
Szafarnia 5 lok. U9, 80-755 Gdańsk
Na wizytę proszę przygotować:
- listę wszystkich przyjmowanych leków i suplementów (także tych dostępnych bez recepty, w tym ziół, witamin i preparatów mieszanych, również tych przyjmowanych doraźnie/nieregularnie);
- wyniki badań laboratoryjnych z ostatniego roku;
- opisy badań obrazowych i czynnościowych mózgu (np. TK, MRI, EEG), jeśli były wykonywane;
- dokumentację medyczną z wcześniejszego leczenia psychiatrycznego (historia choroby z poradni/gabinetu, karty informacyjne z leczenia szpitalnego)
https://www.gov.pl/web/rpp/sprawdz-w-jaki-sposob-mozna-pozyskac-dokumentacje-medyczna
Wiadomości, wyniki badań i innego rodzaju dokumentację proszę kierować wyłącznie na adres e-mail Kliniki: rejestracja@klinikacalma.pl.
Zwolnienie za sam dzień wizyty może być wystawione wyłącznie jeśli tego dnia pacjent faktycznie jest niezdolny do pracy.
Ważne informacje na temat diagnostyki w kierunku ADHD:
- Zarówno samo zaburzenie jak i diagnostyka w jego kierunku to kwestia złożona, a postawienie prawidłowego rozpoznania jest komplikowane częstą współchorobowością. Staram się przeprowadzać diagnostykę możliwie jak najsprawniej, zwykle zajmuje ona jednak co najmniej 3 godziny. Na pierwszej wizycie zbieram pełen wywiad i oceniam wskazania do przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki w kierunku ADHD - czasem inny czynnik może lepiej wyjaśniać objawy albo się na nie nakładać. Bywa, że przekierowuję do innego specjalisty, np. psychologa klinicznego, celem wykonania bardziej kompleksowej diagnostyki.
- W procesie diagnostycznym bardzo istotne jest ustalenie, czy objawy występowały już w dzieciństwie (przed ukończeniem 12 r.ż.). Na kolejnych wizytach może być wskazana obecność osoby, która udzieli dodatkowego wywiadu dot. rozwoju, zachowania i trudności pacjenta w dzieciństwie (np. rodzic, rodzeństwo, przyjaciel ze szkoły).
- Proszę o dostarczenie dokumentów informujących o przebiegu edukacji i rozwoju od jak najmłodszego wieku (książeczka zdrowia, dzienniczki uwag, świadectwa - zwłaszcza te opisowe z klas 1-3, opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej etc.)
- Kwestionariusz DIVA-5 jest narzędziem do zebrania dokładnego wywiadu i oceny występowania poszczególnych objawów przez diagnostę. Nie służy do autodiagnozy i nie powinien być wypełniany samodzielnie przez pacjenta. W internecie dostępna jest jego stara wersja, DIVA-2, która ewentualnie może stanowić pomoc w "odświeżeniu pamięci" u pacjenta i/lub osoby udzielającej wywiadu obiektywnego.
- W razie potwierdzenia ADHD, przed włączeniem farmakoterapii niezbędne może być na przykład wykonanie badań laboratoryjnych czy EKG, uzyskanie opinii na temat stanu zdrowia od lekarza rodzinnego, konsultacja kardiologiczna itp.
12/04/2025