dr hab. n. med.

Anna Nowińska

verifiedCreated with Sketch.

Okulista

43 opinie +dodaj

Szanowni Pacjenci w przypadku braku dostępnych terminów w kalendarzu znanylekarz, proszę o bezpośredni kontakt z recepcją kliniki Nowadent 32_724_99_46. Specjalista w zakresie okulistyki. Doktor… więcej

Adresy i cenniki usług

Ocena pacjentów

5

Ogólna ocena
43 opinie

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
 • G
  Lokalizacja: Nowadent Nowiński, Śniatowski Sp. P.

  Profesjonalna, kompetentna i uprzejma, tak można w skrócie opisać Panią doktor. Podczas wizyty, Pani doktor wytłumaczyła mi wszystko powoli i dokładnie. Badania były bezbolesne - a mam doświadczenie z innymi okulistami, i wiem, że niektóre badania mogą być naprawdę nieprzyjemne, szczególnie jak następuje próba określenia stopnia alergii. Szczerze polecam!!!
  Dodatkowo mogę dodać, że wizyta odbyła się na czas, a recepcjonistka wcześniej skontaktowała się w celu poinformowania, że po wizycie nie będę mogła prowadzić samochodu ze względu na rozszerzone źrenice. Uważam, że to dobre praktyki, nawet jeśli bezpośrednio nie wykonała ich Pani doktor.

 • B
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Nowadent Nowiński, Śniatowski Sp. P.Usługa: badanie okulistyczne

  Jestem pacjentką Pani doktor od roku, po kilku nieudanych próbach leczenia przewlekłego zapalenia rogówki u innych lekarzy, trafiłam do Pani dr Nowińskiej , która zleciła bardziej kompleksowe badania i przeprowadziła udane leczenie. Zamiast aplikować sterydy bez przerwy, zastosowała je tylko na początku , a następnie długoterminowo lek przeciwzapalny . Po roku leczenia w końcu moje oko jest " czyste" i nie ma śladów zapalenia- bardzo dziękuję! Pani doktor jest ciepłą i empatyczną osobą, zawsze stara się pomóc , jestem bardzo wdzięczna za wyleczenie mojego problemu.

 • M
  Lokalizacja: Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach - s. p.Usługa: zastrzyki do oka

  Pani doktor bardzo mila sympatyczna a przede wszystkim rzeczowa i konkretna. Szybko wychwycila problem i podjęła leczenie. Bardzo polecam pania doktor

 • M
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Nowadent Nowiński, Śniatowski Sp. P.Usługa: kontrola stanu wzroku

  Na wizycie u Pani doktor byłam z czteroletnią córką. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Pani doktor wykazała się niesamowitym podejściem i profesjonalizmem. Na bieżąco udzielała informacji. Szczerze polecam.

 • E
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Nowadent Nowiński, Śniatowski Sp. P.Usługa: badanie okulistyczne

  Bycie dobrym specjalistą jest ważne, ale równie ważne jest bycie dobrym człowiekiem. Pani Docent Anna Nowińska łączy w sobie te dwie "cechy". Chociaż w poradni jest naprawdę dużo pacjentów, zawsze poświęca całą swoją uwagę i tyle czasu, ile potrzeba na dokładne zbadanie i wyjaśnienie wątpliwości pacjenta. Chętnie odpowiada na wszystkie pytania, potrafi dodać otuchy (jednocześnie nie bagatelizując problemu). Jest bardzo miła, życzliwa i delikatna. Bez wahania oddałabym pod Jej opiekę (okulistyczną oczywiście:)) zarówno noworodka, jak i osobę w podeszłym wieku. Pani Docent to najbardziej życzliwy lekarz w Szpitalu Kolejowym. Traktuje pacjenta jak osobę, której należy pomóc, a nie intruza, który przeszkadza lekarzowi.

