Zwracam się z zapytaniem w sprawie doboru psychoterapii. Chciałabym się dowiedzieć jak dużą wagę pr

13 odpowiedzi
Zwracam się z zapytaniem w sprawie doboru psychoterapii.
Chciałabym się dowiedzieć jak dużą wagę przywiązywać do nurtu (biorąc pod uwagę trudne dzieciństwo).
Czy psychoterapia psychodynamiczna będzie najlepszym wyborem?
Szanowna Pani,
Trudno jest jednoznacznie wskazać najlepszy wybór. Zachęcam do konsultacji psychologicznej, podczas której przedstawi Pani swoją sytuację a terapeuta zaproponuje odpowiednie metody pracy.
Osobiście jednak uważam, że ważniejszy, od doboru nurtu psychoterapii, jest dobór psychoterapeuty – w jego towarzystwie powinna się Pani czuć komfortowo i bezpiecznie.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Aleksandra Bienert

Nie można mówić o najlepszym wyborze. Tak naprawdę już coraz więcej nurtów, to znaczy coraz więcej badań, że wiele nurtów ma udowodnioną skuteczność. W piśmiennictwie możemy przeczytać, że tak naprawdę leczy już sama relacja, nie leczy zaś psychoterapia rzadsza niż raz w tygodniu. Generalnie przy zaburzeniach lękowo-depresyjnych stosuje się psychoterapię poznawczo-behawioralną, przy zaburzeniach osobowości głównie psychodynamiczną. Czy trudne dzieciństwo doprowadziło u Pani do którejś z tych diagnoz? Na to pytanie już nie jestem w stanie odpowiedzieć.
Psychoterapia psychodynamiczna może być dobrym nurtem w pracy z pacjentem. Proszę wybrać specjalistę pracującym w tym nurcie. Pierwsze spotkanie zadecyduje o dalszej współpracy. Najważniejsze w terapii jest zaufanie. Powodzenia.
Dzień dobry. Wszystko zależy od Pani wrażliwości i preferencji, a także od tego, czego szuka Pani w relacji. Zawsze można wcześniej zapytać na czym terapia polega i jakie techniki, metody stosuje prowadzący/ca. Pozdrawiam Paweł.
Witam,
Rozumiem Pani dylemat w sprawie doboru nurtu psychoterapii. Decyzja o wyborze psychoterapeuty jest bardzo ważnym i trudnym krokiem. Ma Pani racje, że zarówno nurt psychodynamiczny jak i psychoanalityczny kładą duży nacisk na przeszłość w tym dzieciństwo. Przede wszystkim są to terapie długoterminowe, sesje mogą odbywać się 2 lub więcej razy w tygodniu. Myślę, że to kwestia do omówienia z psychoterapeutą. Natomiast nie jest tak, że inne nurty psychoterapii średnio- i krótkoterminowej [systemowe, poznawczo-behawioralne, ericksonowskie, humanistyczne (Gestalt, terapia skoncentrowana na emocjach, podejście skoncentrowane na osobie), dialog motywujący, bioenergetyka itd. ]nie uwzględniają dzieciństwa. Warto poczytać o każdym z nurtów i sprawdzić, czego potrzebuję, który sposób pracy jest mi bliski. Psychoterapia jest to proces, który potrzebuje czasu, warto nastawić się na regularne spotkania najlepiej raz w tygodniu przez okres ok. pól roku, roku, półtorej, dwóch lat lub dłużej w zależności od potrzeb i wybranego nurtu, uwzględniając swój poświęcony czas i pieniądze.
Pozdrawiam
Ewa Janasz
Psychoterapia psychodynamiczna wiele czerpie z dzieciństwa, jednak kluczowa jest relacja z terapeutą.
Wybór nurtu terapii jest sprawą bardzo ważną.To tak jak z wyruszeniem w góry w odpowiednich butach... na obcasie czy w "japonkach" też dojdziemy na szczyt, tylko jakim kosztem...? Dobrze więc, że jest Pani/Pan tak dociekliwa/y. Nie jestem w stanie odpowiedzieć czy psychodynamiczna jest dobrym wyborem, gdyż nie jest dla mnie jasne co ma Pani/Pan na myśli mówiąc o trudnym dzieciństwie. Jakie trudności dotknęły najbardziej, jakie ono było,co stanowi główny problem. Proszę poczytać jeszcze o nurtach krótkoterminowych i pamiętać, że obok wyboru nurtu terapeutycznego bardzo istota jest także relacja z terapeutą.
