dr hab. n. med.

Jarosław Andrychowski

Neurochirurg

337 opinii +dodaj

Doświadczenie zawodowe uzyskane w szpitalach uniwersyteckich : Dr hab.n.med. nauczyciel akademicki - mianowany- II Wydziału Lekarskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz… więcej

Adresy i cenniki usług

Pytania pacjentów (10)

Doświadczenie i kwalifikacje

O mnie

 • Doświadczenie zawodowe uzyskane w szpitalach uniwersyteckich : Dr hab.n.med. nauczyciel akademicki - mianowany- II Wydziału Lekarskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziału Nauczania w Języku Angielskim. Adiunkt w Klinice Neurochirurgii.
  Adiunkt - w Katedrze i Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.
  Konsultant neurochirurg w Szpitalu Enelmed - operacje prywatne.
  W ramach NFZ operacje w zakresie obowiązującej kolejki przyjęć.

  Wykonywanie zawodu: Neurochirurg z ponad 20 letnim stażem zawodowym.

  Podczas wieloletniej pracy w Klinice Neurochirurgii II Wydziału Lekarskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mieszczącej się w Szpitalu Bielańskim - młodszy asystent, asystent, adiunkt, dr hab.n.med. Rozwój zawodowy i naukowy w Klinice Neurochirurgii kierowanej przez Prof.Z.Czernickiego do jego emerytury we wrześniu 2014. Wprowadzenie wielu nowych metod operacyjnych, rozwój chirurgii kręgosłupa oraz neurochirurgii naczyniowej.
  Podczas pracy konsultacyjnej miałem możliwość tworzenia ścisłej współpracy ze szpitalami na terenie województwa mazowieckiego celem ich zabezpieczenia neurochirurgicznego oraz regionalnego nadzoru Kliniki w zakresie neurochirurgii ( Urazy, Choroby naczyniowe, Chirurgia kręgosłupa w oparciu o kursy AO Spine ).

  Wraz z kolegami z kliniki neurochirurgii ( dr Głowacki, Dr Dąbrowski, dr Warzecha ) utworzyłem pierwszą w Warszawie grupę neurochirurgiczną działającą na terenie Szpitala p.w. Przemienienia Pańskiego na Pradze i byłem koordynatorem tej grupy. Działalność dobrze zasłużyła się szpitalowi i społeczeństwu. Działalność grupy wspierał dr Paweł Obermajer. Po 5 latach doskonałego i pracowitego funkcjonowania doszło do zmiany koncepcji wraz z nastaniem nowej dyrekcji Szpitala Praskiego. Obecnie nikogo z tej dyrekcji już nie ma, zespołu neurochirurgicznego w / w tez niestety już nie ma.

  Specjalista neurochirurg w Prywatnym Szpitalu Enelmed w Warszawie
  Operacje w Szpitalu ( nowa siedziba Enelmed Al.Solidarności 128 Warszawa ) Bardzo cenie ten szpital za profesjonalizm współpracującego zespołu, wyposażenie oraz komfort pobytu chorych leczonych także w ramach kontraktu z NFZ.

  Doświadczenie zawodowe i naukowe zdobyte w wielu instytucjach, zagraniczne stypendia zawodowe i naukowe. Członek prestiżowej organizacji o zasięgu światowym - AOSpine zrzeszającej chirurgów kręgosłupa, członek American Society of Spine Radiology, członek American Association of Neurological Surgeons, członek European Spine Association, EANS ostatnio członek W.Dandy Neurosurgical Society.

  Operacje kręgosłupa dyskopatii lędźwiowej, piersiowej i dyskopatii szyjnej są wykonywane w technice mikroskopowej co moim zdaniem powoduje dokładną wizualizację pola operacyjnego i w sposób znaczny zmniejsza odsetek nawrotowych przepuklin dyskowych. Operacje wewnątrzczaszkowe również przeprowadzane są w technice mikroskopowej .

