Wydaje mi się że mam jakiś problem , bo po mimo zbilansowanej diety , przy 5 posiłkach dziennie i ta

10 odpowiedzi
Wydaje mi się że mam jakiś problem , bo po mimo zbilansowanej diety , przy 5 posiłkach dziennie i tak mam napady strasznego obżarstwa wtedy nie ma znaczenia wszystko, co mam w zasięgu to pochłaniam w bardzo dużych ilościach .
Potem mam straszne wyrzuty sumienia , i straszny bul żołądka , a za parę dni to samo , nie radzę sobie wcale , co mam robić do kogo się udać , u dietetyka już byłam to na chwilę pomaga potem to samo pomocy .
Wydaje się, że czegoś bardzo brakuje, tak bardzo, że uspokojenie, czy rozładowanie tego napięcia może nastąpić tylko poprzez zniwelowanie uczucia głodu i potrzebowania. Sądzę, że psychoterapeuta psychoanalityczny może pomóc rozwikłać tę zagadkę. Życzę powodzenia.

Dzień dobry. Napady objadania są często wynikiem napięcia emocjonalnego, stresu, negatywnych emocji, a także nadmiernych restrykcji w ,,zdrowej diecie". W tej sytuacji pogłębianie restrykcji żywieniowych jest dodatkowym pogorszeniem sytuacji. Dlatego należałoby się udać do psychologa czy do psychodietetyka, aby wspólnie znaleźć przyczynę napadów i czynniki, które Panią do nich predysponują i właśnie nad tym popracować. Pozdrawiam!
Jeśli była Pani już u dietetyka myślę, że warto wybrać się do psychologa lub psychodietetyka aby wykluczyć zaburzenia odżywiania . Jeśli Pani problemy nie mają podłoża psychologicznego warto przeanalizować dotychczasową dietę oraz gospodarkę cukrową .
Myślę, że w tej sytuacji bardziej od dietetyka pomocny byłby psycholog lub psychodietetyk. Należałoby przyjrzeć się sytuacjom, które wiążą się z napadami objadania się.
Kiedy jesteśmy na diecie redukcyjnej spożywamy często zbyt małą ilość kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Jedząc nawet głównie warzywa i owoce dostarczamy organizmowi węglowodanów co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Ten z kolei powoduje wyrzut insuliny by glukoza opadła do właściwego poziomu. Wtedy najczęściej dopada nas uczucie głodu. Proszę zadbać by w diecie pojawiło się chude mięso i ryby, jajka oraz zdrowe tłuszcze.
Dzień dobry
Postępowanie w takich przypadkach powinno polegać na równoległej terapii u psychoterapeuty oraz współpracy z psychodietetykiem.
Leczenie zaburzeń odżywiania wymaga często interwencji i równoległej terapii u specjalistów z obszaru zdrowia psychicznego oraz dietetyki i psychodietetyki.
pozdrawiam serdecznie
Kamila Seifert-Jędrzejczak
Zachęcam do skonsultowania problemu z psychodietetykiem lub psychologiem. Niezbędne jest tutaj wykonanie szczegółowego wywiadu żywieniowego w celu wyłapania możliwych przyczyn napadów objadania się. Niestety może być ich wiele, a ich wachlarz jest dość różnorodny - od źle zbilansowanej diety, po nieodpowiedni dobór sposobów radzenia sobie ze stresem lub trudnymi emocjami.
Dzień dobry, zajmuję się jedzeniem emocjonalnym i pomogę Pani z tego wyjść. Potrzebuje Pai zrozumieć dlaczego tak się dzieje, kiedy oraz co na to wpływa. Zachęcam do konsultacji, ponieważ na pewno polepszy ona Pani komfort życia.
Pozdrawiam serdecznie
Katarzyna Sobolewska
Z opisu, który Pani podała, wydaje się, że jest Pani osobą zmagającą się z napadami jedzenia, którym towarzyszą silne wyrzuty sumienia i uczucie braku kontroli nad jedzeniem. Jest to dość powszechne zaburzenie jedzenia, które nazywa się zaburzeniem z napadami objadania (Binge Eating Disorder, BED).

Przede wszystkim chciałabym podkreślić, że nie jest to Pani wina, a problemy z jedzeniem są poważnym zaburzeniem, które wymaga odpowiedniego leczenia. Proponowałabym skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub psychiatrą, aby omówić możliwości terapeutyczne, w tym psychoterapię.

Jednocześnie zalecam, aby skonsultować się z dietetykiem klinicznym/psychodietetykiem specjalizującym się w zaburzeniach jedzenia, który może pomóc w ułożeniu odpowiedniego planu żywieniowego oraz zaproponować strategie radzenia sobie z napadami objadania.

Ważne jest, aby pamiętać, że zmiana nawyków żywieniowych i radzenie sobie z napadami objadania może być procesem długotrwałym i wymagającym wysiłku. Jednak z odpowiednim wsparciem i zrozumieniem, można osiągnąć pozytywne rezultaty.

Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Dzień dobry, w tej sytuacji pomocna będzie konsultacja z psychodietetykiem lub psychologie.