Życzę wszystkiego co dobre Aneta
Dzień dobry. Psychoterapia w nurcie psychodynamicznym sięga"do głębi"-nieświadomej. Dzięki niej można przeżyć i nadac nowe znaczenie m.in.traumom. Myślę, że warto podjąć pracę własną w tym nurcie. Pozdrawiam
Badania wskazują, że nie sam nurt, ale kształt relacji terapeutycznej ma istotne znaczenie dla pracy terapeutycznej. Innymi słowy, warto posłuchać swej intuicji i podjąć terapię u specjalisty z którym ma się dobry kontakt i poczucie bezpieczeństwa. Warto podjąć terapię u certyfikowanego specjalisty z doświadczeniem w pracy nad trudnym dzieciństwem.
Już Pani odpowiadałam.
Tzw. nurt, jak Pani mówi, czy paradygmat w psychoterapii, to pewna koncepcja (konstrukt). W każdym paradygmacie zakłada się jakieś założenia: co do natury człowieka, jego rozwoju, czynników wpływających na ten rozwój, mechanizmów obronnych, związków przyczynowo-skutkowych ... można wymieniać bez końca. Tak czy inaczej jest to konstrukcja - czyli jakby dom wybudowany od fundamentów po sam dach z kominem. I tyle. Konstrukcja, czyli coś co zostało stworzone przez człowieka aby wyjaśniać pewne fakty, prawidłowości (zaburzenia). Jeżeli jest Pani wrażliwa na to, jakie wstępne założenia leżą u podstaw poszczególnych paradygmatów - proszę popytać pracujących w nich terapeutów. Będą się najczęściej odwoływać do tzw. "neutralności światopoglądowej" - co jest oczywiście pustym frazesem. Nie ma czegoś takiego w psychoterapii - czyli w pracy z drugim człowiekiem. Neutralnym światopoglądowo (czy "światoobrazowo") można być podczas spotkania ze znajomym, przyjacielem. Tam nie trzeba tworzyć żadnych "konstrukcji". To jest pierwsza rzecz o której warto wspomnieć. Druga to taka (udowodniona naukowo i znana od wielu lat), że praktycznie nieistotne są specjalistyczne interwencje terapeuty podczas pracy z pacjentem na sesjach. Tym co głównie leczy jest jakość samej relacji terapeutycznej. Ta z kolei zależy nie tyle od wiedzy, doświadczenia, czy paradygmatu w którym pracuje dany terapeuta, ale od jego przymiotów osobistych i zainteresowania samym pacjentem, najprościej biorąc. Wybierając terapeutę trzeba mieć zatem dużo szczęścia (jak często w życiu), ale to o czym zawsze warto pamiętać, to to, aby samemu wnosić w relację podstawową ufność i nadzieję na zmianę. Na koniec chciałbym też trochę "odczarować dzieciństwo". Wszyscy je mamy. Byliśmy mali, bezbronni, karani w ten czy inny sposób, wychowywany, instruowani... i co tam jeszcze. Psychoterapia może się "dziać tu i teraz". Dzieciństwo może być "tam i kiedy indziej". Pozdrawiam. Maciej Gołąb
Witam serdecznie.

Wszystko zalezy od natury potrzeb nad ktorymi bedziecie sie skupiac w czasie sesji. Psychodynamika jest dobra na zrozumienie swoich mechanizmow obronnych ktore mogly byc utworzone w dziecinstwie, terapia schematow jest dobra jak w dziecinstwie stworzyly sie wzory zachowan ktore negatywnie wplywaja na dzienne funkcjonowanie, terapia poznawczo behawioralna polaczona z counselling jest dobra na strach/lek ktore ma swoje zrodlo w dziecinstwie. Wszystko zalezy od potrzeb pacjenta, dlatego najwazniejsza jest odpowiednia konsultacja. Radzilbym psychoterapeute ktory pracuje w podejsciu integracyjnym, taki terapeuta bedzie wstanie wykorzystac rozne modele terapeutyczne i stworzy unikalny plan wspolpracy w sesji.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Zważywszy na trudne doświadczenia w dzieciństwie, terapia
psychodynamiczna będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż jej
charakterystycznym elementem jest głęboka praca związana z
przepracowywaniem dzieciństwa i przeszłości.