  Wieloletnie wykształcenie w zakresie technik operacyjnych w neurochirurgii głowy - mózgowia
  i kręgosłupa. Ponad 1000 tętniaków tętnic mózgowych operowanych z powodzeniem, szczególne doświadczenie w tętniakach uprzednio leczonych techniką coilingu ( autor prac ). Doświadczenie zawodowe - praktyczne, szczególnie w zakresie operacji mikroskopowych, minimalnie inwazyjnych oraz znaczący dorobek publikacyjny zakończony habilitacją w 2014 roku .Od 2014 roku prowadzi fakultet oraz szkołę mikrochirurgii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

  Wykonywane zabiegi

  1. Operacje tętniaków tętnic mózgowych: ponad 1000 operacji tętniaków wykonanych osobiście.
  Obecnie w trakcie pracy zawodowej mikrochirurgia tętniaków tętnic mózgowych w pełnym zakresie.
  Dodatkowe ważne doświadczenie w operacjach tętniaków poprzez zaklipsowanie wcześniej leczonych metodami embolizacyjnymi – coiling . Autor prac dotyczących tego rodzaju zabiegów - dostępne w wyszukiwarce Pubmed oraz własna strona internetowa .

  2. Operacje neuroonkologiczne – pełen zakres wykonywanych operacji guzy podstawy czaszki , różne techniki dostępów. Operacje olbrzymich guzów wewnątrzczaszkowych o różnej lokalizacji, także wewnątrzkomorowych, guzów oczodołu - współpraca z Kliniką Chirurgii Szczękowo – Czaszkowo – Twarzowej .
  Guzy podstawy czaszki , pogranicza czaszkowo – kręgosłupowego.
  Przykładowa dokumentacja zdjęciowa w publikacjach ( Pubmed 2012, własna strona internetowa )

  3. Operacje kręgosłupa – w złamaniach i zwyrodnieniach - różne techniki stabilizacji - także przy dodatkowych obciążeniach chorego jak szpiczak czy osteoporoza. Wykorzystanie dodatkowo cementu – najnowsze rozwiązania celem mocowania śrub stabilizacyjnych .
  Guzy wewnątrz kanału kręgowego, protezy trzonów kręgosłupa, operacje w technice mikroskopowej, podczas operacji jest stosowany neuromonitoring funkcji nerwowych . Najlepszy moim zdaniem neuromonitoring znajduje się w Klinice Neurochirurgii UWM w Olsztynie, kierowanej przez Prof .Wojciecha Maksymowicza .
  Operacje z uszkodzeniach, złamaniach kręgosłupa we wszystkich odcinkach, dostęp tylny i dostęp przedni. ( Zdjęcia na stronie internetowej ). Współpraca z Kol.z Chirurgii Naczyniowej ( dr Paweł Dąbek ) w zakresie dostępów tzw. przednich.
  Metody stabilizacji - złącza czaszki i kręgosłupa , także w dodatkowych obciążeniach chorego ( np. szpiczak ), Dokumentacja zdjęciowa w publikacjach ( Pubmed 2012, własna strona internetowa )

  4. Operacje dyskopatii kręgosłupa ( w technice mikroskopowej ) - dyskopatia szyjna – dostęp przedni, protezy trzonów, stabilizacja przednia , stabilizacja tylna .
  Ruchome protezy dysków szyjnych - firmy Scientix ( Discocerv ) .
  Dyskopatia piersiowa .
  Dyskopatia lędźwiowa - operacje w technice mikroskopowej – microdiscektomia - szybkie uruchomienie pacjenta, krótki pobyt w szpitalu . Bardzo niski odsetek przepuklin nawrotowych oraz blizny , uzyskany dzięki w/w technice .
  Stabilizacje transpedicularne kręgosłupa w chorobie zwyrodnieniowej .
  ( Pubmed , własna strona internetowa )

