Witam. Od 3 lat jestem na diecie ketogenicznej i na poście przerywanym. Post trwa minimum 16 -18 go

3 odpowiedzi
Witam.
Od 3 lat jestem na diecie ketogenicznej i na poście przerywanym. Post trwa minimum 16 -18 godzin. Jadam głównie wieczorem, tak że okno żywieniowe kończy się ok 22-23 w nocy. Mój problem polega na tym że następnego dnia mam spadek koncentracji i chwilowe zawieszenie na 10-15 min. Problemy te miałem sporadycznie a ostatnio problem się nasilił . Zawsze rano staram się czymś zająć, kiedy już zrobię daną czynność to wtedy siadam i łapie mała, tracę koncentrtację.
Nie wiedziałem skąd te wszystkie problemy i dlatego zrobiłem sobie badania. Wyszło wszystko ok i lekarz również nic nie zauważył w tych wynikach. Z góry dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry, czy w badaniach ujęte zostały m.in. panel tarczycowy, żelazo z ferrytyną oraz krzywa obciążenia glukozą? Nieprawidłowości w tym zakresie często manifestują się nasilającymi się zaburzeniami koncentracji oraz tzw. "mgłą mózgową".

Twoje doświadczenia z problemami koncentracji i chwilowymi zawieszeniami mogą mieć różne przyczyny, a wprowadzenie diety ketogenicznej oraz postu przerywanego może wpływać na funkcje poznawcze i ogólne samopoczucie. Dieta ketogeniczna, która skupia się na niskim spożyciu węglowodanów, może prowadzić do ograniczonego dostarczania niektórych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, magnez czy potas. Braki tych składników mogą wpływać na funkcje mózgu i ogólne samopoczucie. Mimo że diety ketogeniczne mogą pomagać w utrzymaniu stabilnego poziomu glukozy we krwi, nadal może występować ryzyko hipoglikemii, zwłaszcza w przypadku długiego okna żywieniowego i ograniczenia węglowodanów. Czy badał Pan parametry gospodarki cukrowej (glukoza, insullina)? Proszę również zwrócić uwagę na nawodnienie organizmu. Dieta ketogeniczna może prowadzić do utraty wody i elektrolitów, co może wpływać na nawodnienie organizmu. Niedobory wody mogą wpływać na funkcje mózgu i ogólne samopoczucie.
Inne czynniki, takie jak stres, brak snu czy ogólne zmęczenie, mogą również wpływać na funkcje poznawcze i koncentrację. Jeśli badania krwi są w normie, warto skonsultować się z lekarzem, aby dokładniej zdiagnozować problem. Ponadto, skonsultuj się z specjalistą ds. żywienia lub dietetykiem, aby upewnić się, że twoja dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Do wcześniejszych cennych uwag chciałabym jedynie dodać sugestię aby przeanalizował Pan jakość swojego snu. Jeśli okno żywieniowe kończy się o 22.00 lub 23.00 to pytanie czy pozostawia Pan sobie wystarczająco czasu na przygotowanie organizmu do snu? Również istotne jest czy budzi się Pan wyspany? Konsumowanie dużego posiłku, krótko przed snem nie jest najlepszym planem. Mózg bowiem, regeneruje się nocą. Wszelkie zmiany stylu życia zawsze warto przedyskutować ze specjalistą. Zdrowia życzę.