
Od wczoraj czuje, że coś mam w oku, tak jakby piasek. Razi mnie światło. Dzisiaj zobaczyłem malutką
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najprawdopodobniej jest to ciało obce które będzie trzeba usunąć. Samodzielnie nie da się bez uszkodzenia oka zrobić tego typu zabiegu. Usuwanie ciała obcego z oka wykonuje się w miejscowym znieczuleniu… Więcej
-
Kilka miesięcy temu miałam wykonane badanie u okulisty,m.in.badanie ciśnienia w oku, które było praw
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Błyski zawsze powinny być zbadane przez okulistę po rozszerzeniu źrenicy. Bez rozszerzania można zobaczyć jedynie centralną cześć siatkówki a potencjalne problemy generujące błyski zazwyczaj umiejscawiają… Więcej
-
Witam, czy po chirurgicznej operacji jaskry okolo17 dni po można lecieć samolotem?
Witam, czy po chirurgicznej operacji jaskry okolo17 dni po można lecieć samolotem?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zależy od rodzaju operacji i jej przebiegu. Z tym pytaniem należałoby skierować się do lekarza prowadzącego/ośrodka który wykonał operację
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…