Zmiany nowotworowe w wątrobie, a pozostałe wyniki badań?

4 odpowiedzi
Czy możliwe jest aby zmiany nowotworowe były widoczne w wątrobie, która przeważnie jest atakowana jako ostatni organ, a pozostałe jak jelito, żołądek pozostawały bez zmian nowotworowych? Wszystko przy dobrej morfologii i wynikach markerów nowotworowych wykluczających nowotwór?
W wątrobie mogą występować zmiany nowotworowe: łagodne, złośliwe oraz inne zmiany nienowotworowe. Zapraszam na konsultacje z wynikami badań - wszystko wyjaśnimy i w razie potrzeby rozpoczniemy skuteczne leczenie. Pozdrawiam Jacek Śmigielski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jest to możliwe . Jakie badanie obrzowe było robione?
Dzień dobry. Wątroba jest najczęstszym miejscem powstawania przerzutów, zwłaszcza nowotworów przewodu pokarmowego. Natomiast markery nowotworowe nie służą do rozpoznawania nowotworu. Mają znaczenie przy monitorowaniu leczenia. Czyli odpowiedź na pytanie brzmi: tak, jest to dość częsta sytuacja w praktyce klinicznej.
Zmiany nowotworowe w wątrobie dzielimy na dwie grupy:
- przerzuty innych nowotworów do wątroby (większość guzów wątroby)
- nowotwory pierwotne wątroby.

Zwykle przy przerzutach do wątroby potrafimy odnaleźć ognisko pierwotne (wywiad - np. wycięty wcześniej czerniak; USG, CT, PET, endoskopia). Czasami jednak zmiana pierwotna może być nieuchwytna - wtedy zwykle da się ukierunkować poszukiwania lub wręcz rozpoznać nowotwór pierwotny na podstawie biopsji zmiany wtórnej (przerzutu) w wątrobie.

Jeżeli chodzi o zmiany pierwotne w wątrobie, to może to być np. rak wątrobowokomórkowy, rak z wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych, a czasami inne rzadkie guzy, np. mięsak. Wtedy oczywiście nie ma zmian w innych narządach (lub pojawiają się jako przerzuty z wątroby).

Markery są badaniem pomocniczym i nie zawsze są produkowane przez nowotwór.

Szersze omówienie tego tematu wykracza poza możliwości konsultacji internetowej. Gdybym mógł być w jakikolwiek sposób pomocny, zapraszam do kontaktu osobistego.

Łączę pozdrowienia,
dr Michał Lewandowicz

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.