witam potrzebuje porady mam w domu bliska osobe ktora o wszystko mnie wypytuje jestem dorosly a trak

4 odpowiedzi
Potrzebuje porady mam w domu bliska osobe ktora o wszystko mnie wypytuje jestem dorosly a traktuje mnie jak dziecko chce cos zrobic to robi to za mnie o wszystko pyta a gdzie idziesz a po co to robisz i tak dalej najchetniej by chciala zebym spal i nikogo nie mial ze znajomych bo wszyscy sa zli i wogole prosze o porade wiem ze przyda mi sie psychoterapeuta juz mnie to wykancza kiedys tego nie widzialem teraz widze.
Szanowny Panie,

to niezwykle ważne by zauważać, kiedy dana osoba zaczyna przekraczać nasze granice. Przede wszystkim dobrze by było, gdyby skupił Pan się na wyznaczaniu własnych granic, używaniu komunikatu ,,ja", nie ocenaniu osoby a zwróceniu uwagi na jej zachowanie oraz treningu asertywności. Seperacja (także ta mentalna) to jest proces, który wymaga czasu i pracy. Tak jak Pan napisał, przyda się Panu dobry psychoterapeuta - zachęcam do poszukania osoby z która chciałaby Pan pracowac. Pozdrawiam, Magdalena Czech

Witam,
niekoniecznie psychoterapia, ale trening asertywności mógłby dostarczyć Panu psychologicznych narzędzi do radzenia sobie z z osobami, które wyraźnie przekraczają Pana granice.
Pozdrawiam
Katarzyna Studzińska
Dzień dobry, okazuje się że często rodzice i najbliższa rodzina ma trudność w nadążaniu w zmianie własnej postawy wobec osoby, która staje się dorosła (inaczej mówiąc w dorastaniu rodzicielskiej postawy wraz z dzieckiem). Staje się tak dlatego, że tak jak kierowca jadący do pracy codziennie tą samą drogą kieruje automatycznie (nie zauważając czasem, że na ulicy pojawił się nowy znak lub ulica jest przebudowana i trzeba zacząć ustawić się na innym pasie ruchu by skręcić), bliscy kierują się jeszcze starymi "ustawieniami" do kontaktu ( dziecko kiedyś potrzebowało pomocy, zadbania o bezpieczeństwo itp.).
Na pewno potrzebna jest rozmowa z taką osobą, uświadomienie jej, że to przeszkadza oraz wyjaśnienie na jakich zachowaniach ze strony tej osoby Panu zależy. To oczywiście nie od razu może być skuteczne. Wtedy potrzebne są umiejętności "asertywne", czyli nieagresywny sposób dbania o swoje "granice". W pokonywaniu własnych trudności w budowaniu nowej, dorosłej i niezależnej relacji z bliskimi może pomóc psychoterapia.
Zapraszam do kontaktu, pozdrawiam Danuta Pakosz
Tak jak wspomniały koleżanki powyżej - bardzo ważne w komunikacji z najbliższymi jest asertywne (z poszanowaniem drugiej osoby)stawianie granic - pokazywanie, na ile druga osoba może sobie wobec nas pozwolić. Domyślam się, że skoro zgłasza Pan ten problem tutaj, to potrzebuje Pan wsparcia w uporządkowaniu tych relacji. Zauważenie źródła problemu, to już bardzo duży krok. Zachęcam do podjęcia współpracy z terapeutą, w celu wypracowania bezpiecznego dla Pana sposobu odłączenia się od nadmiernego wpływu tej bliskiej osoby. Dużo łatwiej o zmiany, gdy na Pana problem popatrzy ktoś niezaangażowany w problem.
Pozdrawiam,
Karolina Tiszler