 • M
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Jak najbardziej polecam Panią doktor jest miła, kompetentna. Badania zostały solidnie przeprowadzone, wszystko wyjaśniła bardzo jasno. Na każde pytanie otrzymałam wystarczającą odpowiedź.

 • M
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Pani Anna Nowińska bardzo miły i kompetentny lekarz. Wszystko dokładnie wytłumaczyła. Tak powinna wyglądać każda wizyta u lekarza

 • M
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Nowadent Nowiński, Śniatowski Sp. P.Usługa: wada wzroku

  Pani Doktor bardzo miła, kompetentna. Wszystko dokładnie wytłumaczyła. Tak powinna wyglądać wizyta u wszystkich lekarzy. Polecam

 • T
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Nowadent Nowiński, Śniatowski Sp. P.Usługa: badanie okulistyczne

  Przede wszystkim muszę podkreślić pełny profesjonalizm i wysoki poziom kultury osobistej Pani Docent. Badanie przebiegało w określony i precyzyjny sposób o czym byłam cały czas informowana. Na każdą moją wątpliwość czy pytanie uzyskałam konkretną odpowiedź czy zalecenie.Cała wizyta odbyła się w przyjaznej atmosferze. Z pełnym przekonaniem mogę polecić Panią Docent.

 • A
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Nowadent Nowiński, Śniatowski Sp. P.Usługa: badanie okulistyczne

  Pani doktor jest kompetentna, sympatyczna i uważna na pacjenta. Dokładnie opisuje problem i próbuje mu zaradzić. Polecam Panią doktor innym pacjentom :)

Pytania pacjentów (97)

Martwisz się swoim zdrowiem?

Zadawaj pytania 23 tysiącom lekarzy i specjalistów, odpowiedź na swoje pytanie otrzymasz średnio w przeciągu 48 h, zupełnie za darmo.

Zadaj pytanie naszym specjalistom
 • Moja corka ma wade na jedym oku 6 i a na drugim 1.5
  Szkla ma wystawione na +3.5 na to jedno gorsze oko -co to oznacza ? Krotko czy daleko wzrocznosc ?
  W szoku nie zapytalam jaka to wada.. jedyne co wiem to ze nieuleczalna..

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Dzień dobry, jeżeli okulary mają wartość "+" to oznacza nadwzroczność czyli dalekowzroczność. Przy takiej dużej różnicy wady pomiędzy oczami konieczne jest noszenie okularów i regularne wizyty kontrolne u okulisty.

 • Miesiąc temu miałam operację zaćmy na jedno oko. Po operacji wydawało mi się, że widzę dobrze, ale zaczęło mnie martwić to, że z daleka nie zawsze widzę dostatecznie ostry obraz. Do czytania nie używam okularów ale z daleka w zależności od tego jakie jest światło widzę niezbyt ostro. Na wizycie u okulisty dowiedziałam się, że po operacji wszystko ładnie się zagoiło, ale mam lekki astygmatyzm (o czym wcześniej nie wiedziałam) i to może powodować problem. Dowiedziałam się, że po operacji drugiego oka będzie lepiej, ponieważ teraz do jednego oka wpada więcej światła, a do drugiego mniej, ale tak czy inaczej powinnam nosić okulary do dali i bliży. Zdziwiłam się, ponieważ moi znajomi po takich operacjach nie noszą okularów do dali, a niektórzy nawet do bliży. Może to jest dziwne, ale jak patrzę wieczorem w lustro oświetlone to źrenica w operowanym oku wydaje się trochę większa niż druga. Zastanawiam się nawet nad drugą operacją, ponieważ mam wrażenie, że ta pierwsza nie spełniła moich oczekiwań. Bardzo proszę o radę, czy powinnam się niepokoić, czy to co odczuwam po operacji jest normalne i czy operacja drugiego oka rzeczywiście powinna poprawić komfort widzenia.
  Pozdrawiam.

