Zmiana metypredu na encorton w NSIP

4 odpowiedzi
Witam. Choruje na płuca od dawna. Mój stan się pogorszył, a lekarze nie maja pomysłu. Mam stała saturację 80 a po paru krokach 70. Duże dawki sterydów pogarszają sprawę. Mam crp 30. Byłem na 16mg metypredu. Teraz jestem jeden dzień na 12mg. Oddycham trochę lepiej. Niestety po metypredzie mam duże problemy, ponieważ bardzo mnie drapie w płucach. Czy mogę przejść na drugi dzień na dawkę 15mg encortonu? Nie powinno się nic dziać. Pogotowie tez jak przyjeżdżało podawali dexaven czy hydrocortison 200mg.
Witam,
o zmianie leku powinien w Pana sytuacji decydowac lekarz stale Pana leczący. Nie pisze Pan na co Pan choruje, a jest sporo nowych leków w chorobach układu oddechowego i może trzeba którys z nich spróbować
Anna Doboszyńska

NSIP, czyli niespecyficzne śródmiąższowe zapalenie płuc należy do grupy śródmiąższowych chorób płuc. Ich przyczyna najczęściej jest nieznana. W wyniku choroby może dochodzić do włóknienia płuc i do postępującego pogarszania się ich funkcji - objawiającej się nasilającą się dusznością, spadkami saturacji.
Jednym ze sposobów zmniejszenia dolegliwości jest ciągłe (przez min. 15 godzin/dobę, zwłaszcza w czasie snu) korzystanie z tlenoterapii z koncentratora tlenu.
Z leków podstawowe znacznie mają sterydy. W przypadku ich długotrwałego stosowania nie można odstawić czy znacznie zmniejszyć dawki od razu, bo grozi to ostrą niewydolnością kory nadnerczy. 16 mg Metypredu to nie to samo co 15 mg Encortonu, więc nie można tak zamieniać. 16 mg Metypredu odpowiada 20 mg Encortonu. Poza tym oba te leki mają różne czasy działanie, więc najlepiej stosować jeden rodzaj sterydu - albo Metypred albo Encorton.
Pytanie z jakiego powodu jest podwyższone CRP? Infekcja? Może oportunistyczna? (czyli taka, która nie rozwinie się u zdrowego, ale u osoby z obniżoną odporności np. w przebiegu długotrwałego przyjmowania sterydów). Może to jest przyczyną pogorszenia samopoczucia.
Z tego co widzę w opisie Pani/Pana choroba jest już zaawansowana i dlatego powinna Pani/Pan być pod stałą i częstą kontrolą swojego pulmonologa, który najlepiej zna historię Pani/Pana choroby i będzie starał się pomóc na ile tylko jest to możliwe.
12 mg Metypredu jest odpowiednikiem 15 mg Encortonu
O zmianie leczenia może decydować lekarz, który zna historię choroby pacjenta, ja niestety nie wiem.