Wysokie żelazo

2 odpowiedzi
Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników.
Jestem mężczyzną 29 lat. Pół roku temu wyszło mi podwyższone żelazo i wysycenie transferyny 57, 5 %. Podejrzewam hemochromatozę. Szybko się męczę i często jestem zmęczony, puls mam stale na poziomie ok. 90 i powiększoną komorę serca (serce atlety). Moje wyniki sprzed paru dni: żelazo naczczo w surowicy: 44,3 umol/l (10,6-28,3), globuliny beta 2 - 6,2% (2,6 - 5,8), wskaźnik A/G - 1,30 (1,39 - 2,23). Pozostałe wyniki w normie, tj. ALT, AST, GGTP, LDH, ALP, ferrytyna, transferyna, elektoroforeza bialek poza tymi globulinami co wyżej też w porzadku, hematologia w porządku, OB, CRP ok. Co to może być?
Wspomnę że mam kamień na nerce ok. 6-7 mm i zdarzały mi się kolki nerkowe, mam też refluks żołądkowo - przełykowy i gastrolog ostatnio stwierdził przepuklinę roztworu przełykowego.
Z góry dziękuję za pomoc.
Rozpoznanie hemochromatozy przy ferrytynie w normie jest mało prawdopodobne. Jeżeli jednak chciałby Pan wykonać testy w tym kierunku to są one dostępne w Diagnostyce oraz przy szpitalach klinicznych. Są to testy genetyczne wykonywane z surowicy krwi. Myślę jednak że wymaga Pan szerszych badań kardiologicznych.

rzeczywiści dość wysoki stopień wysycenia transferyny... nie wiem jaki poziom żelaza... najlepiej powtórzyć badanie raz jeszcze - aminotransferazy, żelazo, ferrytynę, SWT i ewentualnie mutację C282Y genu HFE... w razie pytań/wątpliwości zapraszam na wizytę...