Witam serdecznie, mam na imię Renata mam 45 lat. Zwracam się do Pana/Pani z pytaniem, do którego le

3 odpowiedzi
Mam na imię Renata mam 45 lat.
Zwracam się do Pana/Pani z pytaniem, do którego lekarza powinnam się zgłosić aby wyleczyć mój kręgosłup? A może to już jest nieuleczalne? Nadmieniam, że byłam już u ortopedy i na pytanie, czy przestanie mnie boleć usłyszałam odpowiedź: lepiej nie będzie ;-( Ta odpowiedź mnie nie usatysfakcjonowała i dlatego szukam ratunku. Mam przecież dopiero 45 lat i chcę jeszcze chodzić nie odczuwając bólu. Otóż mój problem polega na tym, że nie mogę chodzić, ponieważ chodząc odczuwam ogromny ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Mogę siedzieć, jeździć na rowerze. Ból wtedy ustępuje. Na moim ostatnim opisie z RTG napisano: "Kręgosłup LS pa i bok. Zaburzenia posturalne pod postacią skoliozy lewostronnej z rotacją trzonów i niestabilnością. Proces ten powoduje uszkodzenia stawów m-wyrostkowych na poziomach trzonów L5 i L6 z częściowym nadwichnięciem trzonu L5 w stosunku do L6 ale w granicach jeszcze fizjologii. Następstwem tych zmian jest proces przebudowy sklerotycznej stawów m-wyrostkowych. Stawy m-wyrostkowe po stronie prawej w części zdeformowane. Łuk trzonu L6 po stronie prawej przerwany. Towarzyszące osteofity na przednich krawędziach trzonów oraz proces przebudowy sklerotycznej sąsiadujących blaszek granicznych warstw podchrzęstnych. Całość tych zmian prowadzi do uniesienia biodra w lewo oraz przemieszczenia linii statycznego obciążenia do przodu z kątem Fergusona ok. 60 stopni."
Na kręgosłup leczę się od dawna, tzn miałam rehabilitację, masaże, ćwiczenia, akupunkturę - pomagało na krótko. (ból był przez jakiś czas lżejszy - ale był, nie ustąpił całkowicie). Chciałabym trafić do takiego lekarza, który zająłby się moim kręgosłupem tak od podstaw (jeśli tak można, bo może już jest za późno) Nie wiem czy ma to być dobry ortopeda (gdzie takiego szukać? - nie w mojej miejscowości), neurolog, rehabilitant, neurochirurg? Proszę o pomoc. Ja muszę jeszcze chodzić do pracy. Latem jeżdżę na rowerze ale idzie zima i nie mogę dojść do pracy. Idę ale ze łzami w oczach z bólu i z wysiłku w pokonywaniu tego bólu. Czy mój kręgosłup można wyleczyć albo sprawić aby chodzenie nie sprawiało mi bólu? Dodam jeszcze do tego, że drętwieją mi ręce jak trzymam je w górze. Z RTG odcinka szyjnego wyszło: "Zaostrzenie trzonów C3-C4 o charakterze zwyrodnieniowym. Tarcza m-kręgowa C6-C7 przewężona." Nie wiem czy to drętwienie rąk jest spowodowane złym stanem kręgosłupa odcinka szyjnego czy lędźwiowego. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Który lekarz może mi jeszcze pomóc?
Pani Renato, z powyższego opisu wynika że przewlekły problem z kręgosłupem jest skutkiem wad wrodzonych w kręgosłupie oraz niewystarczającej rehabilitacji/profilaktyki. W odcinku lędźwiowym problem wydaje się poważniejszy i prawdopodobnie pośrednio przyczynia się do postępowania choroby zwyrodnieniowej w szyjnym odcinku kręgosłupa. Należy maksymalnie ograniczać wpływ nierównowagi mięśniowej pogłębiającej i tak już mocno zdeformowany kręgosłup. Służą do tego przede wszystkim metody Terapii Manualnej, które w rękach doświadczonego terapeuty (fizjoterapeuty) powinny pomóc zredukować ból, poprawić jakoś chodu i przede wszystkim możliwie powstrzymywać procesy zwyrodnieniowe. Długa droga przed Panią ale warto walczyć i rehabilitować się indywidualnie u profesjonalisty.

Dzień dobry. Oprócz regularnej pracy z rehabilitantem należy rozważyć wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego i lędźwiowo-krzyżowego oraz wizytę u neurochirurga z wynikami badań RTG i rezonansu. Pozdrawiam
Badanie rtg jest badaniem bardzo ogólnym, proszę wykonać badanie MRI poza kośćmi pokaże też inne struktury budujące os czynnościowo- anatomiczną jaką jest kręgosłup. Na podstawie badania MRI oraz badania Pani będzie można ustalić plan leczenia i rehabilitacji