dr hab. n. med.

Anna Nowińska

Okulista

38 opinii +dodaj

Umów wizytę Zapytaj lekarza 33 umówione wizyty w ciągu 30 dni

Specjalista w zakresie okulistyki. Doktor habilitowany nauk medycznych. Adiunkt habilitowany Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego… więcej

Umów wizytę

Ocena pacjentów

5

Ogólna ocena
38 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
 • M
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Jak najbardziej polecam Panią doktor jest miła, kompetentna. Badania zostały solidnie przeprowadzone, wszystko wyjaśniła bardzo jasno. Na każde pytanie otrzymałam wystarczającą odpowiedź.

 • M
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Pani Anna Nowińska bardzo miły i kompetentny lekarz. Wszystko dokładnie wytłumaczyła. Tak powinna wyglądać każda wizyta u lekarza

 • M
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Nowadent Nowiński, Śniatowski Sp. P.Usługa: wada wzroku

  Pani Doktor bardzo miła, kompetentna. Wszystko dokładnie wytłumaczyła. Tak powinna wyglądać wizyta u wszystkich lekarzy. Polecam

 • T
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Nowadent Nowiński, Śniatowski Sp. P.Usługa: badanie okulistyczne

  Przede wszystkim muszę podkreślić pełny profesjonalizm i wysoki poziom kultury osobistej Pani Docent. Badanie przebiegało w określony i precyzyjny sposób o czym byłam cały czas informowana. Na każdą moją wątpliwość czy pytanie uzyskałam konkretną odpowiedź czy zalecenie.Cała wizyta odbyła się w przyjaznej atmosferze. Z pełnym przekonaniem mogę polecić Panią Docent.

 • A
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Nowadent Nowiński, Śniatowski Sp. P.Usługa: badanie okulistyczne

  Pani doktor jest kompetentna, sympatyczna i uważna na pacjenta. Dokładnie opisuje problem i próbuje mu zaradzić. Polecam Panią doktor innym pacjentom :)

 • J
  Lokalizacja: Nowadent Nowiński, Śniatowski Sp. P.Usługa: wizyta z dzieckiem

  Bardzo kompetentna i godna polecenia Pani doktor. Dokładnie wszystko omawia zarówno przebieg badań jak i wyniki. Super podejście do dzieci .

 • T
  Lokalizacja: Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach - s. p.Usługa: wizyta kontrolna po urazie oka

  Pierwszy lekarz który potraktował mnie jak człowieka a nie kolejnego pacjenta którego trzeba szybko zbyć. Byłem na wizycie w "szpitalu kolejowym" i trafiłem na Panią doktor która bardzo pozytywne mnie zaskoczyła jest profesjonalistą w swoim zawodzie zostałem dokładnie zbadany, potrafiła wyjaśnić wszystkie nurtujące mnie pytania rozwiać wszystkie wątpliwości i pierwszy raz poczułem że wizyta przebiegła tak jak powinna a nie że lekarz chce się mnie jak najszybciej pozbyć. Byłem również w prywatnej przychodni na wizycie u Pani doktor wrażenia bardzo pozytywne również, bardzo dokładne badania, nowoczesny sprzęt, wszystko czysto i sterylnie Polecam Panią Doktor i sam na pewno skorzystam z jej pomocy w razie potrzeby.

 • E
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Nowadent Nowiński, Śniatowski Sp. P.Usługa: kontrola wzroku

  Bardzo kompetentna i rzeczowa Pani Doktor, przesympatyczna i cierpliwa w stosunku do mojej Córeczki. Polecam!

 • H
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Badania przeprowadzone bardzo uważnie i delikatnie. Pani doktor dokładnie tłumaczyła wszystkie aspekty choroby. Odpowiadała spokojnie na dopytywanie o szczegóły. Wizyta była bezstresowa co w moim przypadku rzadko się zdarza. Wreszcie miałam poczucie, że lekarz naprawdę chce mi pomóc.

 • Lokalizacja: Nowadent Nowiński, Śniatowski Sp. P.Usługa: zapalenie oka

  100% zaufania kompetentna miła i bardzo profesjonalna Pani doktor. Wszystko dokładnie sprawdzone i zdiagnozowane. Badania na najwyższym poziomie. Jestem bardzo zachwycony i mam zdrowe oko a było tragicznie. Polecam i bardzo dziękuje za pomoc. B.

Pytania pacjentów (91)

Martwisz się swoim zdrowiem?

Zadawaj pytania 23 tysiącom lekarzy i specjalistów, odpowiedź na swoje pytanie otrzymasz średnio w przeciągu 48 h, zupełnie za darmo.

Zadaj pytanie naszym specjalistom
 • Chciałbym się zapytać czy są jakieś przeciwwskazania aby zacząć terapie na trądzik lekiem izotek (Izotretynoina) u osoby z wadą wzroku (stożek rogówki) gdyż lek ten czasami może powodować u pacjentów (nie wszystkich ) skutki uboczne :suchość oczu z zapaleniem spojówek,nietolerancje soczewek kontaktowych ,zaburzenia widzenia zmierzchowego.

