zaroty głowy i problemy kardiologiczne

6 odpowiedzi
Witam. Mam poważny problem. Od wielu miesięcy mam zawroty głowy. szczególnie wcześniej , w kościele galerii, duże przestrzenie. bywało też w pracy i domu ale mniej intensywne. Porównywalne odczucie do upojenia alkoholowego. Konsultacje u neurologa kardiologa i laryngologa. Nie ma diagnozy jednoznacznej.TK głowy i zatok , dopler naczyń szyi, zabiegi masaże barku i szyi laser , i zero efektu. Kiedyś co kilka dni teraz prawie ciągle. Leczę sie na nadcisnienie , codziennie lorista HD 100 . jak są zawroty to betaserc a obecnie verhist 24 mg. Ostatnio jest coraz gorzej bo nie moge obnizyć cisnienia 160/100 mimo zwiekszenia dawek , do tego zawroty intensywne , zimne rece i stopy puls przyśpieszony , i coraz większy strach strach .... zaczynam panikować, obawiam się zgonu. Wydaje mi się ,że chyba siada mi serce. mam 57 lat. Czytam w internecie .W jakim kierunku powinienem koncetrować leczenie Czy umawiac wizytę u kardiologa , wrócić do neurologa, ? Naprawdę proszę o radę i pomoc .
Szanowna Pani/Szanowny Panie, widzę tu dwa główne problemy: zawroty głowy i nadciśnienie tętnicze. Nadciśnienie - to raczej prostszy z dwóch problemów, prawie zawsze daje się uregulować odpowiednim dobraniem leków (choć czasem potrzeba tych leków 3, a nawet 4 jednocześnie). Gorsza sprawa z zawrotami głowy. Zawroty głowy powodowane są przez zaburzenia funkcjonowania narządu równowagi, czyli błędnika - to domena laryngologów (pozostaje dla mnie zagadką, dlaczego laryngolodzy najczęściej odsyłają pacjentów z zawrotami głowy do kardiologów). Owszem, mogą występować zaburzenia funkcji błędnika wtórne do zaburzeń pracy układu krążenia, ale tylko wtedy, jeżeli mamy do czynienia z gwałtownym obniżeniem się ciśnienia tętniczego, gwałtownym zwiększeniem się ciśnienia tętniczego (wtedy może dochodzić do obkurczenia się naczyń krwionośnych w mózgu, aby zapobiec przekrwieniu mózgu, i właśnie takie obkurczenie może prowadzić do niedokrwienia m.in. błędnika), lub z nadmiernym zwolnieniem lub przyśpieszeniem pracy serca. Dobrym pomysłem jest zmierzenie sobie ciśnienia i tętna ("pulsu") w chwili wystąpienia zawrotów głowy, ewentualnie wykonanie monitorowania EKG (Holter lub telemonitoring). Stwierdzenie prawidłowych (lub zbliżonych do prawidłowych) wartości ciśnienia i tętna w chwilach występowania zawrotów głowy praktycznie wyklucza kardiologiczne przyczyny zawrotów głowy.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Chyba pobyt w oddziale kardiologicznym byłby wskazany.Jeśli wymienione badania nie wykazały patologii, to sprawa nie kwalifikuje się do leczenia ambulatoryjnego.
na podstawie objawów nie można jednoznacznie przedstawić co w pierwszej kolejności powinno być wykonane, ale warto skonsultować ten stan z kardiologiem, bo pozwoli to na wykluczenie lub potwierdzenie przyczyn kardiogennych.
Dzień dobry! Zawroty głowy są trudnym diagnostycznie objawem wielu chorób. Zdecydowanie wymaga Pan opieki kardiologicznej, gdyż zła kontrola nadciśnienia tętniczego może być jedną z przyczyn zawrotów głowy, aczkolwiek z opisu wynika, że prawdopodobnie nie jedyną. Jednak niezależnie od przyczyzny zawrotów głowy bezwzględnie wymaga Pan modyfikacji leczenia nadciśnienia tętniczego. Podstawowe badania wykonywane w diagnostyce kardiologicznych przyczyn zawrotów głowy to ECHO serca oraz holter EKG (24-godzinne monitorowanie EKG), zwłaszcza, że obserwuje Pan u siebie przyspieszony puls.
Należy rozszerzyć diagnostykę kardiologiczną o badanie holter EKG i ciśnieniowy, echo serca i test wysiłkowy. Wykonać podstawowe badania krwi w tym hormon tarczycy TSH , borelioza. Optymalizować wartości RR do max 140/85. Jeśli pacjent jst kobietą to dodatkowo konsultacja ginekologiczna z oceną hormonalną. Na tamten Świat jeszcze nie pora-)
Przede wszystkim wyluzować i uspokoić się, bo inaczej nie zredukuje Pan ciśnienia choćby brał Pan wiele leków, ponieważ efekt strachu i paniki a więc adrenalina i inne substancje wydzielane w stresie przeważą nad działaniem leków obniżających ciśnienie. w celu wykluczenia przyczyn kardiologicznych zawrotów głowy należy wykonać Holtera EKg, Holtera ciśnieniowego i echo serca. Jeśli ma Pan bóle w klatce piersiowej wykonać test wysiłkowy. Oczywiście skontrolować tarczycę i wykluczyć inne ewentualne hormonalne nieprawidłowości. Jesli powyższe bedzie OK- to przyczyna zawrotów głowy jest neurologiczna lub laryngologiczna. najczęściej przyczyną jest dyskopatia kręg. szyjnego- a poza lekami ( w gestii neurologa) największe znaczenie ma gimnastyka kręgosłupa szyjnego pod okiem profesjonalnego rehabilitanta. I może coś okresowo na uspokojenie?? Pozdrawiam.