Zbyt szybkie/zbyt wolne bicie serca

8 odpowiedzi
Przez ostatnie dwa/trzy lata zauważyłam u siebie dziwne bicie serca. Zazwyczaj bije ono normalnie, natomiast czasami nagle budzę się w nocy i serce bije mi tak szybko, że nie jestem w stanie nadążyć z liczeniem (wydaje mi się, że bije kilka uderzeń na sekundę). Zawsze jak tak się dzieje staram się uspokoić oddech lub go wstrzymać, aby praca serca się unormowała. Czasami w dzień czuję takie mocne, "grube" uderzenia, które są wolniejsze ale dłuższe od normalnych. Tak, jakby krew była za gęsta do przepompowania (dosłownie przed chwilą dwa razy mi tak uderzyło serce).
Do tego chrapię w nocy, narzeczony mówił mi, że czasami aż mnie "zatyka" jak nabiorę powietrza i wtedy mnie budzi bo myśli, że się udusiłam.
Rano wstaję niewyspana, nie pamiętam, kiedy z uśmiechem powitałam nowy dzień. Gdzie się zgłosić i jak to leczyć?
Już naprawdę mam dosyć tego, że z energicznej osoby stałam się taką ospałą dziewczyną.
Konieczna jest konsultacja kardiologiczna i Holter EKG.

Te objawy wymagają moim zdaniem diagnostyki, również kardiologicznej.
Dzień dobry! Objawy przez Panią opisane mogą sugerować problemy z utrzymaniem drożności dróg oddechowych podczas snu, czyli tzw. zespołem obturacyjnego bezdechu sennego, co z kolei może wiązać się z zaburzeniami rytmu serca. Proponuję zacząć od wykonania badania holterowskiego z oceną wskaźnika AHI, to badanie pozwoli odnieść się zarówno do odczuwanych przez Panią zaburzeń rytmu serca jak i przybliży do rozpoznania ewentualnego bezdechu sennego. W przypadku wysokiej wartości AHI konieczne będzie wykonanie badania polisomnograficznego, to już domena specjalisty pneumonologa zajmującego się diagnostyką i leczeniem zaburzeń snu. Nie jest wykluczone także, że współistnieją u Pani dwie choroby - bezdech senny i arytmia, która nie jest jego wynikiem. Zarejestrowanie zaburzeń rytmu serca w holterze, pozwalające na określenie ich charakteru będzie miało kluczowe znaczenie.
Mam podejrzenie poważnej choroby u Pani. Wskazana konsultacja kardiologiczna. Niestety na podstawie dostępnych danych nie mogę z pełną odpowiedzialnością rozpoznać choroby, ale wymaga Pani przy najmniej konsultacji
Proponuje wykonać zapis holtera, najlepiej 1-2 tygodniowego ciągłego monitorowania pracy serca, wtedy mozna będzie zobaczyć jak pracuje serce w momencie tych dziwnych dolegliwości.
Szanowna Pani, rozumiem, że opisuje Pani dwa zjawiska: 1/ zaburzenia rytmu serca, 2/ tzw. bezdech nocny. Z tą drugą sprawą należy odwiedzić lekarza wykonującego badania snu - są to różni specjaliści, np. laryngolodzy, pulmonolodzy, ale także psychiatrzy. Odnośnie do sprawy pierwszej - proszę zgłosić się do kardiologa. Jak sądzę, w pierwszej kolejności potrzebne będzie spoczynkowe badanie EKG i dłuższe monitorowanie EKG, np. tzw. holter, na tyle długi, żeby udało się zapisać rytm serca w czasie tego dziwnego bicia serca. Jeżeli okresy dziwnego bicia serca są dłuższe, trwają np. przez co najmniej kilkadziesiąt minut, można też próbować w takim okresie podjechać do przychodni/do szpitala i poprosić o wykonanie EKG jeszcze w czasie trwania tego zjawiska. Dalsze postępowanie ustali specjalista kardiolog zależnie od wyników tych badań.
Witam, z opisywanych objawów wynika że wymaga Pani diagnostyki kardiologicznej (Holter EKG, echo serca) oraz badania polisomnografii, czyli badania które pozwala na wykrycie zaburzeń snu, przede wszystkim zaburzeń oddychania podczas snu. Dobrze by też było zrobić USG i hormony tarczycy. Oczywiście najważniejsze jest badanie fizykalne pacjenta i dopiero po zbadaniu chorego można dokładnie określić jaki panel badań należy zlecić. Pozdrawiam
Objawy te sugerują zespół obturacyjnego bezdechu sennego. Poza tym prawdopodobnie ma Pani prawdopodobnie zaburzenia rytmu serca. Proponuję konsultację w poradni leczenia zaburzeń snu oraz wykonanie monitorowania EKG Holtera.

Pozdrawiam i życzę zdrówka
Tomasz Maćkowiak