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Dzień dobry,
  Po operacji jednego oka może występować dyskretna różnica w szerokości źrenic - nie jest to powód do niepokoju. Stwierdzany astygmatyzm najprawdopodobniej był obecny już przed zabiegiem operacyjnym, ale zazwyczaj jest on niezauważalny przez pacjenta ze względu na pogorszenie ostrości wzroku związane z zaćmą. Po operacji, kiedy zaćma jest usunięta i soczewka jest przezroczysta astygmatyzm jest łatwiej zauważalny przez pacjenta pod postacią nieostrości obrazu. Poza tym miesiąc po operacji może występować dodatkowy astygmatyzm związany z gojeniem się cięcia rogówkowego - ten objaw powinien ustępować stopniowo przez następnych kilka tygodni. Jeżeli do oka wszczepiona była soczewka jednoogniskowa (standardowa, nie multifokalna) to zapewnia ona ostre widzenie (bez okularów) do dali lub do bliży - mówiąc w skrócie obraz jest wyostrzony z określonej odległości. Jeżeli Pani dobrze widzi do bliży to do dali (oglądanie telewizji, prowadzenie samochodu) niezbędna będzie niewielka korekcja okularowa.
  W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym operację lub jeżeli jest to niemożliwe to udać się do ośrodka w którym przeprowadzona była operacja, gdyż tam jest Pani dokumentacja medyczna dotycząca stanu oka przed operacją i jest udokumentowany przebieg zabiegu oraz wybór soczewki wewnątrzgałkowej.

Doświadczenie i kwalifikacje

O mnie

 • Szanowni Pacjenci w przypadku braku dostępnych terminów w kalendarzu znanylekarz, proszę o bezpośredni kontakt z recepcją kliniki Nowadent 32_724_99_46.
  Specjalista w zakresie okulistyki.
  Doktor habilitowany nauk medycznych.
  Adiunkt habilitowany Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
  Jestem chirurgiem specjalizującym się w zabiegach operacyjnych przedniego odcinka oka - operacjach zaćmy, skrzydlika, przeszczepów rogówki. Specjalizuję się także w zabiegach chirurgicznych powiek. Swoje umiejętności praktyczne i techniki operacyjne doskonaliłam w Moorfields Eye Hospital w Londynie, a także na Uniwestecie w Lugano w Szwajcarii.
  Jestem zaangażowana w projekty badawcze dotyczące diagnostyki i leczenia zespołu suchego oka, niewydolności gruczołów Meiboma, dystrofii rogówki, jaskry, zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, a także chorób okulistycznych uwarunkowanych genetycznie.
  Jestem również zaangażowana w szkolenie podyplomowe lekarzy – prowadzę kursy specjalizacyjne dla rezydentów w okulistyce w ramach współpracy z Centrum Podyplomowym Kształcenia Medycznego, jestem członkiem zarządu Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, a także członkiem eksperckiego zespołu do spraw leczenia zespołu suchego oka. Od 2012 roku jestem członkiem komitetów organizacyjnych i naukowych Międzynarodowego Sympozjum: Postępy w diagnostyce i terapii schorzeń rogówki oraz Śląskiego Meetingu Siatkówkowego.