  Przezskórne techniki nukleoplastyki ( krążka międzykręgowego ) wykonywane w znieczuleniu miejscowym metodą koblacji ( 40 stopni, plasma, specjalny generator oraz jednorazowe przezskórne elektrody . Pobyt w szpitalu - krótki z uwagi na znieczulenie miejscowe )

  5. Operacje nerwów obwodowych, szycie , protezy nerwów oraz odbarczenie nerwów w zespołach cieśni, nerw łokciowy , promieniowy , strzałkowy . Guzy nerwów obwodowych - publikacje

  6. Szczególne typy operacji: Odbarczenie w neuralgii nerwu trójdzielnego tzw. MVD, operacje w połowiczym skurczu twarzy ( hemifacial spasm ). Operacje sa wykonywane w technice mikroskopowej .

  7. Operacje traumatologiczne mózgu i głowy i kręgosłupa

  8. Leczenie zespołów malformacji Arnold -Chiari

Specjalizacje

 • Neurochirurgia

Znajomość języków

 • angielski
 • niemiecki

Certyfikaty

 • Jarosław Andrychowski, neurochirurg w mieście Warszawa - Certyfikaty

Choroby

 • tętniaki
 • guzy mózgu
 • urazy kręgosłupa
 • urazy głowy
 • bóle kręgosłupa
 • dyskopatia ( szyjna, piersiowa i ledźwiowa w mikroskopie )
 • Przezskórne metody leczenia dyskopatii
 • Guzy mózgu i guzy podstawy czaszki
 • Choroby kręgosłupa, Osteoporoza kregosłupa
 • Guzy kanału kręgowego - op.w monitoringu funkcji neurologicznych
 • Następstwa pourazowe czaszki i kręgosłupa ( np.złamania)
 • Choroby nerwów obwodowych , zespoły cieśni oraz guzy nerwów
 • Leczenie bólu przy pomocy stymulatorów przeciw bólowych
 • Osteoporoza , zabiegi z podawaniem cementu do trzonów kregosłupa
 • Arnold -Chiari - objawy kliniczne, kwalifikacja i operacje
 • Wertebroplastyka - podawanie cementu do kregosłupa
więcej

Ocena pacjentów

5

Ogólna ocena
337 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
 • K
  Lokalizacja: Konsultacje Neurochirurgiczne

  Byłam sparaliżowana ze strachu po wielu wcześniejszych wizytach u innych lekarzy. Pan Doktor rozwiał pewne wątpliwości, które psychicznie mnie wykańczały... Bardzo dokładny, zaangażowany i serdeczny w stosunku do pacjenta. Dostałam mnóstwo badań do zrobienia ale dzięki tej wizycie widzę światełko w tunelu, że dowiem się co mi dokucza przez tyle lat a co było bagatelizowanie przez innych. Polecam w 200% Do zobaczenia. K.Podrazka

 • H
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Kompetencja mily znajacy sie na swojej fachowości poświęcił duzo czasu tak aby dokładnie wszystko wyjasnic

 • Z
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Arnica CiechanówUsługa: Kwalifikacja do operacji

