Wysiękowe zapalenie ucha.

6 odpowiedzi
Mój 5 letni wnuk ma wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Mieszka w Szkocji i tam lekarze proponują zabieg. Prawdopodobnie w Polsce można to wyleczyć farmakologicznie- czy tak jest w rzeczywistości? Proszę o odpowiedż.
Wysiekowe zapalenie ucha leczy się zawsze najpierw farmakologicznie , jesli po 3 miesiacach leczenia nie ma poprawy wtedy wymagany jest zabieg nacięcia błon

Wszystko zależy od stanu ogólnego Pani wnuka,jak dziecko słyszy?Czy był wykonany audiogram i tympanogram?Jak się rozwija?A przede wszystkim jak prezentują się jego błony bębenkowe w badaniu otorynolaryngologicznym. Zanim podejmiecie Państwo decyzję,proszę skonsultować dziecko osobiście.
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego u dziecka jest najczęściej spowodowane niedrożną trąbką słuchową związaną z przerostem migdałka gardłowego. Leczenie farmakologiczne polega na obkurczeniu tkanki limfatycznej migdałka gardłowego (najczęściej za pomocą sterydoterapii donosowej) oraz rozrzedzeniu wydzieliny w uchu środkowym poprzez zastosowanie leków mukolitycznych. Pomocne mogą być również suplementy diety oraz inhalacje pod ciśnieniem ze sterydami i mukolitykami (inhalacje AMSA). W przypadku braku poprawy w okresie półtora miesięcznej obserwacji należy rozważyć leczenie operacyjne - adenotomię z założeniem drenażu wentylacyjnego ucha środkowego. Na zabieg ten będziemy się również decydować od razu, w przypadku znacznego przerostu migdałka, gdyż w tej sytuacji leczenie farmakologiczne nie rokuje poprawy.
Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu tkanki migdałka gardłowego oraz nacięciu błony bębenkowej i odessaniu wydzieliny z ucha środkowego. Ponieważ trąbka słuchowa na podjęcie swojej funkcji potrzebuje znacznie więcej czasu z prawidłowym ciśnieniem w jamie bębenkowej (tygodnie) niż wynosi czas zarastania się błony bębenkowej po nacięciu (kilka dni) do błony należy wprowadzić drenik umożliwiający wentylację ucha środkowego. W przypadku nawracających epizodów wysiękowego zapalenia ucha środkowego należy rozważyć jedynie adenotomię (usunięcie migdałka gardłowego) celem odblokowania trąbek słuchowych.
Inną przyczyną wysiękowego zapalenia uszu, o której myślimy w przypadku małego migdałka gardłowego, jest choroba refluksowa. Jej leczenie w połączeniu ze sterydami donosowymi i lekami mukolitycznymi pozwala na usunięcie wysięku z ucha.
Witam

Zwykle podejmuje się próby takiego leczenia (leki przeciwalergiczne, donosowy glikokortykosteryd). Ponownie przeprowadza się badanie po 3 miesiącach i decyduje o leczeniu operacyjnym.

Pozdrawiam
Agata Gierlotka
Witam serdecznie.
Wszystko zalezy od wynikow badań - wowczas mozna ukierunkowac postępowanie terapeutyczne, trwa około 12 tyg .
W przypadku pytań / wątpliwości służę pomocą.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
znany.lekarz.pl
Zachowawcze leczenie wysiękowego zapalenia ucha środkowego powinno trwać do 3 miesięcy. Jeżeli w badaniu tympanometrycznym potwierdza się diagnoza to należy dokonać tympanopunkcji z poadowieniem dreników. Najczęściej również operujemy migdałek gardłowy.