Zostałem skierowany do psychologa z powodu zaburzeń lękowych. Byłem już dwa razy u psychologa w rama

3 odpowiedzi
Zostałem skierowany do psychologa z powodu zaburzeń lękowych. Byłem już dwa razy u psychologa w ramach NFZ ale nie jestem zadowolony z tego. Została zaproponowana mi 3-miesięczna terapia, której nie jestem w stanie podjąć ponieważ nie wyrobię się finansowo i w którą zupełnie nie wierzę. Uważam, ze moje problemy faktycznie wynikają z trudnego dzieciństwa i zawodów miłosnych, ale nie do takiego stopnia by poświęcać 5 godzin dziennie na terapię rezygnując z pracy. Moimi problemami są: niska samoocena, nieufność, podejrzliwość, nadmierna analiza oraz nie potrafię się związać od lat z drugą osobą i z tego powodu czuje się mega niedowartościowany. Nie czuje związania z rodziną. Często gdy budzę się rano to nie mam chęci do niczego. Jestem przepełniony sarkazmem i ironią. Chciałbym chodzić indywidualnie do psychoterapeuty lub na spotkania grupowe by zrozumieć swój problem. Czy naprawdę potrzebuje aż 3 miesiące terapii żeby sobie poradzić z tymi problemami?
Nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie - czas trwania terapii można mniej więcej określić po etapie konsultacji, w bezpośrednim kontakcie z osobą szukającą pomocy. Jeśli nie odpowiada Panu zaproponowana forma terapii, może Pan poszukać innej, np. godzinna sesja raz w tygodniu, ale musi się Pan liczyć z tym, że wtedy proces terapeutyczny będzie mniej intensywny, więc de facto cała terapia może trwać dłużej - od roku do kilku lat. Niezależnie od tego, na jaką formę psychoterapii się Pan zdecyduje, zachęcam do jej podjęcia. Pozdrawiam.

Szanowny Panie,
kluczem jest tu Pana przekonanie do terapii. Jeśli się nie ma przekonania to prawdopodobnie terapia nic nie da. Zastanawia mnie jednak to, co pana nie przekonuje? Czy to jest terapia prowadzona w oddziale psychiatrycznym lub podobnym ośrodku? Jak to jest, że nie wierzy Pan w zaproponowaną terapię a w inną formę pan wierzy?
Zapraszam do rozmowy w prywatnej wiadomości.
pozdrawiam
Tomasz Desput
Być może potrzebuje Pan długoletniej terapii. Psychika kształtuje się w pierwszych latach życia i być coś w niej "przebudować" potrzeba czasu i zaangażowania. Jeżeli jest taka możliwość, to proszę szukać dla siebie terapii indywidualnej, to pozwoli łączyć pracę z psychicznym rozwojem.