Witam serdecznie! Jestem mama 2 letniej dziewczynki. Mieszkamy w Niemczech i chciałam zaznaczyć że m

6 odpowiedzi
Jestem mama 2 letniej dziewczynki. Mieszkamy w Niemczech i chciałam zaznaczyć że mąż jest Włochem. Od małego rozmawiamy z dzieckiem w naszych ojczystych językach A dodatkowo dziecko ma również kontakt z J.niemieckim. obecnie mała ma 2 lata i 4 miesiące i mama zwróciła mi uwagę że jak ten wiek to mało mówi. Czy to rzeczywiście powód do zmartwień? Bardzo się martwię bo ciągle porównują moje dziecko do kuzynki która ma 2,5 roku i potrafi już jakieś zdanie powiedzieć. Ale mieszka w Polsce.
Dziecko dwuletnie powinno posługiwać się wyrazami używanymi potocznie w jego otoczeniu oraz budować proste zdania i reagować adekwatnie na polecenia słowne. W przypadku dziecka wielojęzycznego częste jest "mieszanie" różnych systemów językowych (słownictwa, struktur gramatycznych). Zachęcam do wizyty u logopedy, który oceni stan mowy Pani dziecka -słownictwo, budowanie zdań, umiejętność odpowiedzi na pytania, wykonywanie poleceń słownych, adekwatne użycie poszczególnych języków oraz udzieli wskazówek dotyczących wykorzystania naturalnych sytuacji w życiu dziecka w taki sposób, aby stymulowały rozwój mowy. Logopeda na pewno uwzględni fakt, że dziecko żyje wśród osób mówiących różnymi językami.

Dzień dobry! Często diagnozuję polskie dzieci z zagranicy, które z przyczyn życiowych muszą posługiwać się trzema językami. Zalecałbym przejście na jeden wiodący język. Zalecałbym też wizytę u polskiego logopedy.
Takie problemy są częste u dzieci wielojęzycznych. Będzie Pani borykała się z tym długo i dobrze mieć wsparcie specjalisty. Porównań w tym wypadku się nie uniknie. Wielojęzyczność daje sporo możliwości, niemniej trzeba umiejętnie prowadzić rozwój takiego dziecka. Mowa i postępy w niej będą odbiegać od rozwoju dzieci jednojęzycznych. Warto przy okazji ograniczyć ilość zbędnych bodźców, ale to też musi zweryfikować specjalista, który pozna dziecko i jego otoczenie. Solidny wywiad z Panią pozwoli wyjaśnić wątpliwości i pokazać drogi postępowania.
Jest to częsty problem u dzieci wielojęzycznych. Nie należy porównywać się z dziećmi jednojęzycznymi. Jednak ważne jest, aby wybrać dziecku jeden język, w którym będzie początkowo się posługiwać i pozna słownictwo oraz struktury. Następnie przejść do nauki kolejnych języków. Dziecko otrzymuje wiele bodźców i nie jest w stanie samo wybrać język, którym będzie się posługiwać, dlatego też często następuje regres we wszystkich wcześniej używanych językach. Spotkanie ze specjalistą pozwoli na zbadanie dziecka oraz zalecenie kolejnych kroków w dalszej terapii.
Witam,
Wielojęzyczność u dzieci nie stanowi problemu jeżeli wychowywane jest w sposób naturalny - czyli nie wymusza się u niego nauki języka.
Zapraszam na darmową konsultację online we wrześniu.
Pozdrawiam,
Maria Kieś
Dzień dobry, dzieci wielojęzyczne pojawiają się w moim gabinecie lub na zajęciach online.Pierwszym językiem jest polski więc warto wybrać polskiego logopedę.Prowadzę i diagnostykę i zajęcia cykliczne zdalnie na portalu.Zapraszam.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 175 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.