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Dzień dobry, Izotek wpływa istotnie na pracę gruczołów powiekowych Meiboma, więc jest przeciwskazany u osób z takimi zaburzeniami - nawracające jęczmienie, przewlekłe zapalenie brzgów powiek, zespół suchego oka. Stożek rogówki nie dotyczy bezpośrednio powiek, więc nie jest bezwzględnym przeciwskazaniem do leczenia, ale stosowanie tego leku może spowodować nietolerancję soczewek kontaktowych (ten objaw występuje praktycznie u wszystkich pacjentów) oraz konieczność częstego pocierania oczu, co z kolei może spowodować progresję stożka rogówki.

 • Witam,
  od dwoch tygodni co chwilę robią mi się na powiekach (górna linia wodna oka) małe białe kulki (te delikatnie bolą, ale znikają po dniu) oraz jęczmienie (te rosną, sprawiają duży ból i widać czerwona opuchlizne na powiecie w tej okolicy, przebiłam je igłami z apteki i posmarowałam niżej opisaną maścią). Dawniej miałam z jęczmieniami duży problem, ale od 5 lat był spokój. Rok temu kiedy zaczął robić mi się jęczmień dostałam od lekarza maść Floxal 3mg/g - pomogła i problem nie powracił, aż do teraz. Maść nie jest przeterminowana, ale na opakowaniu było zalecenie, że można używać tylko 6tyg po otwarciu tuby. Nie wiem co powinnam robić - stosować maść mimo wszystko, czy nie, może jakieś wapno albo witaminy? (Nie wiem czy ma to znaczenie ale dodam że od pół roku przyjmuje tabletki Zoely i od 3 miesięcy Izotek).
  Bardzo proszę o pomoc, rady i sugestie

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Dzień dobry, zacznijmy od maści - większość preparatów okulistycznych (krople, maści) można użwać 4-6 tygodni po otwarciu opakowania. Przyczyna jest taka, że po otwarciu dość szybko tracą swoje właściwości oraz istnieje ryzyko przeniesienia bakterii do takiego otwartego opakowania. Czyli data ważności ma znaczenie tylko przed otworzeniem opakowania, po otwarciu używamy 4-6 tygodni i trzeba opakowanie wyrzucuć.
  Teraz o dolegliwościach - Izotek to lek który bardzo istotnie wpływa na pracę gruczołów powiekowych, czyli tych odpowiedzialnych za wystąpienie jęczmieni i gradówek. Mówiąc prosto, Izotek powoduje, że gruczoły nie produkują prawidłowej wydzieliny, zatykają się (białe kropki na brzegach powiek) oraz mają skłonność do stanów zapalnych (jęczmień), a to wywołuje zespół suchego oka, pieczenie, zadrażnienie oczu. U Pani trzeba się poważnie zastanowić nad zaprzestaniem Izoteku, bo już wcześniej już miała Pani nawracające jęczmienie, a spożywanie tego leku może spowodować nawrót i zaostrzenie dolegliwości. Jeżeli nie chce się Pani rozstawać z Izotekiem to należy wprowadzić terapię wspomogającą na oczy polegającą na:
  1. wyleczenie jęczmienia - maść okulistyczna - musi Pani zgłosić się do lekarza
  2. codzienny masaż brzegów powiek z zastosowaniem okulistycznych chusteczek np. Blephaclean - jak to przeprowadzać może się Pani dowiedzieć na wizycie lekarskiej, ewentualnie skorzystać z tutoriali na YT
  3. preparaty sztucznych łez najlepiej z zawartością lipidową - uzupełniają brakującą warstwę lipidową z gruczołów powiekowych np. Systane balance 3-4 x dziennie.

Doświadczenie i kwalifikacje

O mnie

 • Specjalista w zakresie okulistyki.
  Doktor habilitowany nauk medycznych.
  Adiunkt habilitowany Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
  Jestem chirurgiem specjalizującym się w zabiegach operacyjnych przedniego odcinka oka - operacjach zaćmy, skrzydlika, przeszczepów rogówki. Specjalizuję się także w zabiegach chirurgicznych powiek. Swoje umiejętności praktyczne i techniki operacyjne doskonaliłam w Moorfields Eye Hospital w Londynie, a także na Uniwestecie w Lugano w Szwajcarii.
  Jestem zaangażowana w projekty badawcze dotyczące diagnostyki i leczenia zespołu suchego oka, niewydolności gruczołów Meiboma, dystrofii rogówki, jaskry, zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, a także chorób okulistycznych uwarunkowanych genetycznie.
  Jestem również zaangażowana w szkolenie podyplomowe lekarzy – prowadzę kursy specjalizacyjne dla rezydentów w okulistyce w ramach współpracy z Centrum Podyplomowym Kształcenia Medycznego, jestem członkiem zarządu Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, a także członkiem eksperckiego zespołu do spraw leczenia zespołu suchego oka. Od 2012 roku jestem członkiem komitetów organizacyjnych i naukowych Międzynarodowego Sympozjum: Postępy w diagnostyce i terapii schorzeń rogówki oraz Śląskiego Meetingu Siatkówkowego.

