Zwracam się z dosyć dziwnym problemem. Otóż na codzień jestem osobą dosyć wrażliwą, która zwraca na

4 odpowiedzi
Zwracam się z dosyć dziwnym problemem. Otóż na codzień jestem osobą dosyć wrażliwą, która zwraca na wszystko uwagę,analizuje. Od dwóch tygodni mam dziwny problem - boje się choroby psychicznej. Mimo, że wszystko jest dobrze,mam kochającą rodzinę,chłopak,żadnych problemów...Boję się na tyle, że rano budzę się z kołotaniem serca, otłumaniona,a w dzień boli mnie z tego wszystkiego głowa. Nie mogę się "wyciszyć", tylko ciągle czuję strach. Staram się sobie tłumaczyć, że wszystko jest w porządku, przecież funkcjonuje normalnie,nic mi nie jest - spełniam swoje obowiązki domowe,chodzę na zakupy. Ale niestety nie pomaga,przechodzi na wieczór a rano wstaje i znowu to samo. Zaplątałam się w błędnym kole. Jak sobie przetłumaczyć, że nic mi nie jest? Bywają chwile, że chce mi się z tego wszystkiego płakać, wtedy moje serce totalnie wariuje i boje się jeszcze bardziej. Nigdy nie miałam takich dziwnych lęków, zawsze pogodna, uśmiechnięta.
Mysli, szczegolnie te natretne, moga tylko narastac, a tak naprawde Pani moze je ruminowac. Oznacza to, ze nieswiadomie wzmacnia Pani to bledne kolo i zasila je ponownymi, jak widac, coraz bardziej dyskomfortowymi myslami. Sa na to sprawdzone sposoby, interwencje i techniki. Jednak chcialbym zaznaczyc, ze sugerowana przeze mnie dla Pani praca, to bardziej praca wgladowa i oparta na przyjrzeniu sie sobie wlasnie w tych trudnych chwilach. Jaka te mysli pelnia funkcje, po co "Self=Ja" je przywoluje i aktywuje, dlaczego akurat wlasnie w tych sytuacjach....etc. Polecam rozwazyc mozliwosc nawiazania kontraktu z kims na psychoterapie. Podkreslam jeszcze raz - te stany to tzw. tryby (schematy, apki), ktore Pani nieswiadomie aktywuje. Mozna to zmienic i zaczac lepiej funkcjonowac. Do rozwazenia.

Dzień dobry, problem wcale nie jest dziwny jak to Pani nazywa. Zdarza się, że czasem wydawałoby się bez powodu pojawia się lęk, napięcie, którego nie rozumiemy. Jeżeli, jak widzę, lęk się u Pani nasila i zaczyna przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, polecam zgłosić się na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty. Będzie miała Pani okazję lepiej przyjrzeć się sobie i nauczyć się radzić sobie z tego typu objawami.
Problem z lękiem, obawami, strachem, napięciem nie jest dziwny choć czasem staramy się tak go nazywać. Lęk jest dla nas jedna z najtrudniejszych emocji bo "odbiera" nam poczucie bezpieczeństwa i dużo radości. Zachęcam do konsultacji w celu ustalenia przyczyn, zrozumienia mechanizmów działania lęku i ustalenia drogi jak sobie z tym lękiem poradzić.
Nie dzieje sie z Pania nic nietypowego i nadzwyczajnego. To tylko i az zaburzenia lękowe. Nie warto ich przepracowywac samemu. Proby racjonalizacji moga byc pomocne, ale w zaawansowanym etapie choroby moga nasilac objawy, bo jest to przyslowiowe "zamiatanie problemow pod dywan", powierzchowne traktowanie tematu. Zaburzenia lękowe pojawiaja sie zawsze po cos i z jakiegos powodu. Maja nam pokazac-jak bardzo nasza psychika jest juz przeciazana, np.na skutek funkcjonowania w konflikcie wewnetrznym. Pisze Pani o poukladanym zyciu, zyciu zgodnie z oczekiwaniami i normami spolecznymi, ale moze to wcale nie jest dokladnie to, czego Pani potrzebuje. Moze to tylko budowanie fasady. Moze, Pani tak naprawde potrzebuje czegos zupelnie innego-dynamiki, roznorodnosci, a nie stagnacji, a funkcjonowanie w obecnych realiach generuja konflikt, o ktorym napisalam: oczekiwania srodowiska versus nasze prawdziwe potrzeby. To, oczywiscie tylko hipotezy. Bez zastosowania, chocby kliku narzedzi diagnostycznych trudno wyrokowac. Widac, ze mamy do czynienia z zaburzeniami psychosomatycznymi i objawami z ciala-nagromadzone i nieprzepracowane, nieponazywane emocje gdzies musza znalezc ujscie. Prosze wierzyc-da sie to wszystko ponazywac i uporzadkowac. Gdy rozpozna Pani i zrozumie mechanizmy, ktorym Pani podlega-objawy wicisza sie.