żaćma-problemem u młodych?

5 odpowiedzi
czy w wieku 21 lat można mieć zaćmę? i czy to może być przyczyną widzenia w trój wymiarze czy też wpadania w dół ,problemy z doborem szkieł korekcyjnych Czy będąc u wielu okulistów można tego nie zauważyć. Jakie badanie należy wykonać by wykluczyć to schorzenie lub potwierdzić. Teraz zależy mi na doborze szkieł. Z ZSO radzę sobie ,chociaż jest bardzo ciężko. Wpadam w depresję , ale muszę z tym żyć.Teraz chcę wyjaśnić problem z doborem szkieł ,
Witam proponuję odwiedzić w Gdańsku p dr Elżbietę Gotalską pracuje v Visus. Świetny okulista i w tej placówce jest też zakład optyczny.

Witam,

Wydaje mi sie ze juz odpowiadalam na to pytanie. Niestety przez internet nic nie poradzimy- przykro mi.

Pozdrawiam

AM

#OkulistaUk
Bardzo mało prawdopodobne, że po wizycie u wielu okulistów przeoczona została zaćma. Dla uspokojenia można wybrać się do okulisty, który przeprowadza dokumentacje fotograficzną, wykonać zdjęcie przedniego odcinka oka, na którym ewidentnie widać czy soczewka jest przezroczysta czy zmętniała. Warto jednak obdarzyć swojego okulistę zaufaniem i jeżeli nie stwierdził zaćmy to temu zawierzyć.
Dzień dobry
W każdym wieku może wystąpić zaćma, jeśli pojawia się w młodości to zwykle jest to tzw. zaćma wtórna będąca skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Zaćma pojawia się też w wyniku urazów oczu, oczywiście nie w każdym przypadku. Wracając do pytania nie sposób przeoczyć objawów tej choroby. Podstawowe badanie okulistyczne w lampie szczelinowej po podaniu kropli rozszerzających żrenicę z regóły w zupełności wystarcza by potwierdzić lub wykluczyć zaćmę. Jeśli chodzi o problemy z doborem okularów to warto wyjaśnić czy istnieje konieczność zastosowania korekcji astygmatycznej. Niezależnie od wszystkiego konieczne jest wykonanie dokładnego badania okulistycznego ( Cover test, PBK, ostrość wzroku, widzenie przestrzenne, ruchomość gałek ocznych, odcinek przedni oraz dno oczu, bardzo istotny jest wywiad z pacjentem).
Pozdrawiam Alicja Błazej- waśkiewcz
W wieku 21 lat zaćma występuje rzadko, moze być to zaćma wrodzona, zaćma pourazowa lub zaćma związana z np. Cukrzyca. Jesli było badanie dna oka po rozszerzeńiu źrenic Tropicamidem - zaćma byłaby widoczna.nalezy wykonać badanie dna oka (j.w.) podczas tego badania należy rowniez określić wadę wzroku/wadę refrakcji, ponieważ wynik jest najbardziej miarodajny ( w badaniu bez kropli wynik kozę być zafałszowany/zawyżony). Przy zesp. Suchego oka należy nawilżać oczy kroplami nawilżającymi bez konserwantów.zacma powoduje nieostre, niewyraźne widzenie oraz problem z doborem korekcji okularowej.