Specjalizacje

 • Okulistyka

Ukończone szkoły

 • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach; 2004 rok

Publikacje

 • Mój całkowity dorobek naukowy wynosi 597 punktów MNiSW (Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Wskaźnik oddziaływania (IF – impact factor) – 34,881. Indeks cytowań h-Hirsha - 5. Jestem autorem lub współautorem 98 prac, abstraktów opublikowanych w piśmiennictwie naukowym i przedstawionych na zjazdach naukowych. Wśród nich są: 19 prac pełno tekstowych, 81 komunikaty i plakaty zjazdowe. Jestem również autorem lub współautorem 3 książek i skryptów dla lekarzy i studentów. Najważniejsze publikacje przedstawiam poniżej:
 • Nowinska AK, Wylegala E, Teper S, Wróblewska-Czajka E, Aragona P, Roszkowska AM, Micali A, Pisani A, Puzzolo D. Phenotype and genotype analysis in patients with macular corneal dystrophy. 2014;98(11):1514-21. British Journal of Ophthalmology
 • Nowinska AK, Wylegala E, Teper S, Lyssek-Boron A, Aragona P, Roszkowska AM, Micali A, Pisani A, Puzzolo D. Phenotype-genotype correlation in patients with Schnyder corneal dystrophy. 2014;33(5):497-503. Cornea.
 • Nowinska AK, Teper SJ, Janiszewska DA, Lyssek-,Boron A, Dobrowolski D, Koprowski R, Wylegala E Comparative Study of Anterior Eye Segment Measurements with Spectral Swept-Source and Time-Domain Optical Coherence Tomography in Eyes with Corneal Dystrophies BioMed Research International, vol. 2015, Article ID 805367, 10 pages, 2015. doi: 805367
 • Nowińska AK, Wylęgała E, Janiszewska DA, Dobrowolski D, Aragona P, Roszkowska AM, Puzzolo D. Genotype-phenotype correlation of TGFBI corneal dystrophies in Polish patients. 2011;17:2333-42. Molecular Vision
 • Micali A, Pisani A, Puzzolo D, Nowińska A, Wylegala E, Teper S, Czajka E, Roszkowska AM, Orzechowska-Wylegala B, Aragona P. Macular corneal dystrophy: in vivo confocal and structural data. Ophthalmology. 2014;121(6):1164-73.
 • Nowińska A, Wylegała E, Tarnawska D, Janiszewska D, Dobrowolski D. Dysfunkcja gruczołów Meiboma. [Meibomian gland dysfunction--review]. Klin Oczna. 2012;114(2):147-52.
 • i badanie przedniego odcinka oka. Wrocław: Górnicki Wydawnictwo Medyczne, 2010, (Seria: Bedeker Okulistyczny), 239 s.
 • Wylęgała E., Nowińska A., Teper S.: Optyczna koherentna tomografia. T. 1, Wiadomości ogólne
 • Wylęgała E., Nowińska A., Teper S.: Optyczna koherentna tomografia. T. 2, Badanie tylnego odcinka oka oraz w jaskrze. Wrocław: Górnicki Wydawnictwo Medyczne, 2011, (Seria: Bedeker Okulistyczny), 185 s.
 • Teper S, Nowińska A, Lyssek-Boroń A, Wylegała E. Postać neowaskularna zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – aktualne metody postępowania w Polsce i w Europie. [Neovascular form of age-related macular degeneration --current management in Poland and in Europe]. Pol Merkur Lekarski. 2014 Jul;37(217):56-60.
więcej

Nagrody i wyróżnienia

 • Wyróżnienie rozprawy doktorskiej dnia 10.11.2011 roku uchwałą nr Rady Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
 • I miejsce podczas konferencji naukowej European Association for Vision and Eye Research in Ophthalmology w 2009 roku w Portoroz, za wygłoszenie pracy: Nowinska A, Wylegala E. Phenotype-genotype relationship of TGFBI corneal dystrophies among Polish families.
 • Stypendium Ministra Zdrowia w latach 2001/2002, 2002/2003, 2003/2004 za osiągnięcia w nauce.

Znajomość języków

 • angielski

Staże

 • Moorfields Eye Hospital, 2010, staż w ramach grantu naukowego European Society of Ophthalmology (SOE) na oddziale Chorób Rogówki i Zaćmy
 • Moorfields Eye Hospital, 2011, staż na indywidualne zaproszenie Dr Juliana D. Stevensa – konsultanta chirurgii refrakcyjnej.
 • Uniwersytet Universita della Svizzera italiana, Lugano, Switzerland, , moduł szkoleniowy European School for Advanced Studies in Ophthalmology (ESASO) – Surgical Retina
 • Klinika Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, 2009, staż pod kierunkiem Profesor Dr hab.n.med. M. Misiuk-Hojło
więcej

Certyfikaty