Specjalizacje

 • Okulistyka

Ukończone szkoły

 • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach; 2004 rok

Publikacje

 • Mój całkowity dorobek naukowy wynosi 597 punktów MNiSW (Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Wskaźnik oddziaływania (IF – impact factor) – 34,881. Indeks cytowań h-Hirsha - 5. Jestem autorem lub współautorem 98 prac, abstraktów opublikowanych w piśmiennictwie naukowym i przedstawionych na zjazdach naukowych. Wśród nich są: 19 prac pełno tekstowych, 81 komunikaty i plakaty zjazdowe. Jestem również autorem lub współautorem 3 książek i skryptów dla lekarzy i studentów. Najważniejsze publikacje przedstawiam poniżej:
 • Nowinska AK, Wylegala E, Teper S, Wróblewska-Czajka E, Aragona P, Roszkowska AM, Micali A, Pisani A, Puzzolo D. Phenotype and genotype analysis in patients with macular corneal dystrophy. 2014;98(11):1514-21. British Journal of Ophthalmology
 • Nowinska AK, Wylegala E, Teper S, Lyssek-Boron A, Aragona P, Roszkowska AM, Micali A, Pisani A, Puzzolo D. Phenotype-genotype correlation in patients with Schnyder corneal dystrophy. 2014;33(5):497-503. Cornea.
 • Nowinska AK, Teper SJ, Janiszewska DA, Lyssek-,Boron A, Dobrowolski D, Koprowski R, Wylegala E Comparative Study of Anterior Eye Segment Measurements with Spectral Swept-Source and Time-Domain Optical Coherence Tomography in Eyes with Corneal Dystrophies BioMed Research International, vol. 2015, Article ID 805367, 10 pages, 2015. doi: 805367
 • Nowińska AK, Wylęgała E, Janiszewska DA, Dobrowolski D, Aragona P, Roszkowska AM, Puzzolo D. Genotype-phenotype correlation of TGFBI corneal dystrophies in Polish patients. 2011;17:2333-42. Molecular Vision
 • Micali A, Pisani A, Puzzolo D, Nowińska A, Wylegala E, Teper S, Czajka E, Roszkowska AM, Orzechowska-Wylegala B, Aragona P. Macular corneal dystrophy: in vivo confocal and structural data. Ophthalmology. 2014;121(6):1164-73.
 • Nowińska A, Wylegała E, Tarnawska D, Janiszewska D, Dobrowolski D. Dysfunkcja gruczołów Meiboma. [Meibomian gland dysfunction--review]. Klin Oczna. 2012;114(2):147-52.
 • i badanie przedniego odcinka oka. Wrocław: Górnicki Wydawnictwo Medyczne, 2010, (Seria: Bedeker Okulistyczny), 239 s.
 • Wylęgała E., Nowińska A., Teper S.: Optyczna koherentna tomografia. T. 1, Wiadomości ogólne
 • Wylęgała E., Nowińska A., Teper S.: Optyczna koherentna tomografia. T. 2, Badanie tylnego odcinka oka oraz w jaskrze. Wrocław: Górnicki Wydawnictwo Medyczne, 2011, (Seria: Bedeker Okulistyczny), 185 s.
 • Teper S, Nowińska A, Lyssek-Boroń A, Wylegała E. Postać neowaskularna zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – aktualne metody postępowania w Polsce i w Europie. [Neovascular form of age-related macular degeneration --current management in Poland and in Europe]. Pol Merkur Lekarski. 2014 Jul;37(217):56-60.
więcej

Nagrody i wyróżnienia

 • Wyróżnienie rozprawy doktorskiej dnia 10.11.2011 roku uchwałą nr Rady Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
 • I miejsce podczas konferencji naukowej European Association for Vision and Eye Research in Ophthalmology w 2009 roku w Portoroz, za wygłoszenie pracy: Nowinska A, Wylegala E. Phenotype-genotype relationship of TGFBI corneal dystrophies among Polish families.
 • Stypendium Ministra Zdrowia w latach 2001/2002, 2002/2003, 2003/2004 za osiągnięcia w nauce.

Znajomość języków

 • angielski

Staże

 • Moorfields Eye Hospital, 2010, staż w ramach grantu naukowego European Society of Ophthalmology (SOE) na oddziale Chorób Rogówki i Zaćmy
 • Moorfields Eye Hospital, 2011, staż na indywidualne zaproszenie Dr Juliana D. Stevensa – konsultanta chirurgii refrakcyjnej.
 • Uniwersytet Universita della Svizzera italiana, Lugano, Switzerland, , moduł szkoleniowy European School for Advanced Studies in Ophthalmology (ESASO) – Surgical Retina
 • Klinika Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, 2009, staż pod kierunkiem Profesor Dr hab.n.med. M. Misiuk-Hojło
więcej

Certyfikaty