Witam piszę z problemem mam 17 lat przeżyłem ostatnio duży kryzys emocjonalny związany z nieudanym z

4 odpowiedzi
Witam piszę z problemem mam 17 lat przeżyłem ostatnio duży kryzys emocjonalny związany z nieudanym związkiem z kobietą. Niosłem w sobie przez pare miesięcy ogromny ból psychiczny który ściskał mnie aż w klatce piersiowej i ostatecznie zaniknął i objawił się dziwnym poczuciem odrealnienia i odcięcia od rzeczywistości, czułem się jakby mnie nie było. Po jakimś czasie uczucie tego odcięcia zaniknęło i płynie w jakimś stopniu nadal. Mam chwiejność emocjonalną i zmienne nastroje, bardzo łatwo wpadam w ciemne stany pod wpłwem jakiejś nieprzyjemnej sytuacji, która normalnie by mnie nie przejęła. Miewam natrętne myśli skupiające się wokół stanu który miałem (tego odcięcia). Poczucie odrealnienia nasila się gdy mam dużo bodźców z zewnątrz/ po dużym wysiłku umysłowym albo negatywnych emocjach z którymi nie mogę sobie poradzić. Mam też często ataki agresji lecz staram się kontrolować. Jaka droga jest wskazana dla mnie? Do kogo powinienem się udać? Moja mama obawia się wizyty u psychiatry, ponieważ uważa że leki mogą zmienić mnie. Chciałbym normalnie żyć i czerpiać przyjemność z rzeczy które cieszyły mnie do tej pory. Proszę o pomoc
Dzień dobry,
Z opisu wynika, że jest Pan obecnie w kryzysie psychicznym i doznaje Pan skutków stresu traumatycznego. Pisze Pan o objawach, które są charakterystyczne dla dysocjacji. Pana organizm próbuje sobie w ten sposób poradzić z zaistniałą sytuacją, nadmiarem bodźców i stosuje różne mechanizmy obronne. Na początek zalecam kontakt z psychotraumatologiem.
Pozdrawiam, Anna

Dzień dobry,
Pana mama obawia się wizyty u psychiatry, ale czy Pan te obawy podziela? Lekarz psychiatrii oprócz zlecania farmakoterapii ma też szereg innych zdolności. Może np. diagnozować i pokierować Pana na konkretną terapię najbardziej dopasowaną do Pana potrzeb. Nie każda wizyta u psychiatry musi wiązać się z koniecznością brania leków. Zresztą wątpliwości dotyczące farmakoterapii również warto omówić najlepiej z psychiatrą właśnie lub psychologiem, który nie ma uprawnień do przepisywania leków, ale posiada wiedzę o nich, więc będzie mógł Panu przybliżyć ich działanie z pozycji całkowicie neutralnej. Pana opis objawów to moim zdaniem za mało, by dało się określić z którym konkretnie specjalistą warto rozpocząć współpracę - bezpiecznym wyborem, który nie zawęzi innych opcji będzie więc psycholog. Psychotraumatolog również jest psychologiem i zanim rozpocznie terapię traumy z pewnością zdiagnozuje najpierw czy jest to w Pana przypadku konieczne. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo odwagi!
Witam serdecznie. Relacje bywają bardzo trudne i czasami po rozstaniu pojawia się w nas smutek, żałoba, niekiedy objawy depresji. Psychika musi mieć czas na "odreagowanie". Objawy, które Pan opisuje miną, ale warto się nimi zaopiekować tak, aby swobodnie mogły ustąpić. Należałoby się temu głębiej przyjrzeć. Niekoniecznie będzie potrzebował Pan wsparcia lekarza psychiatry i leków, bowiem wiele kryzysów możemy pokonać terapią, profesjonalną rozmową. Jestem psychologiem klinicznym i diagnostą. Mogę zaproponować Panu wizytę, nawet online, przeprowadzę diagnozę na wykluczenie lub potwierdzenie depresji i zdecydujemy, w jaki najlepszy dla Pana sposób podejdziemy do tematu, aby rozwiązać ten problem. Na ten czas życzę Panu dużo sił, proszę się nie poddawać. Pozdrawiam, Monika Barcik
Witam serdecznie,

Z Pana relacji wynika, że przeżywa Pan obecnie trudny okres, który może być związany z kryzysem emocjonalnym oraz wpływem intensywnego stresu. Opisane przez Pana symptomy mogą sugerować występowanie dysocjacji, co jest naturalną reakcją organizmu na przeciążenie emocjonalne i nadmiar stymulacji. Jako formę wsparcia i pierwszy krok w kierunku odzyskania równowagi, rekomenduję skonsultowanie się ze specjalistą w dziedzinie psychologii a najlepiej z psychotraumatologiem.
Życzę wszystkiego dobrego