Wyniki morfologii

5 odpowiedzi
Witam, otrzymałam wyniki morfologii: PDW 20,3 fl, MPV 14,2 fl, P-LCR 58,4 %. Reszta wyników w normie. Co to może oznaczać? Mam 23 lata, nie choruje na żadne przewlekłe choroby. Podczas badania byłam na czczo i w pełni zdrowa. Z góry dziękuję za odpowiedź
Zarówno podwyższone P-LCR, jak i PDW w sytuacji, gdy pozostałe wyniki są prawidłowe, nie ma żadnego znaczenia klinicznego. Ale razem występuje lekko podwyższone MPV to może mowić o zakażeniu bakteryjnym,Albo może być jakaś choroba krwi związane z płytkami. Prosze zgłosić do hematologa. A może najpierw powtórzyć badania. W razie czego zapraszam na wizytę.

Do interpretacji badan konieczna jest wizyta lekarska. Pozdrawiam
W granicach. Normy
Należy je interpretować łącznie z pozostałymi wynikami morfologii krwi. Jeśli tylko te dwa parametry odbiegają nieco od normy, to nie ma to żadnego znaczenia klinicznego.

Należy je interpretować łącznie z pozostałymi wynikami morfologii krwi. Jeśli tylko tetrzy parametry odbiegają nieco od normy, to nie ma to żadnego znaczenia klinicznego.
Witam; na początek warto rozszyfrować te skróty. Wszystkie parametry dotyczą płytek krwi, czyli komórek odpowiedzialnych za krzepnięcie. MPV to średnia objętość płytek, PDW to anizocytoza, czyli zróżnicowanie płytek pod względem objętości, a P-LCR to odsetek tzw. "dużych" płytek, czyli tych przekraczających objętość 12fl (prawidłowo powinny mieścić się w granicach 7-10fl). Do kompletu brakuje tu bezwzględnej liczby płytek, czyli parametru PLT. PLT powinno mieścić się w przedziale 150 tyś do nawet 450 tysięcy płytek (piszę o ludziach młodych, nie chorujących na miażdżycę czy chorobę niedokrwienną serca). Ogólnie jest trochę za dużo płytek dużych, P-LCR nie powinno przekraczać 30%. Chociaż wyjaśnienie jest zwykle proste, np. przebyta infekcja bakteryjna, czy nawet leczenie antybiotykiem, trzeba całą morfologię skonsultować z lekarzem. Pamiętajmy, że nie leczymy nigdy "wyników" tylko Pacjenta :) Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na konsultację.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.