  Nie polecam!!! A nawet odradzam!!! Byłam u tego człowieka na wizytach oczywiście prywatnych w gabinecie na Ul. Kochanowskiego w Warszawie, mam ogromną przepuklinę kręgosłupa odcinek lędźwiowy. Bardzo cierpię, mam niedowład nogi i codziennie jestem na dużych dawkach leków p/bólowych żeby jakoś funkcjonować. Pomniejszam fakt że na wizytach czekałam dużo dłużej niż to było umówione od godziny na pierwszych i 2 godziny opóźnienia na ostatniej wizycie. Pan Andrychowski na wizytach miły, sympatyczny, uśmiechnięty. Na ostatniej wizycie która odbyła się w marcu 2017 powiedział że kwalifikuje mnie na zabieg operacyjny i że nie ma na co czekać, oczywiście rozumiałam, że terminy są dosyć długie i że są bardziej pilne operacje które muszą być wykonane w pierwszej kolejności. W gabinecie powiedziano mi że zabieg odbędzie się na jesieni a Andrychowski zapewniał że wykona go osobiście. Miałam czekać na telefon z gabinetu o terminie operacji. Miesiące mijały, zaczęła się jesień a telefon milczał. W listopadzie zadzwoniłam do gabinetu z pytaniem o zabieg, współpracownica Andrychowskiego poinformowała że dokładnego terminu nie zna ale będzie to albo pod koniec grudnia albo na początku stycznia 2018 i że zadzwoni poinformować dokładnie 1-2 tyg przed zabiegiem. Dowiedziałam się wtedy również że zabieg nie odbędzie się w Warszawie jak ustalano, tylko w Olsztynie, powodu nie podano, ale w dalszym ciągu operację miał wykonać Andrychowski. Olsztyn trochę daleko ale ok najważniejsze żeby operacja się odbyła i skończyło się cierpienie. Czas leciał, minęły święta Bożego Narodzenia a pani z gabinetu nie dzwoniła. W ostatnich dniach roku 2017 zadzwoniłam ponownie z pytaniem co się dzieje? Dlaczego nikt nie informuje o terminie, no i dowiedziałam się że Andrychowski od listopada nie pracuje w USK w Olsztynie bo rozwiązano z nim umowę, ale jestem zgłoszona na zabieg w Olsztynie tylko ona nie wie na kiedy, trzeba samemu dzwonić i się dowiadywać a zabieg wykona ktoś inny no właśnie KTOŚ nie wiadomo kto. Przecież w listopadzie jak już Andrychowski nie pracował w Olsztynie to dzwoniłam i zapewniono że wszystko jest według planu teraz okazało się że wszystko jest nie tak i mnie oszukiwano. Okazuje się że doktor zwodził do ostatniej chwili nie informując że nie pracuje już tam i że nie będzie robić operacji a ja no może będę zoperowana kiedyś tam przez kogoś tam, ale on nie ma już nic do tego. Oczywiście kontakt z Andrychowskim i wyjaśnienie było nie możliwe. Nie mieszkam w Warszawie tylko 200 km dalej. Pani z gabinetu miała porozmawiać z doktorem, wyjaśnić i oddzwonić oczywiście tego nie zrobiła. Mało tego dzwoniąc do szpitala w Olsztynie okazało się że owszem jestem zgłoszona do kolejki na operację ale może to być nawet za dwa lata i mało tego doktor nie pozostawił żadnej dokumentacji medycznej, żadnej kwalifikacji(każda wizyta na których dokonywał kwalifikacji kosztowała 290zł), więc musiałabym jechać jeszcze 300 km do poradni do Olsztyna na kwalifikację do zabiegu - a więc wszystko od początku... Zawiodłam się bardzo, jak można tak potraktować chorego człowieka. Będę odradzać tego człowieka każdemu! Szkoda że nie wiedziałam wcześniej z kim mam do czynienia, Nie marnowałabym wtedy roku czasu a przede wszystkim zdrowia na tego lekarza. Zachęcam wszystkich zawiedzionych do pisania komentarzy !!
  .

  dr hab. n. med. Jarosław Andrychowski2018-01-11

  Szanowna Pani
  Postaram się odpowiedzieć na Pani na przedstawione zarzuty .
  1.Na wizytę w prywatnym gabinecie pacjent przychodzi do specjalisty w celu oceny swojego zdrowia, nie jest nikt zmuszany – jest to AUTONOMICZNA decyzja każdego pacjenta- zarówno pierwsza jak i kolejne konsultacje są wynikiem wolnej woli pacjenta. Kolejna wizyta może być związana z zaleceniami po wykonanych badaniach. Pacjent to akceptuje lub nie .
  2. Wizyta w gabinecie prywatnym nie służy „załatwieniu” miejsca w szpitalu w ramach NFZ – tylko konsultacji , ocenie pacjenta i jego leczeniu.
  3. Została Pani przeze mnie zakwalifikowana do zabiegu w ramach NFZ oraz zgłoszona do kolejki Szpitalu; Kolejka prowadzona jest przez szpital – i jeśli chodzi o konkretny termin trzeba kontaktować się bezpośrednia z placówką prowadzącą kolejkę NFZ – w tym przypadku szpital w Olsztynie, sa tam doskonali specjaliści i nie ma miedzy nami żadnego konfliktu .
  4. Podany przeze mnie czas oczekiwania na operacje jest czasem orientacyjnym - czas oczekiwania w kolejce zależy od bardzo wielu czynników – m. in. możliwości wykonania określonej ilości zabiegów liczby pacjentów przyjętych w przypadkach ciężkich wymagających natychmiastowej interwencji neurochirurgicznej – „dla ratowania życia” i wielu innych np. dostępności monitoringu czy rodzaju schorzenia medycznego, procedury onkologiczne i naczyniowe moją priorytet.
  4a. Jeśli stan pacjenta ulega nagłemu pogorszeniu – należy udać się po pomoc do najbliższego szpitala.
  4b. Jeśli nie chciała Pani korzystać z prywatnej konsultacji powinna Pani od razu zgłosić się do poradni specjalistycznej przy szpitalu w którym chciałaby Pani być operowana.
  4c. Jeśli życzy Pani sobie uzyskać kopię „karty pacjenta” – bardzo proszę o kontakt z moim sekretariatem, proszę o imie i nazwisko oraz pesel , wszystko prześlemy . Jeśli moi koledzy z Olsztyna będą chcieli otrzymać jakakolwiek dokumentacje , jestem do dyspozycji .
  5. Nieprawdą jest, że informowaliśmy – ja lub moja asystentka o możliwości wykonania zabiegu przeze mnie w Szpitalu w Olsztynie po 1 listopada.
  6. Podany czas wizyty w moim gabinecie to ok 25 min – ale nigdy nie wypraszam nikogo z gabinetu z uwagi na to, że czas się skończył. Niektórzy pacjenci wymagają dłuższego czasu konsultacji i stąd niekiedy opóźnienia – NIGDY 2 godziny!
  7. DO PAŃSTWA WADOMOŚCI: DECYZJĘ O REZYGNACJI Z PRACY W OLSZTYNIE PODJĄŁEM NAGLE - ZE WZGLĘDÓW OSOBISTYCH.
  8. Zawsze pomagam tak jak moge i potrafię ,

 • H
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Arnica CiechanówUsługa: konsultacje neurochirurgiczne

  Profesjonalny, kompetentny i ambitny.
  RM wykazał u mamy guz(neurinoma) w kanale kręgowym na wysokości połączenia odcinka szyjnego z piersiowym C7/TH1, zajmujący korzeń nerwowy z naciekaniem worka oponowego przylegający na długości 1 cm do rdzenia. Dr. Andrychowski potwierdził konieczność bezzwłocznej operacji podobnie jak i inny neurochirurg u którego wcześniej konsultowaliśmy, ale wykluczył podejście operacyjne z przodu z uwagi na wiążące się z nim ryzyko i swobodę dostępu przy usuwaniu guza sugerując jako wręcz konieczne podejście tylne. Wyjaśnił rzeczowo i "łopatologicznie" dlaczego wyklucza podejście z przodu(sugerowane jako oczywiste przez innego neurochirurga dobrego specjalistę u którego byliśmy z polecenia) a osobiście wybrałby tylne. Konsultacja trwała 40 minut podczas których lekarz wzbudził zaufanie mamy i podczas których zdecydowała się, by to on ją operował. Operacja miała odbyć się za miesiąc ale czekaliśmy na nią długie 5 mcy. Przeprowadził ja w USK w Olsztynie dr. Andrychowski. Guz nie był łatwy do usunięcia i podczas operacji potwierdziła się prawidłowość wyboru podejścia tylnego, którego dokonał doktor. Aktualnie mama wraca do zdrowia, badanie histopatolog. potwierdziło łagodność zmiany(neurofibroma), którą już tuż po operacji, choć jeszcze z ostrożnością, sygnalizował doktor.
  Słowa nie wyrażą naszej wdzięczności jaką okazujemy dr. Andrychowskiemu. To wzór lekarza - pod każdym względem i to go wyróżnia spośród innych lekarzy. Jako człowiek - uprzejmy, bezinteresowny, empatyczny i ambitny.
  Wiem, że zapoznaje się Pan z opiniami i przeczyta Pan i tę, dlatego pozwalam sobie na to bezpośrednio - serdecznie dziękuję Panu w imieniu mamy jak i swoim.
  Administratorom portalu "ZnanyLekarz" proponuję poza możliwością wyrażenia opinii, przemyśleć danie możliwości napisania referencji lekarzowi przez zadowolonego pacjenta. Może byłoby w przyszłości w naszym kraju tak jak w biznesie, że referencje będą dodatkowo pomagać czy otwierać pewne drzwi choć sądzę, że przed takim lekarzem jakim jest dr. Andrychowski wszystkie są otwarte. Jakkolwiek z wielką przyjemnością pragnąłbym być pierwszym, który takie referencje doktorowi mógłby wystawić.
  H.Ciskowski

 • D
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: ENDOMEDICUsługa: konsultacje neurochirurgiczne

  Dzień dobry.
  Gorąco polecam. Dr. hab. bardzo troskliwy, cierpliwie tłumaczył
  opis R.M. wizyta mocno nas uspokoiła, Pan Doktor przekazał zalecenia.

 • W
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Arnica CiechanówUsługa: operacja kręgosłupa

  Pan doktor przede wszystkim jest człowiekiem dla drugiego człowieka. Jest to moja druga operacja u Pana doktora i jestem pewna ,że jest to dobry wybór. Całe szczęście ,że mamy takich specjalistów jeszcze w Polsce

 • H
  Lokalizacja: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w OlsztynieUsługa: stenoza

  Bardzo dobry lekarz,konkretny i rzetelny,umie wysłuchać i profesjonalnie. Pomoc. Jeden z niewielu bardzo dobrych neurochirurgow w Polsce.

 • A
  Lokalizacja: Arnica Ciechanów

  Pan Doktor jest profesjonalistą ponad wszystko. Rzetelnie przekazuje informacje i ma złote serce. Jest przede wszystkim niesamowitym fachowcem. Tym razem trafiłam do Doktora z teściem, poniważ ma problemy z kręgosłupem, jednak wcześniej uratował mojego męża od kalectwa, który był po wielu operacjach i nie mógł normalnie na co dzień funkcjonować.
  Panie Doktorze, serdecznie dziękujemy za opiekę, pomoc, empatię, a Pani Dominice za dobre słowo i wsparcie.

 • L
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Arnica CiechanówUsługa: konsultacja guza czaszki

  Pan doktor życzliwie i cierpliwie wysłuchał moich wątpliwości .Zalecił
  dalsze badania diagnostyczne. Konkretny i empatyczny z sympatycznym podejściem do mnie jako pacjentki. Serdecznie polecam Pana Doktora.

 • P
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Arnica CiechanówUsługa: konsultacje neurochirurgiczne

  Mogę zdecydowanie polecić. Lekarz konkretny, rzeczowy nie owijający w bawełnę diagnozy. Na konsultację trafiłem po wykonanym rezonansie magnetycznym w związku z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Szybki rzut oka na zdjęcia (masywna przepuklina 12 mm) i skierowanie na operację do klinki Enel-Med. Wizyta 13.12 operacja już 18.12 Operacja pod pełną narkozą przebiegła bez problemów. Bardzo dziękuję i polecam serdecznie. Piotr K.